[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۳۶
  • دوره جدید

چه میزان از اشعه ایکس خطرناک است ؟، روزنامه شیراز نوین

هم اشعه ایکس و هم اشعه رادیواکتیو(که از جنس اشعه گاماست)، اگر بیش از حد مشخصی به بدن ما وارد شود مضر و خطرناک است. این اشعه‌ها در مقادیر زیاد موجب اختلال در کارکرد سلول‌ها و تکثیر آنها می‌شوند، ضمن اینکه ممکن است اشعه ایکس به مقدار زیاد موجب اختلالات گذرا شود و در مقادیر بسیار زیاد، می‌توانند موجب بروز سرطان و یا حتی مرگ شوند.
به گزارش بهداشت نیوز، یک متخصص اطفال و فوق تخصصی خون و انکولوژی کودکان در خصوص خطر تأثیر رادیولوژی و اشعه ایکس بر افزایش سرطان در کودکان گفت: نگرانی اصلی این است که قرار گرفتن در معرض اشعه ممکن است خطر ابتلا به سرطان در اطفال را کمی افزایش دهد و البته این نگرانی به‌جا است ولی برخی از این اشعه‌ها ممکن است از منابع طبیعی حاصل شود و برخی از آنها از طریق آزمایش‌هاست.
 دکتر رضا اکرمی‌پور افزود: البته معمولاً در آزمایش‌های پزشکی برای کودکان از دوزهای بسیار کمی از اشعه استفاده می‌کنند و جای نگرانی نیست، ولی افزایش قرار گرفتن در معرض اشعه، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.
وی با بیان اینکه در انواع مختلف آزمایش‌ها با اشعه ایکس از مقادیر مختلفی از تابش استفاده می‌شود هم گفت: به‌عنوان مثال یک رادیوگرافی استاندارد از قفسه سینه، تقریباً همان میزان اشعه را فراهم می‌کند که به‌طور معمول طی دو تا سه روز از تابش محیط دریافت می‌شود و این تابش خیلی زیاد نیست. در مقابل، سی‌تی‌اسکن از قفسه سینه چندصد برابر این میزان اشعه دارد و برابر تابش طی دو سال است.
دکتر اکرمی‌‌پور با بیان اینکه استفاده از محافظ‌ها و لباس‌های سربی میزان این خطر را کمتر می‌کنند، توصیه کرد: والدین گرامی تا حد امکان کودکان خود را در معرض اشعه‌های مختلف ایکس قرار ندهند و از گرفتن گرافی‌های غیرضروری خودداری کنند، مگر اینکه به دستور و تأکید پزشک معالج باشد.
 وی در پاسخ به این سؤال که چه میزان از اشعه ایکس برای سلامتی خطرناک است هم اظهار کرد: میزان خطری که اشعه ایکس برای سلامتی ایجاد می‌کند بسته به مقدار اشعه‌ای است که وارد بدن شما می‌شود و اگر این مقدار در حد مجاز باشد، اشکالی ایجاد نمی‌کند، ولی بیش از آن خطرناک است.
 به گفته وی، میزان مجاز اشعه ایکس یا اشعه رادیواکتیو که هر فرد می‌تواند بدون مشکل خاصی دریافت کند، توسط دانشمندان محاسبه شده که این مقدار تجمعی است. به این معنی که مجموع مقدار اشعه‌هایی که در طول یک سال به بدن شما تابیده می‌شود باید از میزان خاصی کمتر باشد.
وی افزود: میزان اشعه دریافتی را با مقیاسی به‌نام میلی سیورت millisievert  mSv اندازه‌گیری می‌کنند. در محیط زندگی همه ما مقداری اشعه رادیواکتیو به‌صورت طبیعی وجود دارد و هر فرد به‌طور طبیعی در هر سال، 3 میلی‌سیورت اشعه از محیط اطراف خود دریافت می‌کند.
این پزشک متخصص با بیان اینکه کلاً مقدار اشعه‌ای که در حین انجام تصویربرداری‌های پزشکی توسط بدن دریافت می‌شود، بسیار کمتر از آنست که موجب بروز سرطان شود، گفت: در بازماندگان انفجارات هیروشیما و ناکازاگی در آنها که حدود 180 میلی‌سیورت، اشعه دریافت کرده‌اند هیچ موردی از افزایش احتمال بروز سرطان دیده نشده است. البته در سه ماهه اول بارداری باید از رادیوگرافی و سی‌تی‌اسکن و اسکن رادیوایزوتوپ خودداری کرد، چون ممکن است به جنین در حال رشد صدمه وارد کند.
دکتر اکرمی‌پور با بیان اینکه اشعه ایکس با اشعه رادیواکتیو متفاوت است  هم عنوان کرد: اشعه رادیواکتیو از جنس اشعه گاماست که البته آن‌هم از جنس اشعه‌های الکترومغناطیسی است، ولی طول موج آن از اشعه ایکس کمتر و قدرت نفوذ آن بیشتر است، در محیط طبیعی اطراف ما به‌طور طبیعی، مقادیری از اشعه رادیواکتیو وجود دارد.
وی با بیان اینکه مقداری از این اشعه از فضای ماورای زمین وارد محیط زندگی ما می‌شود و مقداری از آن، حاصل تجزیه مواد رادیواکتیو در فضای پیرامون ماست، گفت: حتی در درون بدن ما در هر ثانیه 9000 تجزیه رادیواکتیو انجام می‌شود، بنابراین بدن ما در طول روز به‌طور طبیعی در معرض مقداری اشعه رادیواکتیو قرار دارد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی