[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

مگس میوه و مورچه عسل چقدر خطرناک است، روزنامه شیراز نوین

متخصص تغذیه و رژیم درمانی، درباره خوردن تصادفی مگس‌های ریز اطراف میوه، مورچه‌های داخل ظرف عسل و ارتباط باقلا با ابتلا و یا درمان کم خونی، توضیحاتی ارائه داد.
به گزارش خبرگزاری مهر، گلبن سهراب، با اشاره به اینکه ممکن است در فصل تابستان و به دلیل قرار گرفتن میوه‌ها در معرض هوای آزاد و یا در اطراف سطل زباله پشه‌های ریزی مشاهده شود، اظهار کرد: اندازه این پشه‌ها دو تا سه میلی متر است و از مگس‌های خانگی نیز کوچک‌تر هستند، به این مگس‌ها اصطلاحاً مگس‌های میوه گفته می‌شود.
وی افزود: منبع اصلی این مگس‌ها غالباً تخم‌های مگس میوه هستند که در میوه فروشی‌ها توسط مگس میوه بالغ روی میوه‌های کاملاً رسیده گذاشته می‌شوند.
عضو هیئت علمی ‌دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه تا زمانی‌که میوه از یخچال خارج نشده یا بوی تخمیر و ترشیدگی از آن استشمام نشود این مگس‌ها از تخم خارج نمی‌شوند، گفت: به ندرت پیش می‌آید که مگس میوه بالغ از طریق شکاف پنجره و یا فاضلاب جذب بوی میوه‌های در حال فساد شود که با رعایت بهداشت هرگز شاهد این موضوع نخواهیم بود.
سهراب با تأکید بر اینکه خوردن تصادفی تخم مگس‌ها از طریق میوه‌ها مشکلی برای سلامت به وجود نمی‌آورد، توصیه کرد: این میوه‌ها حتی اگر یک بار شسته شده باشند، بعد از مشاهده این مگس‌های ریز، میوه را قبل از مصرف دوباره بشویید.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا می‌توان آبغوره را در بطری‌های پلاستیکی نگهداری کرد یا خیر، توضیح داد: آبغوره بیشتر به عنوان چاشنی سالاد استفاده می‌شود و به دلیل اینکه حاوی اسیدهایی مثل تارتاریک، مالیک، فرمیک، سوکسینیک و اگزالیک است خاصیت اسیدی دارد، بنابراین، این مواد می‌تواند باعث آزاد شدن مواد مضر از ظرف پلاستیکی به داخل آن شود.
عضو هیئت علمی ‌دانشگاه ادامه داد: در بین انواع ظروف پلاستیکی فقط پلاستیک‌های polypropylene یا pp با مواد اسیدی وارد واکنش نمی‌شوند ولی سایر پلاستیک‌ها مثل بطری آب و نوشابه برای نگهداری آب لیمو و و آبغوره مناسب نیستند.
سهراب توصیه کرد: بهترین ظروف برای نگهداری آبغوره، ظرف‌های شیشه‌ای هستند.
متخصص تغذیه و رژیم درمانی هشدار داد: چنانچه آبغوره کپک زد حتماً آن را دور بریزید چرا که کپک‌های مضر با جوشاندن، صاف کردن و یا اضافه کردن نمک از بین نمی‌رود.
وی در ادامه در پاسخ به این سؤال که آیا مورچه‌های اطراف و یا داخل ظرف عسل خطرناک هستند یا خیر، گفت: به این مورچه‌ها اصطلاحاً مورچه‌های شکر گفته می‌شود و تا به امروز هیچ گزارشی مبنی بر اینکه فردی با این مورچه‌ها بیمار شده، ارائه نشده است.
سهراب با بیان اینکه احتمال اینکه درصد کمی ‌از مورچه‌های شکر حامل باکتری یا قارچ باشند وجود دارد، خاطرنشان کرد: کمتر از یک درصد مردم دنیا نسبت به مورچه‌های شکر آلرژی دارند، بنابراین با این حال که خوردن تصادفی این مورچه‌ها مشکلی برای سلامت ایجاد نمی‌کند ولی بهتر است بخش عسلی که مورچه را داخل آن مشاهده کرده‌اید دور بریزید و باقی را با خیال آسوده مصرف کنید. وی در ادامه درباره این موضوع که آیا استفاده از باقلا می‌تواند فرد را به کم خونی مبتلا کند نیز اظهار کرد: باقلا یکی از انواع حبوبات مفید و حاوی ریزمغذی‌های مفید و خون‌ساز است. سهراب با تأکید بر اینکه مصرف باقلا در افراد سالم در پیشگیری و درمان کم خونی بسیار مؤثر است، گفت: مصرف باقلا برای افرادی که به طور ژنتیکی دچار نقص آنزیم گلوکز شش فسفات روژناز یا به عبارت دیگر مبتلا به فاویسم هستند می‌تواند خطرناک باشد و حتی منجر به شوک شود. متخصص تغذیه و رژیم درمانی در ادامه یادآور شد: استفاده از باقلا برای افراد سالم مشکلی ایجاد نمی‌کند و برای پیشگیری و درمان کم خونی مؤثر است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی