[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

عملکرد نمایندگان رصد می‌شود، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان فارس گفت: جامعه بدون خدا بخشی یک جامعه شکست خورده است.
حجت‌الاسلام محمد عباس‌‌زاده صبح شنبه 25 تیرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت سالروز تأسیس شورای نگهبان برگزار شد، با اشاره به این موضوع که در دیدگاه اسلام جامعه یک موجود زنده است، اظهار داشت: ولی‌فقیه مغز متفکر و راهبر جامعه است‌ و رسالت رهبری جامعه اسلامی با یک شغل اجرایی قابل قیاس نیست. وی ضمن تیریک اعیاد بزرگ مسلمان خاطرنشان کرد: انسان اگر اشرف مخلوقات است، پس جامعه انسانی هم باید جامعه اشرف باشد. جامعه دارای مغز متفکر است و اندیشه ولایت فقیه، مغز متفکر این جامعه برای راهبری، ترسیم سیاست‌های کلی و نقشه راه آینده است. عباس‌زاده با بیان لزوم تشکیل شورای نگهبان برای ادامه مسیر حکومت و انقلاب اسلامی افزود: قوانینی توسط سایر نهادها وضع می‌شود که شورای نگهبان، وظیفه حراست و نگهبانی از آنها را برعهده دارد و باید در نظر داشت شورای نگهبان تنها وظیفه‌اش در انتخابات نیست، بلکه افراد دخیل بر قانون و اجرا‌کننده آن را نیز موردبررسی قرار می‌دهد.
رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان فارس با بیان اینکه یکی از وظایف شورای نگهبان نظارت بر همین شبکه است، تأکید کرد: در هر موقعیتی که نظام نیاز به انتخابات داشته باشد، این شبکه پویا و فعال است، اما در غیر از آن نیز افراد اعم از نمایندگان و نامزدها رصد می‌شوند؛ چراکه این امر برای احراز صلاحیت‌ها در زمان انتخابات نیاز است. عباس‌زاده با ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات توسط مقام معظم رهبری در سال 95 افزود: شورای نگهبان مجری انتخابات نیست و ناظر بر این مسیر است و برای اصلاح قانون، مجلس و دولت باید کنار هم باشند و این امر زودتر مشخص شود. رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات فارس همچنین با اشاره به جایگاه شورای نگهبان در جامعه اسلامی آرمانی مبتنی بر نگاه رهبر معظم انقلاب، بیان کرد: انقلاب پایان‌پذیر نیست و هم‌اینک در گام دوم قرار داریم. او با بیان اینکه شورای نگهبان نقش کنترل کننده قوانین را به عهده دارد، گفت: تأیید صلاحیت افرادی که قانون را اجرا می‌کنند یا تغییر می‌دهند و نظارت بر انتخابات، برعهده این نهاد است؛ اما در برگزاری انتخابات، لااقل دو قوه قضائیه و مجریه دخالت مستقیم دارند و البته شبکه‌ای هم بر شبکه‌ اجرا که همه مردمی هستند، نظارت می‌کند.
عباس‌زاده با یادآوری اینکه 12 عضو شورای نگهبان، بازوانی اجرایی برای تطبیق قانون بر شرع مقدس در اختیار دارند و در انتخابات یک شبکه نظارت در سراسر کشور وجود دارد که برای جلوگیری از استحاله آن باید دائماً رصد شود، گفت: اگر قرار است نظارت دقیقی ایجاد شود، نمی‌توان صرفاً به زمان انتخابات بسنده کرد. وی با بیان اینکه در هر انتخابات عده‌ای به شکل علنی نامزدی خود را بیان می‌کنند و عده‌ای هم احتمال کاندیدا شدنشان وجود دارد، گفت: این افراد به شکل دائم از طریق شبکه نظارتی شورای نگهبان رصد می‌شوند؛ زیرا رسیدگی و پیگیری بیش از هزار پرونده برای یک دوره انتخابات در استانی نظیر فارس، طی یک دوره کوتاه قابل انجام نیست.
از هر فردی پرونده‌ای متشکل از شاخصه‌های مشخص روی میز قرار می‌گیرد و ٥ نفر در استان هرکدام از این پرونده‌ها را قضاوت می‌کنند و لااقل سه نفر باید رأی تأیید و عدم تأیید بدهند. این پرونده‌ها در هیئت عالی نظارت هم واکاوی می‌شود و در مرحله سوم توسط خود شورای نگهبان مورد بررسی جمعی برای کاهش خطا قرار می‌گیرد. او با تأکید بر اینکه مجلس و شورای نگهبان باید سریع‌تر درمورد بازنگری و به‌روزکردن قانون انتخابات اقدام‌ کنند، گفت: از آنجا که قوه مجریه کار اجرایی انتخابات را انجام می‌دهد و با چالش‌های آن آشناست، بهتر است لایحه را به مجلس بفرستد تا مجلس با چکش‌کاری این لایحه، آن را به بحث و تدوین بگذارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی