[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

دچار خودتحریمی شدیم، روزنامه شیراز نوین

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ۱۰ درصد مشکل صادرات به تحریم و ۹۰ درصد به خودتحریمی مرتبط است که البته تحریم‌های خارجی را به راحتی می‌توان حل کرد. به گزارش دریافتی شیرازنوین از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، علیرضا پیمان پاک در کارگروه توسعه تجارت فارس، اظهار کرد: طی ۹ ماهی که از حضور ما در سازمان می‌گذرد، بیش از ۱۹۰۰ جلسه با بازرگانان داشته‌ایم تا مشکلات احصا شده و برای حل آن تلاش کنیم. او در خصوص مشکلات صادرات گفت: در بحث مشکلات صادرات ۱۰ درصد به تحریم و ۹۰ درصد به خودتحریمی مرتبط است که البته تحریم‌های خارجی را به راحتی می‌توان حل کرد. پیمان پاک با اشاره به اینکه اکنون زمان تقابل دولت و بخش خصوصی نیست، عنوان کرد: در طی ۹ ماه گذشته بیشترین تعامل و همراهی را با بخش خصوصی داشته‌ایم. او ادامه داد: اقدامات و گشایش‌های صورت گرفته در حوزه تجارت باید بیشتر و بهتر اطلاع رسانی شود. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت پیرامون یکی از مشکلات بزرگ تجار عنوان کرد: نمی‌توان گفت صادرات می‌کنیم اما ارز برنگردد و با کمک بخش خصوصی روش‌های بازگشت ارز را تسهیل کرده‌ایم. به گفته وی، همه گروه‌های کالایی به جز چند صنعت بزرگ مثل پالایشگاه و فولاد می‌توانند واردات در برابر صادرات داشته باشند.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران، چندارزی را موجب فساد دانست که در هیچ کجای دنیا نیز مرسوم نیست و عنوان کرد: بانک مرکزی ارز آزاد را فیک و غیرواقعی می‌داند و رقم واقعی ارز را همان ارز نیمایی عنوان می‌کند، اما در ساختار هر حکومتی بانک مرکزی، سیاست‌گذار حوزه ارزی است که با تمام این اوصاف پیگیر اصلاح موضوع ارز هستیم. او با ذکر اینکه افزایش سقف اعتباری طبق مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی انجام شده، خاطرنشان کرد: اگر صادرات به هر میزانی افزایش یابد، از سقف سابقه معاف خواهند شد.
پیمان پاک با اشاره به کارت بازرگانی و مشکلات آن گفت: سامانه جامعه تجارت زیرنظر سازمان توسعه تجارت ایران نیست، اما می‌توانیم پیگیر امور صادرکنندگان و تجار باشیم. او درخصوص نمایشگاه‌های بین‌المللی بیان کرد: در سفرهای خارجی انتقاد می‌شد که اطلاعات نمایشگاهی شما دیر به دست ما می‌رسد؛ لذا در حرکتی منسجم تقویم نمایشگاهی کشور را تا پایان سال ۱۴۰۱ بستیم و برای سال آینده در حال برنامه‌ریزی هستیم. این مقام مسئول از تعطیلی شورای عالی صادرات گفت و افزود: وقتی شورای عالی صادرات اختیار ماده ۱۳۸ و ضمانت اجرایی ندارد، مزاحم مردم و تجار است و در این راستا شورای عالی تجارت با اختیار ماده ۱۳۸ پاراف رئیس جمهور را گرفته و معطل تصویب هیئت دولت است که امیدواریم به زودی انجام شود.
او از وجود عمده مشکلات در سازمان توسعه تجارت ایران به ویژه طی سال‌های اخیر گفت و تصریح کرد: زمان نیاز است تا ساختار سازمان توسعه تجارت ایران اصولی و حرفه‌ای شده و بتواند کارها را با کارایی لازم انجام دهد.
معاون وزیر صمت از راه‌اندازی خط مستقیم به عمان خبر داد که می‌توان ارز را به‌راحتی وارد کشور کند. پیمان پاک ادامه داد: مرکز تجاری ما در کشور قطر امکان ارائه همه خدمات را دارد و با توجه به برگزاری جام جهانی فوتبال در این کشور، برنامه داریم نمایشگاه عرضه محصولات ایرانی از اول شهریور تا آخر آذرماه برپا باشد و همچنین با همراهی قطری‌ها بزرگ‌ترین هاب غذایی خاورمیانه را راه‌اندازی کنیم. رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با ذکر اینکه سیستمی باید پیاده شود که صادرکنندگان واقعی مشخص شوند، اظهار کرد: یکی دیگر از مشکلات، رتبه بندی صادرکنندگان است که پیشنهاد دادیم از تجربه رتبه بندی شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه معاونت علمی ریاست جمهوری با استانداردهای جهانی استفاده شود. او با اشاره به شعار سال و تأکید مقام معظم رهبری در حوزه دانش‌بنیان گفت: تجارت ما سنتی بوده که ما از مدت‌ها قبل طبق تأکیدات رهبر معظم انقلاب به حوزه‌های رمزارز، متاورس، اسمارت کانترکت و... که در حوزه دانش‌بنیان هستند، ورود کرده‌ایم. پیمان پاک در ادامه به موضوع قاره آفریقا پرداخت و عنوان کرد: با وجود اینکه صادرات ما به قاره آفریقا در سال ۱۴۰۰ صد درصد افزایش یافته، اما بسیار از این قاره دست نخورده غافل بوده‌ایم.
او با ذکر اینکه اگر بخواهد در جایی تجارت شکل بگیرد باید رفت و آمد به آنجا انجام شود، تصریح کرد: پرواز مستقیم به چند کشور آفریقایی را پیگیری کرده‌ایم که به زودی راه اندازی خواهد شد و همچنین در پی ایجاد خط مستقیم دریایی به قاره آفریقا هستیم. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین گفت: فارس در حوزه آفریقا پای کار بیاید و ما آماده همکاری و واگذاری این حوزه به استان فارس هستیم، ولی منافع آن به کل تجارت و کشور برسد و امتیاز برای گروهی خاص نباشد. 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس نیز در گزارشی به اقدامات انجام شده در حوزه تجارت پرداخت و خواستار تسریع روند صدور مجوز پایانه‌های صادراتی کشاورزی فارس شد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی