[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

هیچ استانی توانایی سبقت از کشتی فرنگی فارس را ندارد، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
درخشش فرنگی‌کار نونهال شیرازی در مسابقات قهرمانی آسیا نوید ظهور پدیده‌ای جدید از خطه فارس در این رشته می‌دهد.
کشتی فرنگی استان فارس و شهر شیراز، سرآمد این رشته در سطح کشور است و در آسیا هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و پس از برادران گرایی، میثم دلخانی، محمد مختاری، امیررضا ده بزرگی که حالا جزو ستون‌های تیم ملی هستند، حالا نونهالی به نام محمدمهدی درخشان با قهرمانی مقتدرانه در آسیا، نشان داده که استعدادهای فارس در این رشته تمام شدنی نیست.
سرپرست هیئت کشتی استان در این ارتباط می‌گوید: به شخصه به خودم افتخار می‌کنم و می‌بالم که در رشته‌ای حضور دارم که همیشه پرچم کشورمان را به اهتزاز در آورده و دل مردم را شاد می‌کند.
همایون همایون‌پور افزود: نکته جالب در مورد محمدمهدی درخشان این است که ایشان نزدیک بود نتواند در مسابقات استانی شرکت کند! اما به هر ترتیبی که بود شرکت کرد و با اقتدار تمامی‌ حریفان را شکست داد و با قهرمانی در این رقابت‌ها راهی مسابقات کشوری شد. در مسابقات کشوری نیز با اقتدار قهرمان شد و به آسیا رفت.
سرپرست کشتی فارس ادامه داد: این کشتی‌گیر شیرازی در وزن 85 کیلوگرم که با حضور 6 کشتی‌گیر برگزار شد، در دیدار نخست با نتیجه 13 بر 5 از سد نوردان بالتابایف از قرقیزستان گذشت و در دور دوم هم با نتیجه 8 بر صفر عبدالکریم المولد از عربستان را مغلوب کرد و به مرحله نیمه نهایی راه یافت. وی در مرحله نیمه نهایی به مصاف علیخان ژادایف قزاقستانی رفت و این کشتی را با نتیجه 7 بر 3 با بُرد پشت سر گذاشت و راهی مرحله نهایی شد تا برای کسب مدال طلا به مصاف کشتی‌گیر قرقیزستانی که در دور نخست او را شکست داده بود، برود. درخشان در مرحله نهایی در یک کشتی بسیار خوب و با نتیجه 10 بر صفر و ضربه فنی، نوردان بالتابایف از قرقیزستان را دوباره از پیش رو برداشت و مدال خوشرنگ طلا را بر گردن آویخت. من از همین‌جا می‌خواهم این قهرمانی را به خودش، پدر زحمتکش و خانواده او و همچنین کلیه مردم شیراز، فارس و کشور تبریک بگویم.
همایون‌پور در خصوص برنامه‌های هیئت برای حمایت و هدایت این دست قهرمانان گفت: ما یک برنامه ده ساله تنظیم کرده‌ایم. یک طرح توسعه جامع که به فدراسیون هم ارائه کرده‌‌ایم و مورد توجه جامعه کشتی قرار گرفته است. این برنامه روی استعدادیابی  و رسیدگی به رده‌های پایه تمرکز دارد. ما هفته پیش هم سمینار رؤسای هیئت‌های شهرستان‌هایمان را داشتیم و اولین دستورالعمل جلسه این بود که نگاه ویژه‌ای به رده‌های پایه داشته باشیم. یک برنامه عملیاتی خیلی خوب برای این امر داریم و امیدواریم از این به بعد شاهد تعدد و تکرر مدال آوری و افتخارآفرینی عزیزانمان باشیم.
وی درباره حضور محمدعلی گرایی در مسابقات بین‌المللی لهستان گفت: محمدعلی قرار بود در مسابقات آسیا حضور داشته باشد اما آسیب دیدگی اجازه حضور او را نداد. حالا کمتر از سه ماه تا مسابقات جهانی صربستان فاصله داریم و گرایی نیاز دارد که خودش، خودش را محک بزند و نشان بدهد برای مسابقات جهانی آماده است. البته که ما، جامعه کشتی و فدراسیون، همگی به قدرت و عزم او ایمان داریم و به شخصه اطمینان دارم او چه در مسابقات جهانی و چه در المپیک پاریس، بهترین مدال‌ها را کسب می‌کند، اما کادر فنی تصمیم گرفتند که او را به همراه محمدهادی ساروی به مسابقات لهستان اعزام کنند. مطمئن هستم همین امر باعث می‌شود که او بتواند با آمادگی بیشتری خود را مهیای حضور در رقابت‌های جهانی کند.
همایون‌پور افزود: کلاس محمدعلی با تمام کشتی‌گیران جهان فرق می‌کند،حتی در المپیک توکیو هم یک اتفاق باعث شد دستش از مدال دور شود. با روحیه‌ای که از او سراغ دارم و تکنیکی که همه مردم از او دیده‌اند، مطمئن هستم به روزهای اوجش باز خواهد گشت.
سرپرست هیئت کشتی فارس در خصوص شرایط فعلی میثم دلخانی نیز گفت: میثم خیلی بدشانسی آورد اما عملش با موفقیت انجام شده و حالا هم در اردوها تمرینات سبکی را پشت سر می‌گذارد. به امید خدا او نیز به مسابقات جهانی می‌رسد و مدال طلای سال گذشته را تکرار می‌کند.
وی درباره حضور شش فرنگی‌کار فارس در تیم ملی گفت: ما در اردوهای امسال همیشه هشت یا 9 نفر نماینده داشته‌ایم. حالا شش نفر قرار است اعزام شوند و مطمئنم همه آن‌ها با دست پر بازخواهند گشت. محمدرضا مختاری، محمدعلی و محمدرضا گرایی، امیررضا ده بزرگی که تازه به عرصه بزرگ‌سالان وارد شده و خیلی  خوب خودش را نشان داده و همچنین محمد آذردخت و میثم دلخانی همگی امید کسب مدال هستند.
همایون‌پور خاطرنشان کرد: قطعاً هیچ‌گاه هیچ استانی به اندازه فارس در تیم ملی نماینده نخواهد داشت و فرنگی‌کاران فارس همواره بهترین مدال‌ها و عناوین را برای کشورمان به ارمغان می‌آورند.
سرپرست هیئت کشتی استان فارس در پایان گفت: باید به تمامی ‌مربیان زحمتکش کشتی استان خسته نباشید بگویم و از پیشکسوتان، داوران و کل جامعه خانواده بزرگ و دوست داشتنی کشتی استان که همواره افتخارآفرین بوده‌اند، کمال تشکر را دارم و برایشان آرزوی سلامتی می‌کنم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی