[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

گرفتگی عروق پا و علل آن، روزنامه شیراز نوین

یک فوق تخصص جراحی عروق و تروما گفت: افراد با فشار خون بالا، سنین بالای ۶۰ سال، چربی خون بالا، دیابت همراه با نارسایی کلیه در معرض خطر گرفتگی عروق پا هستند.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر رضا شجاعی بیان کرد: گرفتگی عروق پا به انسداد شرائین و در نتیجه کاهش خون‌رسانی به اندام‌های تحتانی اطلاق می‌شود؛ با توجه به این که عضو خون‌رسان به هر ارگان شریان‌ها هستند اگر به هر علتی مسیر عروق خون‌رسان به ارگان‌ها مسدود شود باعث گرفتگی عروق می‌شود در نتیجه آن، ارگان‌هایی که از آن شریان تغذیه می‌شوند باعث ایسکمی‌ و یا گرفتگی شریان می‌شوند.
وی افزود: گرفتگی عروق پا می‌تواند در نتیجه علل مختلفی باشد که شایع‌ترین آن آترواسکلروزیس و یا تصلب شرایین است که معمولاً باعث می‌شود که دیواره عروق سخت و کم کم تنگ شود، در نهایت دچار انسداد کامل شود. زمانی که عروق به حد قابل توجهی تنگ و یا دچار انسداد کامل شود علامت‌های بیماری شروع می‌شود؛ این علامت در اندام‌های تحتانی به صورت یک لنگش ایجاد می‌شود، به صورتی که فرد بعد از طی یک مسافت مشخص در پا احساس درد می‌کند که مجبور به استراحت و حرکت مجدد می‌شود. حدود ۱۰ درصد بیماران در سیر این بیماری دچار این لنگش می‌شوند و معمولاً این درد پا یک مفصل پایین‌تر از عروقی است که درگیر شده است. برای مثال فردی که عروق شکمی ‌وی درگیر شده این درد را در ناحیه لگنی حس می‌کند.
وی تأکید کرد: در نهایت در انسداد کامل، فرد دچار درد در هنگام استراحت می‌شود یعنی زمانی که فرد حتی مسافت طولانی را راه نرفته و در حالت استراحت است درد واضحی در اطراف پا و ساق پا احساس می‌کند که در نتیجه گرفتگی حاد عروق است. این درد به قدری شدید است که فرد برای کاهش درد مجبور است پاهایش را از تخت آویزان کند تا درنتیجه فرایند جاذبه، خون رسانی به اندام‌های تحتانی راحت‌تر انجام شود؛ در نهایت بیماری، فرد در اثر تروماهای کوچک دچار زخم می‌شود، مانند زخم‌های اندام‌های تحتانی در فرد دیابتی که ناشی از ایسکمی ‌است و درصورتی که اقدام و رسیدگی به موقع صورت نگیرد منجر به قطع عضو در فرد می‌شود‌.
دکتر شجاعی در خصوص ریسک فاکتورهای آترواسکلروزیس توضیح داد: یکی از مشکلات اصلی این بیماری این است که برنامه غربالگری مشخصی برای این بیماری در هیچ کجای دنیا وجود ندارد؛ توصیه می‌شود افراد در معرض خطر مراقب خود باشند و پیگیری‌های لازم را انجام دهند.
وی یادآور شد: از جمله افرادی که در معرض خطر هستند، افراد با فشار خون بالا، سنین بالای ۶۰ سال، مصرف هرگونه دخانیات، افراد با چربی خون بالا، وزن زیاد و افراد با نژاد‌های خاص مربوط به کشور‌های غربی. دیابت خصوصاً دیابتی که همراه با نارسایی کلیه است یکی از مهم‌ترین ریسک فاکتور‌های این بیماری است که پیگیری و بررسی روتین قلب و عروق بدن را ضروری می‌سازد.
وی تأکید کرد: بیماری آترواسکلروزیس از بیماری‌هایی است که سابقه خانوادگی در آن نقش بسزایی دارد ،کسانی که اعضای خانواده آن‌ها دچار آترواسکلروزیس شده‌اند خصوصاً در سنین پایین، از جمله افراد در معرض خطر این بیماری قرار دارند.
وی ادامه داد: در اکثریت موارد گرفتگی پا، افراد بی‌علامت هستند. با توجه به این که این بیماری، یک بیماری سیستمیک است عروق گردنی که به مغز خون‌رسانی می‌کنند، عروق قلب، عروق شکمی و عروق اندام‌های فوقانی نیز در خطر هستند. این زنگ خطری است برای افرادی که دچار این لنگش و درد‌های شبانه پا شده‌اند و توصیه می‌شود به صورت روتین قلب و عروق سایر ارگان‌های بدن خود را مورد بررسی قرار دهند.
دکتر شجاعی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های این بیماری این است که در افراد جوانی که دچار آترواسکلروزیس می‌شوند شرایین اندام‌های فوقانی معمولاً بیشتر درگیر می‌شود و در افراد با سنین بالاتر اندام‌های تحتانی درگیر شده و دچار لنگش و زخم در اثرات تروماهای کوچک می‌شوند.
وی در خصوص استفاده از فیزیوتراپی برای درمان این بیماری بیان کرد: فیزیوتراپی بعد از درمان‌های عروقی کمک کننده است ولی در فردی که دچار نارسایی شریانی است فیزیوتراپی به تنهایی هیچ جایگاهی ندارد.
در ادامه این متخصص توضیح داد: سه ارگان عضله، عصب، تاندون‌ها که از خون تغذیه می‌کنند وقتی خون رسانی به آن‌ها کاهش یابد دچار آسیب می‌شوند. برای مثال وقتی خون‌رسانی به عصب دچار اختلال شود علائم عصبی همچون گزگز بی‌قراری پا و ضعف عضلانی اتفاق می‌افتد اما معمولاً اختلالات حسی عصبی در طیف آخر تصلب شرایین ایجاد می‌شود نه در مراحل اولیه بیماری.
وی خاطرنشان کرد: نکته بسیار مهم این است که گاهی علائم درد اندام‌های تحتانی با علائم عصبی ناشی از فتق دیسک بین مهره‌ای باهم هم پوشانی دارند لذا این هم پوشانی باعث ایجاد علائم مشابه در فرد مبتلا به مشکلات دیسک کمر شود. در هر صورت پیگیری و تشخیص علت از موارد ضروری است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی