[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

عبور از سن باروری بحران‌آفرین است ، روزنامه شیراز نوین

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با تأکید بر لزوم از دست ندادن 5 سال آینده، از تشکیل قرارگاه‌های جمعیت در فارس بعد از ابلاغ قانون جوانی خبر داد و تأکید کرد که برای اجرای این قانون، گام اول ایجاد باور فرزندآوری است.
محمدحسین انباردار یکشنبه ۲۶ تیرماه در یک کنفرانس خبری با تأکید بر اهمیت اجرای منویات مقام معظم رهبری درباره سیاست‌های جمعیتی اظهار کرد: یکی از موضوعات روز، به عنوان دغدغه همه دلسوزان نظام، جوانی و ازدیاد جمعیت است که به دنبال تذکر رهبر معظم انقلاب، همتی برای تشکیل قرارگاه‌های جمعیت در استان‌ و دانشگاه علوم پزشکی شیراز ایجاد شد.
او با بیان اینکه اگر ۵ سال آینده را غنیمت نشمریم جمعیت از سن باروری عبور می‌کند، گفت: با عبور از سن باروری، در ۳۰ سال آینده جمعیت جوان کافی برای ادامه نخواهیم داشت و در همین راستا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز بعد از ابلاغ قانون جوانی جمعیت قرارگاه‌هایی تشکیل شده است. 
معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه این قرارگاه کمیته‌هایی دارد که بخش زیادی از آن فرهنگی است، افزود: نخستین قدم این است که باور فرزنددار شدن ایجاد شود؛ چون اگر باور نباشد، دیگر اقدامات سودی نخواهد داشت. به همین دلیل مرکز خانواده به نام مانا ایجاد شده که هدفش تشکیل خانواده و ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی است.
انباردار با بیان اینکه این مرکز به اقداماتی قبل از ازدواج، حین ازدواج و بعد از ازدواج می‌پردازد، عنوان کرد: کارگروه‌هایی نیز برای دانشجویان و اساتید در حیطه فرزندپروری و فرزندآوری برگزار شده و مرکز بهار نکو که شعبات مختلفی در کشور دارد، به عنوان مرکز مشاوره خانواده 
فعالیت می‌کند.
او همچنین با بیان اینکه برای قبل از ازدواج و همسریابی نیز اقداماتی شده و مرکز هاتف شکل گرفته است، گفت: در حیطه دانشجویی و اسکان دانشجویان متأهل نیز اقداماتی صورت گرفته تا دانشجویان تشویق به ازدواج و فرزندآوری شوند.
معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه از ۸۰۰ واحد خوابگاهی متأهلی در کل کشور ۲۷۰ واحد مربوط به استان فارس است که یک سوم کل کشور می‌شود، عنوان کرد: یک خوابگاه جدید متأهلی نیز با مشارکت شورای خیرین احداث می‌شود. البته از خوابگاه صدرا استقبال کم بوده که با تجهیز قسمت ورزشی و مسجد آن تلاش می‌کنیم تا برای زوجین جاذبه داشته باشد.
انباردار بیان کرد: برای ترغیب دانشجویان به فرزنددار شدن، مدت استفاده از خوابگاه متأهلی افزایش یافته است؛ به گونه‌ای که تاکنون نصف دوره دانشجویی می‌توانستند از خوابگاه متأهلی استفاده کنند، اما اکنون به ازای هر فرزند یک سال تمدید می‌شود. او با بیان اینکه ۸۰ درصد از وام‌های دانشجویی با سقف ۳۰میلیون به دانشجویان متأهل اختصاص داده شده است، افزود: با افزایش اعتبارات، ۵۰۰ وام ۳۰میلیونی در طول یک سال به دانشجویان داده می‌شود که ۸۰ درصد از آن برای دانشجویان متأهلان است.
معاون دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین خاطرنشان کرد: راه‌اندازی مهدکودک برای رفع دغدغه والدین نیز در دستور کار است که مکان را ما در اختیار قرار دهیم و کار برون سپاری شود.
انباردار با اشاره به اقدامات فرهنگی این دانشگاه گفت: سند مهندسی فرهنگی و سند اسلامی شدن دانشگاه مورد توجه قرار گرفته تا سیاست‌های کلی برای دانشگاه بر اساس این دو سند تدوین شود و تربیت دانشجویان بر اساس آموزه‌های اسلامی ایرانی مدنظر بوده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی