[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

نجات بلوط‌های زاگرس عملیاتی می‌شود، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس با تأکید بر اینکه دستگاه‌های اجرایی و تحقیقاتی باید نتیجه‌محور باشند، گفت: برای نجات بلوط‌های زاگرس کارگروه استانی متشکل از دستگاه‌های اجرایی، مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی و دوستداران طبیعت 
تشکیل می‌شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، مجتبی دهقان پور در نشست شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی این استان با اشاره به اینکه در این کارگروه باید از متخصصان و صاحب‌نظران حوزه‌های مختلف استفاده کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر تمرکز ما باید روی راه‌حل‌های کوتاه‌مدت باشد.
این مقام مسئول با بیان اینکه برنامه‌های میان‌مدت و درازمدت نیز باید مدنظر باشد و آن را به تدریج دنبال کرد، افزود: در گام اول برای مهار آفت جنگل‌های بلوط به نظر می‌رسد روش‌های ترکیبی مانند همان روش‌های تله نوری یا مبارزه از طریق BT می‌تواند مؤثر باشد.
وی با اشاره به اینکه یک سند جامع بوم سازگار زاگرس توسط سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در حال تهیه است، اظهار کرد: از این سند می‌توانیم به عنوان کمک کننده در اجرای برنامه‌ها و اقدامات عملیاتی در حوزه زاگرس در مواجهه با آفت استفاده کنیم و محور کار باشد. 
او با تأکید بر ضرورت رصد مناطق آلوده و پایش آفت در عرصه ابراز کرد: باید برای این آفت یک کمربند حفاظتی مشخص کنیم؛ یعنی جلوگیری کنیم از تسری آفت به نقاط دیگر. می‌توانیم از فناوری‌های فضاپایه در این خصوص استفاده کنیم؛ به طوری که بررسی کنیم در بازه‌های زمانی مشخص آلودگی آیا گسترش پیدا کرده یا با اقدامات انجام شده محدود می‌شود.
دهقان پور با اشاره به اینکه تله‌های نوری و فرمونی به عنوان یکی از راه‌های کنترل آفات به شمار می‌آیند، اضافه کرد: این روش‌ها از راه‌های بی خطری است که ضربه ای به اکوسیستم و زیست بوم زاگرس نمی‌زند و می‌تواند کمک کننده باشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس به ظرفیت استفاده از بسیج و ‌مشارکت مردم به عنوان یکی دیگر از ابزار‌های موجود در مقابله با آفات جنگل‌های بلوط زاگرس پرداخت و بیان کرد: همکاران ما در ترویج نسخه عملیاتی آن را در کنار مراکز تحقیقات تدوین می‌کنند و از آن استفاده می‌کنیم. او به موضوع زوال جنگل‌های زاگرس نیز گریزی زد و عنوان کرد: در کمیته ای مشخص باید این موضوع بررسی و پیگیری شود تا مشخص شود چه اقداماتی باید انجام داد تا از این پدیده جلوگیری و به احیا و بازسازی زاگرس کمک کنیم؛ ما در استان فارس برای جوان سازی جنگل‌ها باید یک تقویم اجرایی مشخص کنیم. به گفته وی، باید مشخص کرد چه محدوده ای از جنگل‌ها را می‌خواهیم جوان سازی کنیم؛ زیرا با پیر شدن بلوط‌زار‌ها، آفت می‌تواند طغیانی شود و جوان‌سازی این جنگل‌ها می‌تواند یکی از راه‌حل‌های ما در مقابله با تهدید باشد.
نشست شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان فارس به ریاست مجتبی دهقان پور، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و با حضور ابوالفتح مرادی سرپرست مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی و حسینی مشاور استاندار برگزار شد. در این نشست علاوه بر بررسی اقدامات و برنامه‌های در دست تدوین برای مبارزه با پروانه سفید برگ‌خوار بلوط، تدوین الگوی کشت در استان فارس و همچنین پروژه‌های تحقیقاتی با عنوان سامانه ماشین بینایی برای تعیین درصد شکستگی و تعداد بذرهای مختلف و اثر چند آفت‌کش شیمیایی علیه آفات پنبه نیز بررسی شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی