[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

قشقایی غیرفوتبالی آمد غیرفوتبالی رفت!، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
نام قشقایی از اوایل دهه نود شمسی به عنوان یک تیم فوتبال مطرح شد. اتفاق قشنگی که در ابتدای امر کسی آن را جدی نگرفت اما درست در میانه همین دهه  بود که اتفاقی بزرگ در تاریخ کوچک این تیم رقم خورد: حذف پرسپولیس در جام حذفی!
از مهرماه 95 بود که نگاه‌ها به قشقایی تغییر کرد و همه فوتبالی‌ها آن‌ها را به عنوان تیمی ‌سختکوش که توانسته یکی از قدرتمندترین تیم‌های تاریخ ایران را با سرمربیگری برانکو ایوانکوویچ از جام حذفی کنار بزند، می‌شناختند. تیمی ‌از سطح سوم فوتبال ایران و با هدایت اصغر اکبری، کسی که چندسال قبل با مرصاد شیراز توانسته بود استقلال را از جام حذفی کنار بزند!
با وجود این اتفاق بزرگ، اما قشقایی نه آن فصل و نه فصل بعد از آن، نتوانست در لیگ دسته دوم موفقیتی کسب کند. این تیم حتی در قامت مدعی صعود هم ظاهر نمی‌شد، اما اتفاق غیرمنتظره دیگری رخ داد تا فصل جدیدی درتاریخچه این باشگاه رقم بخورد. در بهار 97 مالک و مدیرعامل تیم لیگ یکی برق جدید فارس مسئله فروش امتیاز این باشگاه را مطرح کرد و پس از مدت کوتاهی با توافقی که بین محمدعلی تابع بردبار و روح الله نجف‌پور انجام شد، برق جدید برای همیشه خاموش شد و قشقایی به شکلی غیرفوتبالی راهی لیگ یک شد.
با این وجود اما حضور قشقایی در لیگ یک از جنبه‌های مختلفی تأثیر گذار بود. حضور هواداران پرشور این تیم روی سکوها که بعضاً با رفتارهای جالبی مثل استقبال  و بدرقه تیم‌های میهمان نیز همراه بود و از طرفی، خلق شگفتی‌های فراوان با بازیکنانی کم نام و نشان مقابل تیم‌های متمول لیگ یک. بزرگ‌ترین عملکرد این تیم در لیگ یک به یک سال پیش برمی‌گردد که قشقایی با هدایت داریوش هرمزی درنیم فصل دوم نتایجی درخشان مقابل تیم‌های بالای  جدول گرفت و نقش ویژه‌ای در صعود دیگر تیم شیرازی به لیگ برتر ایفا کرد!
آن‌ها فصل گذشته لیگ یک را هم عالی آغاز کردند و با مهدی رجب‌زاده به صدرنشینی لیگ هم رسیدند اما بروز یک سری مشکلات باعث افول قشقایی و جدایی رجب‌زاده شد. در نهایت تیم قشقایی در روز پایانی موفق شد جایگاه خود را برای چهارمین فصل متوالی در لیگ دسته اول فوتبال کشور حفظ کند.
قشقایی در اولین فصل حضورش در لیگ یک  عملکردی درخشان داشت و توانست روی پله هشتم بایستد، یعنی یک پله بالاتر از فجرشهیدسپاسی! اما در سه فصل بعدی به شکل جالبی همواره روی پله چهاردهم به کار خود پایان داد که البته باز هم رتبه‌ای ارزشمند محسوب می‌شد، زیرا با امکانات و مهره‌هایی که در اختیار قشقایی بود، بقا در جدول رده‌بندی اولین و مهمترین هدف بود.
با پایان فصل گذشته، صحبت‌هایی مبنی بر حضور مهرزاد معدنچی روی نیمکت قشقایی در فصل جدید مطرح شده بود اما طی یکی دو هفته گذشته شایعاتی مبنی بر فروش امتیاز این باشگاه به گوش رسید. با توجه به سابقه مالک این تیم در تهدید به فروش امتیاز در سال‌های گذشته، در ابتدا کمتر کسی این مسئله را جدی می‌گرفت اما هر چه گذشت این شایعات قوت بیشتری به خود گرفت و بالاخره در روز سه‌شنبه 28 تیرماه، رسماً اعلام شد که تیم تازه تأسیس چادرملو از شهرستان اردکان استان یزد امتیاز قشقایی را خریده و فصل آینده در لیگ یک به میدان خواهد رفت. بنابراین همان طور که قشقایی غیر فوتبالی و با خرید امتیاز به لیگ یک آمده بود، غیرفوتبالی و با فروش امتیاز از این لیگ خارج شد و احتمالاً فصل آینده با خرید امتیاز یک تیم دسته دومی، به کار خود در فوتبال کشور ادامه می‌دهد.
نباید این مسئله را از ذهن دور داشت که قشقایی با مدیریتی بهتر و با استفاده از پتانسیل‌های بومی‌ و پرداختن بهتر به تیم‌های پایه، می‌تواند در سال‌های آینده به شکل فوتبالی به لیگ دسته اول فوتبال کشور بازگشته و حتی در دراز مدت به رسیدن به سطح اول فوتبال ایران، فکر کند.
روابط عمومی ‌باشگاه چادرملو نیز در ارتباط با خرید امتیاز قشقایی نوشته است: بعد از توافق میان مدیران باشگاه قشقایی و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، این تیم در لیگ دسته ا‌ول کشور در مسابقات حضور پیدا خواهد کرد. همچنین آقای سعید اخباری به عنوان سرمربی تیم فوتبال چادرملو برگزیده و تمرینات تیم به زودی شروع خواهد شد. هم‌زمان به دستور مهندس تقی‌زاده مدیر عامل به منظور ایجاد زیرساخت ورزشی مناسب، احداث چندین طرح ورزشی بزرگ از جمله استادیوم فوتبال در پروژه عظیم گردشگری چادرملو به مساحت ۴۴ هکتار در شهرستان اردکان مورد مطالعه قرار گرفته و آغاز گردید و لذا پس از بسترسازی مناسب و احصاء استعدادها و ظرفیت‌های سرشار استان، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو مطابق برنامه اعلام شده خود در سال گذشته حسب خواست عمومی ‌مردم شریف استان یزد اقدام به حضور در فوتبال حرفه‌ای در سطح دسته اول کشور نمود. بدیهی است مساعدت و حمایت‌های ارزشمند و بی‌بدیل مسئولین استان اعم از استاندار محترم، نماینده محترم مقام معظم رهبری در استان یزد، ائمه محترم جمعه به‌ویژه اردکان و نمایندگان مردم شریف استان به‌ویژه شهرستان اردکان در مجلس شورای اسلامی ‌در تشخیص و پیگیری این خواست عمومی ‌نقشی اساسی و قابل تقدیر داشته است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی