[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

مشارکت برای اعتلای شیراز، روزنامه شیراز نوین


 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نشست خبری مشترک رئیس شورای اسلامی شهر و شهردار شیراز با موضوع اعلام فراخوان جلب مشارکت شهروندان در تدوین برنامه‌های راهبردی‌عملیاتی شهر و شهرداری برگزار شد. این نشست صبح دوشنبه ۲۰ تیرماه با حضور شهردار و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با همراهی اصحاب رسانه در سالن کمیسیون‌های شورای اسلامی شهر شیراز برگزار شد و منتخبان مردم در پارلمان شهری پاسخ‌گوی پرسش‌های خبرنگاران بودند.
 ارائه برنامه‌های راهبردی در سند چشم‌انداز
در ابتدای این نشست، رئیس شورای اسلامی شهر شیراز از اعلام فراخوان مشارکت شهروندان در تکمیل پیش‌نویس برنامه راهبردی‌عملیاتی پنج‌ساله شورا و شهرداری خبر داد. مهدی طاهری رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، در نشست مشترک با شهردار شیراز به موضوع برنامه راهبردی‌عملیاتی شهر و شهرداری پرداخت. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز از بررسی نهایی این طرح خبر داد و بیان کرد: با توجه به ورود به طرح تکلیف بودجه سال ۱۴۰۱، تصمیم شورا بر آن شد که شهرداری به دلیل اینکه به وقت بیشتری نیاز دارد، این موضوع را به فرصت بعد از ۱۴۰۰ بگذارد و این سند در سال ۱۴۰۱ تکمیل شود. طاهری افزود: از سوی دیگر با توجه به اینکه این سند در بین کمیسیون‌های مختلف جهت بررسی بیشتر در رفت‌وآمد بود، در نهایت در سه هفته گذشته شهرداری اعلام کرد که سند در مرحله بررسی نهایی و انتشار است. وی با بیان اینکه در سال گذشته جلساتی با حضور همه اعضای شورای اسلامی شهر در راستای تدوین این برنامه برگزار شد، اظهار کرد: تلاش شورا طی سه ماهه اول شروع دوره ششم بر این بود تا این سند را به همراه چشم‌انداز آن به تصویب برسانیم. رئیس شورای اسلامی شهر تصریح کرد: اما شاید در این حوزه کمی خوش‌بین بودیم که موضوع با سرعت عمل بیشتری به نتیجه برسد، اما به این موضوع دست یافتیم که این مسیر به بحث و بررسی بیشتری نیاز دارد و این موضوع باعث ایجاد فاصله و تأخیر در تصویب این سند چشم‌انداز شد.
 هم‌افزایی پارلمان شهری با دانشگاه
طاهری با بیان اینکه در کمیسیون برنامه و‌ بودجه شورا این تصمیم اتخاذ شد تا قبل از اجرای برنامه، شهروندان و عموم افراد جامعه به صورت اعلام فراخوان عمومی در تکمیل و تسریع این برنامه مشارکت داشته باشند، گفت: پیش‌نویس این برنامه توسط دو مجموعه دانشگاه شیراز و تهران صورت گرفته است که به شکل خام و به صورت درخت‌واره است که رویکردهای تحقق آن تنها منوط به مشارکت شهرداری به عنوان ابزار اصلی نیست و به مشارکت و حضور سایر دستگاه‌های اجرایی نیاز است. وی بیان کرد: در این راستا جهت بهره‌مندی بیشتر از زمان و هماهنگ‌سازی سایر دستگاه‌های اجرایی استانی و شهری، در ابتدا تنها برش شهرداری مدنظر است و پس از آن سند چشم‌انداز مدنظر است. طاهری با تأکید بر اینکه آنچه‌ ارائه شده، تنها یک پیش‌نویس است، گفت: پیش‌نویس این متن توسط یک شرکت مهندسی مشاور تدوین شده است و شورای شهر شیراز به هیچ عنوان وارد مباحث بررسی نشد؛ چراکه تصمیم شورا بر آن شد تا علاوه بر بررسی ۱۳ عضو شورا، به صورت همزمان نیز این پیش‌نویس توسط عموم شهروندان، فرهیختگان و نخبگان جامعه بررسی شود تا بازخوردها و نظرات همه اقشار را دریافت کنیم. به گفته طاهری، شورای اسلامی شهر شیراز در نظر دارد برای تشویق به مشارکت هرچه بیشتر شهروندان در فرایند نظرسنجی، جوایز ارزنده‌ای را به برترین ایده‌ها اهدا نماید. درگاه ارتباطی برای دریافت اطلاعات و بارگذاری نقطه نظرات از آدرس زیر قابل استفاده است. آدرس سایت: - www.shorashiraz.ir - www.shiraz.ir -www.rcshora.shiraz.ir ارسال فایل تکمیل شده نظرات از طرق زیر: ارسال به ایمیل آدرس: rcshora@shiraz.ir یا ارسال در پیام‌رسان‌های سروش، ایتا و واتس‌اپ به شماره ۰۹۱۷۷۱۶۱۳۷۰- سامانه پیامکی جهت دریافت نظرات: ۳۰۰۰۱۳۷۷- شماره تلفن پاسخ‌گویی جهت راهنمایی: 37398053 (7 صبح تا 17 عصر)- تحویل نظرات به صورت حضوری در محل دبیرخانه شورای اسلامی شهر شیراز. ورود به یکی از سایت‌های زیر: سایت شورای اسلامی شهر شیراز به آدرس: www.shorashiraz.ir سایت شهرداری شیراز به آدرس: www.shiraz.ir سایت مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی به آدرس: www.rcshora.shiraz.ir 
شهرداری شیراز.
 همفکری برای چشم‌انداز 1404 شیراز
در ادامه این مراسم شهردار شیراز گفت: ۶۵ راهبرد، شاکله اصلی برنامه راهبردی‌عملیاتی پنجم شورا و شهرداری است.شهردار شیراز گفت: در شش حوزه از برنامه راهبردی‌عملیاتی پنج‌ساله پنجم شورا و شهرداری، ۶۵ راهبرد مشخص شده و ۱۷۶ سیاست اجرایی از این حوزه شش‌گانه استخراج شده که سیاست‌های ابلاغی آن اعلام خواهد شد. سید احسان اصنافی در نشست خبری مشترک با رئیس شورای اسلامی شهر شیراز، به پنجمین برنامه پنج‌ساله توسعه شهر شیراز که در حوزه‌های شش‌گانه تنظیم و تدوین شده، اشاره و بیان کرد: این برنامه به عنوان پنجمین برنامه در افق ۱۴۰۴ تنظیم شده که در حوزه برنامه‌ریزی تلاش شده تا از همفکری و نظرات اعضای شورای اسلامی شهر و صاحب‌نظران استفاده شود که در این راستا برای تدوین این برنامه، ۱۷ کارگروه با ۱۱۰۰ نفر ساعت کار انجام شده است. وی با بیان اینکه این برنامه قطعاً به تصویب شورای اسلامی شهر به عنوان سیاست‌گذار و مدیریت شهری برسد، افزود: اعضای شورا ریل‌گذاری اولیه را داشته‌اند و تدبیری که انجام شده، بر این است که در حدفاصل ارائه به شورای اسلامی شهر به فراخوان عمومی برسد تا پیشنهادات صاحب‌نظران در حوزه‌های مختلف احصا شود و در زمان بررسی توسط شورای شهر و شهرداری از موضوعات پیشنهاد شده استفاده شود. به گفته شهردار کلان‌شهر شیراز، در شش حوزه از این برنامه، ۶۵ راهبرد مشخص شده و ۱۷۶ سیاست اجرایی از این حوزه شش‌گانه استخراج شده که سیاست‌های ابلاغی آن اعلام خواهد شد. اصنافی گفت: این برنامه راهبردی در شش سرفصل شامل حمل‌ونقل و ترافیک، اقتصادی و مالی، گردشگری، فرهنگی و اجتماعی، محیط‌زیست، ایمنی و سلامت، خدمات و مدیریت، معماری و شهرسازی تهیه شده است.
 برنامه‌ریزی از پسماند تا حمل‌ونقل
وی بیان کرد: پروژه تدوین و تنظیم برنامه عملیاتی پنج‌ساله اول شهرداری شیراز و پایش و ارزیابی و بازنگری آن، اهداف عملیاتی و کمی برنامه آن متناسب با رویکردهای مصوب دوره ششم شورای اسلامی شهر شیراز به صورت درخت‌واره تدوین شده است. شهردار شیراز با اشاره به برخی از این راهبردها، اظهار کرد: در حوزه حمل‌ونقل عمومی، تقویت و توسعه خطوط 1، 2 و 3 قطار شهری، خرید اتوبوس در جهت کاهش عمر ناوگان و تکمیل کمربندی‌های شمال و جنوب از مهم‌ترین برنامه‌هاست. وی افزود: در حوزه محیط‌زیست، سلامت و ایمنی مهم‌ترین برنامه در جهت مدیریت منابع آب با هدف کاشت درختان کم‌‌آب‌بر، حفظ باغات، احداث تصفیه‌خانه‌های محلی، مدیریت پسماند و بازیافت و افزایش ایمنی و بحران در جهت تاب‌آوری شهری در راستای حوزه‌های خدمات شهری این موضوعات مدنظر است. مدیر ارشد شهری شیراز به برنامه‌های حوزه فرهنگی و اجتماعی و‌ گردشگری اشاره کرد و گفت: موضوع اصلی توانمندسازی شهروندان در حوزه‌های مختلف توسط سازمان‌های مردم نهاد و کانون‌ها و مساجد در جهت افزایش روحیه شهروندان با رویکرد محله و مسجدمحوری است تا احیای هویت محلات با محوریت مساجد صورت گیرد. شهردار شیراز بیان کرد: هدف‌گذاری اصلی در حوزه اقتصادی و مالی این است که شهر شیراز در افق ۱۴۰۴ با تمرکز بر مسئولیت اجتماعی، به رفع بیکاری، فقر و ایجاد اشتغال از ظرفیت‌هایی که در شهر وجود دارد همچون پروژه‌های اوراق مشارکت، سرمایه‌گذاری و... در رونق ساخت و ساز در جهت حذف بسترهای بیکاری و ایجاد اشتغال تلاش کند. اصنافی در پایان برنامه‌های مربوط به حوزه مدیریت، معماری و شهرسازی، پنجره واحد سرمایه‌گذاری، ایجاد شهر هوشمند و سیستم‌های ارزشیابی کارکنان و فرایندهای شهرداری را نیز تشریح کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی