[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

ساخت یک ابرپروژه در شمال فارس، روزنامه شیراز نوین

 حسین فرزانه- گروه گزارش
18 بهمن 1400، رئیس جمهور فرمان عملیات اجرایی ۴۸ پروژه بزرگ صنعتی را در مناطق کمتر توسعه‌یافته کشور صادر کرد. دولت هدف از این اقدام ارزنده را تحقق عدالت اجتماعی و گسترش اقتصاد بدون نفت اعلام کرد. آن روزها کسی از جزئیات، چند و چون، نام، ارزش و مجریان پروژه‌ها خبردار نشد. بسیاری این اقدام جسورانه را به یک نمایش تشبیه کردند، اما آرام آرام نام و نشان این 48 ابرپروژه یکی پس از دیگری بر همگان آشکار شد. یکی از این پروژه‌های ارزنده، فولاد اقلید پارس است.
البته این اولین باری نیست که قرار است در شهر اقلید کارخانه فولاد ساخته شود. طرح مجتمع فولاد و ذوب‌آهن اقلید از دی ماه سال 1388 ابلاغ و در سال 1389 جواز تأسیس این کارخانه با حجم سرمایه‌گذاری ثابت 756میلیون دلار معادل 920میلیارد تومان صادر شد. قرار بود این کارخانه با تولید یک‌میلیون و 100 تن گندله، 800هزار تن آهن اسفنجی، 800هزار تن شمش فولادی و 250هزار تن میلگرد در سال، تحول چشمگیری در توسعه زیرساخت‌های اقتصادی و عمرانی استان فارس ایجاد کند. اما پس از گذشت چند سال، بنا به دلایلی در سال 95 مجوز این پروژه ابطال شد.
تلاش برای احیای مجوز در دولت گذشته به جایی نرسید تا اینکه با تلاش نمایندگان فارس در مجلس و وزیر صنعت فولاد اقلید در دستور کار قرار گرفت. نهایتاً در دی ماه 1400 با سرمایه‌گذاری، هم‌گرایی و هم‌افزایی «گروه پیشرانان پیشرفت ایران»، شرکتی به نام فولاد اقلید پارس به ثبت رسید و تأسیس شد و مجوز آن نیز در روزهای ابتدایی 1401 صادر گردید.
سرمایه گذاران این پروژه همان شرکت‌هایی هستند که قرار است 48 ابرپروژه در کشور بسازند. سهام‌داری چادرملو (کچاد) 29 درصد، ایریتک 20 درصد و شرکت توسعه معادن و فلزات (ومعادن) 51 درصد در فولاد اقلید پارس سهام دار خواهند بود که به نظر می‌رسد مشکل خاصی برای تأمین مالی آن وجود نداشته باشد. 
جانمایی واحد احیا مستقیم این شرکت با توجه به فاصله ۶ کیلومتری تا ایستگاه راه‌آهن، وجود خط انتقال گاز فشار قوی (خط انتقال گاز به ارمنستان) و همچنین دسترسی مناسب به جاده‌های مواصلاتی و فاصله مناسبی که اقلید با مراکز استان‌های یزد، فارس و اصفهان دارد، در ۱۴ کیلومتری شهرستان اقلید انجام گرفت و یکم دی‌ماه ۱۴۰۰ حتی زودتر از آنکه نام شرکت به ثبت برسد، زمین ۱۰۰هکتاری کارگاه تحویل گرفته شد.
نهایتاً آیین عقد قرارداد احداث واحد احیا مستقیم شرکت فولاد اقلید پارس به ظرفیت یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تن در روز شنبه ۲۸ خرداد 1401 برگزار شد. شریفی مدیرعامل فولاد اقلید پارس رقم سرمایه‌گذاری این طرح را نزدیک به ۶هزار میلیارد تومان اعلام کرد. به گفته شریفی، قرار است این پروژه فولادی در مدت زمان ۳۶ماهه ساخته شود.
در این بین بحث تأمین آب برای صنایع آب‌بر به خصوص فولاد (برای تولید هر تن فولاد ۲۸ مترمکعب آب لازم است)، همیشه موضوع نگران کننده ای برای مردم، مسئولان و فعالان محیط زیست بوده است. ظاهراً تأمین آب موردنیاز این شرکت صنعتی قرار نیست وضعیت آبی شهرستان اقلید را از این بدتر کند؛ چراکه بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که در استانداری فارس امضا شده است، آبفای شهرستان ۶۰ لیتر بر ثانیه از ۱۴۰ لیتر بر ثانیه خروجی پساب خود را به فولاد اقلید پارس می‌فروشد تا این ابرپروژه پس از شرکت‌‌های بزرگ مانند مجتمع پتروشیمی شیراز و مجتمع فولاد غدیر نی‌‌ریز، سومین شرکتی باشد که برای تأمین آب از پساب استفاده می‌کند. حتی تأمین برق این شرکت تولیدی نیز از محل شبکه سراسری برق نیست و در محل پروژه فولاد اقلید نیروگاه بادی و خورشیدی احداث خواهد شد. به گفته شریفی مدیرعامل فولاد اقلید پارس، مجوزهای لازم برای احداث این نیروگاه گرفته‌ شده و توسط یک شرکت دانش‌بنیان داخلی، این نیروگاه انرژی‌های تجدیدپذیر ساخته خواهد شد.
شاید مسئله نگران کننده مهم بعد از تأمین آب و برق پروژه، تأمین سنگ آهن باشد؛ موضوعی که در برخی محافل آن را دلیل بر غیراقتصادی بودن ساخت فولاد اقلید می‌دانند، اما اردشیر سعد محمدی مدیرعامل «ومعادن» (سرمایه‌گذار اصلی پروژه اقلید) در مجمع عمومی عادی سالانه این شرکت در خصوص این ابهام می‌گوید: «در ارتباط با پروژه فولاد اقلید، تأمین سنگ آهن این پروژه را شرکت چادرملو تضمین کرده و این شرکت خودش جزو شرکای این پروژه است؛ بنابراین می‌توانیم سنگ آهن این پروژه را تأمین کنیم.» بابک اشجر مدیرعامل شرکت «ایریتک» (دیگر شریک پروژه اقلید) خرداد 1401 افزود: «ما در کشور مشکل سنگ آهن در کشور داریم و راه حل ساده‌اش این است که از کشورهای دیگر آن را خریداری کنیم. البته منابعی در کشور وجود دارد که می‌‌توانیم فعلاً آن را نگه داریم. قرارداد ۷۰۰میلیون تنی واردات سنگ با سنگال به زودی بسته می‌‌شود.» به نظر می‌رسد ابر و باد و مه و خورشید همه دست به دست هم دادند تا از 48 ابرپروژه حداقل یکی در فارس ساخته شود. سرمایه گذار معتبر و داخلی است. موضوع تأمین مواد اولیه، آب، برق و... نیز در دسترس است. 
اراده دولت نیز بر آن است که تا پایان دولت سیزدهم همه 48 پروژه را تمام کند. پیش‌نیاز همه این‌ها پیگیری دلسوزانه دولت‌مردان در استان فارس است که می‌تواند موتور محرکه بسیار قوی برای تکمیل پروژه باشد. ثابت کنید فرق می‌کند چه کسی رئیس جمهور باشد!

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی