[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

پروانه‌های ساخت الکترونیکی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس، بر ضرورت صدور الکترونیکی پروانه‌های ساخت و جایگزین شدن عوارض بهره برداری به جای عوارض ساخت تأکید کرد و خواستار پیگیری جدی این دو مورد از سوی شهرداری‌های استان و با کمک دفتر فنی استانداری 
فارس شد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، محمود رضایی بر موضوع الکترونیکی شدن صدور پروانه‌های ساخت اشاره کرد و گفت: با اعمال این شیوه، شهروندان می‌توانند بدون مراجعه به شهرداری در یک بازه زمانی کوتاه، مراحل اخذ پروانه ساختمانی را سپری کنند. علاوه بر این، الکترونیکی شدن صدور پروانه‌های ساخت، علاوه بر کوتاه کردن زمان اخذ پروانه، به شفاف سازی در این حوزه نیز کمک کرده و گلوگاه‌های احتمالی رانت و فساد در جریان اخذ پروانه را مسدود می‌کند. 
وی خاطرنشان کرد: از مزایای دیگر این شیوه آن است که اگر پرونده‌ای بیش از اندازه در نوبت بماند، دلایل آن بررسی می‌شود و‌ این فرایند بدون حضور مالک شکل می‌گیرد؛ به گونه‌ای که شهروندان برای گرفتن پروانه ساختمانی نیازی به مراجعه حضوری به شهرداری ندارند و به سهولت و با ارائه مدارک کامل از طریق سیستم الکترونیکی در کمتر از ۱۰ روز می‌توانند پروانه ساختمانی دریافت کنند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس همچنین تأکید کرد: غیرحضوری شدن صدور پروانه ساختمانی و الکترونیکی شدن فرایندها، شهر را در پازل هوشمندسازی قرار می‌دهد و شهر به گونه‌ای توسعه می‌یابد که با حداقل درگیری با ضوابط اداری و با رعایت اصول اخلاقی و انسانی، شاهد یکسان‌سازی فرایندها در مدیریت شهری باشیم. 
به گفته رضایی اجرای این فرایند، سبب ایجاد شفافیت در پرداخت‌های مردم خواهد شد؛ علاوه‌بر آن سرعت انجام امور به شدت افزایش می‌یابد، رانت‌ها و امضاهای طلایی حذف می‌شود و از مراجعه حضوری و اتلاف وقت و انرژی به دلیل صدور یک پروانه ساختمانی جلوگیری خواهد شد.
وی همچنین عنوان کرد: شهرداری‌های استان در موضوع تنظیم و اخذ عوارض باید به سمت عوارض بهره برداری به جای عوارض ساخت حرکت کنند. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: در این صورت از اعمال فشار بر سرمایه گذار یا هر سازنده در شروع تصمیم به ساخت و ساز ممانعت می‌شود؛ ضمن اینکه در تمام دنیا نیز اخذ عوارض به این شیوه مرسوم است. 
رضایی تصریح کرد: با جایگزینی عوارض بهره برداری به جای عوارض ساخت، هزینه صدور پروانه کاهش می‌یابد، اما در زمان صدور پایان‌کار، شهرداری با دریافت هزینه‌ای مجزا مجوز بهره‌برداری اولیه به سازنده اعطا می‌کند که این مجوز سال به سال باید تمدید شود. به این ترتیب در زمان استفاده از واحدهای ساخته‌شده، مالک موظف است مالیات جدیدی را به شهرداری پرداخت کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی