[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

کاهش سوانح با رشد فرهنگ ایمنی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز خواستار همکاری شهروندان برای ایمن سازی و پیشگیری از سوانح شد. محمدهادی قانع در حاشیه پنجمین همایش و نمایشگاه بین المللی آتش‌نشانی و ایمنی شهری، افزود: همه از آتش‌نشانی انتظار دارند در زمان حادثه به سرعت خود را به محل برساند و با کمترین آسیب موضوع را رفع کند، اما وقتی برای بازرسی ساختمان می‌روند، آنها را مزاحم می‌دانند و اگر ایراد ایمنی بگیرند، ناراحت و عصبانی می‌شوند.
دغدغه ایمن‌سازی داریم 
وی ضمن تشکر از سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی تهران برای برپایی این همایش، گفت: یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که حوزه ایمنی شهری با آن درگیر هستند، اقدامات پیشگیرانه است که قبل از وقوع هر حادثه باید اقدام شود. قانع ادامه داد: موضوع پیشگیری در دستور کار حوزه‌های پژوهشی هر سازمان قرار دارد. در سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شیراز هم همکاران بنده به دلیل اهمیت موضوع در این حوزه ورود کرده‌اند. وی افزود: در بین حوادثی که در سطح شیراز به وقوع می‌پیوندد که در سال شاید ۱۵هزار عملیات باشد، بیش از ۹۰ درصد این حوادث به دلیل نداشتن اطلاعات لازم شهروندان درباره موارد ناایمنی که اطرافشان وجود دارد، است. رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز تصریح کرد: همه ما هزینه‌های زیادی برای اقلام روزمره صرف می‌کنیم، ولی برای تهیه تجهیزات ایمنی مثلاً در خودرویی که سوار می‌شویم، هزینه نمی‌کنیم. قانع با بیان اینکه فرهنگ ایمنی باید در جامعه ارتقا پیدا کند، اضافه کرد: ما در خرید خودرو و آپارتمان هیچ وقت به ایمنی آن توجه نمی‌کنیم و اصلاً نمی‌پرسیم و برایمان مهم نیست که آیا ساختمان پایان کار دارد و ‌آتش‌نشانی از آن بازدید کرده یا خیر.
ارتقای ایمنی با همکاری با آتش‌نشانان 
وی تأکید کرد: همه از آتش‌نشانی انتظار دارند در زمان حادثه به سرعت خود را به محل برساند و با کمترین آسیب موضوع را رفع کند؛ اما وقتی برای بررسی ساختمان می‌روند، آنها را مزاحم می‌دانند و اگر ایراد ایمنی بگیرند، ناراحت و عصبانی می‌شوند. رئیس سازمان آتش‌نشانی شیراز تأکید کرد: باید تلاش کنیم در همه کلان‌شهرهای ایران با برگزاری این دست همایش‌ها، فرهنگ ایمنی را ارتقا داده و در جهت یکسان‌سازی آموزش شهروندان گام برداریم. این مقام مسئول گفت: به امید اینکه در هر خانواده یک آتش‌نشان داوطلب داشته باشیم و با رسیدن به این مهم بتوانیم حوادث را کم کنیم. وی در پایان افزود: ما در شهر شیراز با برگزاری سه جشنواره در سه سال گذشته در نقاط هدف مثلاً در حریق‌هایی که در اطراف شیراز رخ می‌داده، در ساختمان‌های مسکونی این مهم را انجام دادیم و میزان حوادثی که در شهر شیراز رخ می‌دهد را کاهش دادیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی