[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

وعده آب به عید ۱۴۰۲، روزنامه شیراز نوین

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در خصوص راه اندازی خط دوم آب‌رسانی از سد درودزن به شیراز، گفت: تمام عوامل اجرای این پروژه در حال حاضر مشغول فعالیت هستند و این پروژه تا پایان امسال تکمیل خواهد شد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، محمود رضایی به وضعیت نامطلوب بارندگی در سال زراعی جاری و پراکندگی بارش نامتعارف در فارس اشاره کرد و گفت: مشکلی که ما در کلان‌شهرهای کشور به ویژه شیراز با آن روبه‌رو هستیم، این است که آمار مهاجرت به سمت این کلان‌شهر بسیار بالاست و سالیانه حدود ٣٠هزار انشعاب آب جدید در این شهر واگذار می‌شود. باید در برنامه‌ریزی‌های مرتبط با حوزه آب‌رسانی برای استان فارس و شهر شیراز، افزایش جمعیت را در پارامترهای مرتبط با این موضوع در نظر بگیریم. وی با عنوان اینکه رسالت ما تأمین آب سالم برای شهر شیراز و سایر شهرهای استان است، اظهار کرد: در هر شرایطی و سوای اجرا یا عدم اجرای خط دو آب‌رسانی از سد درودزن، ما نسبت به تأمین آب شرب شهر شیراز متعهد هستیم.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس ادامه داد: در این راستا ما برای تأمین آب شرب شهر شیراز برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدتی را تعریف کرده ایم. در این راستا علاوه بر پیگیری اجرای خط دوم سد درودزن، به دنبال انتقال آب از خلیج فارس نیز هستیم که این موضوع نقشی مهم در تأمین آب شرب کلان شهر شیراز خواهد داشت. به گفته رضایی، در حال حاضر ۴۰۰میلیون مترمکعب آب از خلیج فارس به استان تخصیص یافته است. 
وی همچنین به برنامه انتقال آب از سد تنگ سرخ بشار نیز اشاره و عنوان کرد: برنامه‌های جامع در دست اجرا در حوزه تأمین آب، در مجموع نیاز شهرستان شیراز را به نحو مطلوب مرتفع خواهد کرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس در ادامه در خصوص دلایل عدم اجرای خط دو سد درودزن و زمان اجرای این پروژه، اظهار کرد: باید یادآور شوم که در حال حاضر نیز مردم شیراز در حال استفاده از آبی هستند که از مسیر خط دو سد درودزن وارد شیراز می‌شود، که این عدد معادل ٧۵٠ لیتر در ثانیه است. 
وی گفت: البته برنامه نهایی برای تأمین آب موردنیاز شهر شیراز، از محل سد درودزن با ظرفیت حداکثر 3 مترمکعب در ثانیه و مقدار متوسط سالیانه 60میلیون مترمکعب در سال جهت مصارف شرب و بهداشتی می‌باشد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس زمان تکمیل پروژه آب‌رسانی از سد درودزن به شیراز را پایان امسال اعلام کرد و گفت: اعتبار موردنیاز برای اجرای کامل انتقال آب از سد درودزن، مبلغی معادل ۵۰۰ تا ۶۰۰میلیارد تومان برآورد شده است.
به گفته رضایی، مقرر شده است این اعتبار از بودجه سالیانه کشور و همچنین از بودجه ماده ۵۶ و تسهیلات بانک‌ها تأمین شود؛ ضمن آنکه قرار نیست قرارگاه خاتم به عنوان پیمانکار این پروژه تکمیل آن را به تأمین کامل بودجه آن منوط سازد. 
وی در ادامه در خصوص قطعی‌های موردی آب در شهر شیراز توضیح داد و گفت: در حال حاضر نمی‌توان برای این مشکل دلیل خاص و بنیادی اعلام کرد. قطعی‌های موردی طبیعی بوده و مدیران آبفای استان، این موضوع را تحت کنترل دارند. 
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: در شرایط موجود، وضعیت بحرانی و غیر قابل کنترلی در شهر شیراز در حوزه آب‌رسانی وجود ندارد و مشکل ما در این حوزه بیشتر مربوط به شهرستان‌ها و روستاهای استان است. در شرایط موجود به دلیل خشک‌سالی‌های چند سال گذشته، حدود ۵۰ شهر و ۱۰۰۰ روستای استان به تنش آبی دچار بوده و آب رسانی به برخی روستاها با تانکر در حال انجام است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی