[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

خوشه‌بندی درختان خرما ، روزنامه شیراز نوین

 مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین گفت: این روزها مردم شهرستان قیروکارزین علی‌رغم دمای هوای بالای 50 درجه به منظور محصول دهی بیشتر نخلستان‌ها، مشغول به کار خوشه‌بندی درختان خرما هستند. 
به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین، مهدی همتی گفت: برای محصول‌دهی بهتر، برداشت آسان و جلوگیری از ریزش محصول در مقابل طوفان‌های فصلی، عملیات خوشه‌بندی خرما در بیش از ۶هزار هکتار از نخلستان‌های این شهرستان ادامه دارد. 
همتی بیان کرد: درشت‌تر و پر شدن محصول خرما از دیگر اهداف خوشه بندی است و نخلداران عملیات خوشه‌بندی را از اواخر خردادماه انجام می‌دهند و این کار تا پایان تیرماه ادامه دارد.
همتی افزود: گرده افشانی، باز کردن و بستن خوشه‌های خرما و برداشت مراحلی است که طی می‌شود تا خرما به دست مصرف کننده برسد.
وی می‌گوید: یکی از مراحل برداشت خرما مرحله خوشه‌بندی خرماست که باید توسط افراد باتجربه انجام شود. در مرحله خوشه بندی کشاورز از نخیلات بالا رفته و با بستن خوشه‌های خرما توسط ریسمان به درختان تا زمان برداشت محصول، این خوشه‌های خرما به تنه درختان بسته می‌شود تا از شکستگی آنها جلوگیری شود.
همتی اظهار کرد: خوشه بندی خرما یکی از مراحل سخت و پرزحمت تولید محصول خرماست و باید توسط افراد باتجربه انجام شود، افتادن از ارتفاع بالای نخل خرما و رفتن خار نخل در بدن، از جمله خطرات 
خوشه‌بندی است.
مدیر جهاد کشاورزی قیروکارزین می‌افزاید: بالغ بر ۶هزار هکتار از باغات شهرستان قیروکارزین زیر کشت خرما می‌باشد و رقم غالب در سطح باغات خرمای زاهدی است و ارقام پیارم، شاهانی، خاصویی و هلیله از دیگر ارقام خرما در این شهرستان می‌باشد.
وی می‌گوید: سالانه بیش از ۷۰هزار تن محصول خرما از این شهرستان برداشت می‌شود.
او افزود: شهرستان قیروکارزین از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خرمای استان فارس است که ۴۰ درصد خرمای استان را تولید می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی