[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

بام شیراز احیا شود، روزنامه شیراز نوین

رضا محمدیان، رئیس کمیسیون سومین حرم اهل بیت(ع)، گردشگری و زیارت شورا اظهار داشت: پروژه بام شیراز در زمان شورای چهارم به میزان بیش از ۴۰۰ هکتار اراضی ارتفاعات مشرف به شهر شیراز و دشت اکبرآباد از منابع طبیعی آغاز گردید و حدود صدهزار اصله نهال در آنجا کاشته شد و امکانات اولیه مناسب نیز جهت استفاده مردم در محل بنا گردید، اما در اثر سهل‌انگاری صورت‌گرفته، به گزارش شهرداری حدود ۸۰هزار درخت خشک شده و بخشی از امکانات ایجادشده نیز موجود نیست و به شکلی می‌توان گفت پروژه تعطیل است؛ لذا موضوع در کمیسیون بررسی گردید‌.
وی اضافه کرد: بر اساس این مصوبه شهرداری شیراز مکلف است در راستای بهبود عملکرد اجرایی این پروژه اقدامات زیر را انجام دهد.
۱- معرفی افرادی که با سهل‌انگاری موجبات از بین رفتن ده‌هاهزار نهال غرس‌شده و امکانات پروژه را فراهم نموده‌اند، به قوه قضائیه.
۲- به‌کارگیری یک مشاور توانمند ذی‌صلاح برای طراحی و راهبردی کلی پروژه بام شیراز در مدت مصوب.
۳- به‌کارگیری مدیر اجرایی دارای سابقه و تجربه مناسب و تشکیل تیم اجرایی و طراحی مستقل در پروژه مذکور، اقدامات عمرانی و توسعه زیرساخت‌های پروژه خصوصاً بازگشایی و همسازی راه‌های دسترسی، افزایش سرانه درخت‌کاری و نگهداری آنان و احداث بناهای خدماتی لازم مانند سرویس‌های بهداشتی و مخازن ذخیره آب، سایت‌های گردشگری.
۴- اولویت استفاده از انرژی‌های طبیعی باد و خورشید (ترجیحاً با جذب سرمایه‌گذار).
۵- مشارکت و سرمایه‌گذاری خرد با استفاده از توان بخش خصوصی در زمینه‌های مختلف گردشگری مانند ارائه خدمات حمل و نقل توسط آفرودها و ارائه خدمات گردشگری با احداث کمپ‌ها و سیاه‌چادرهای عشایری، ایجاد بازارچه‌های تولیدات سنتی عشایران، ارائه خدمات هیئت‌های ورزشی دوچرخه‌سواری، صخره‌نوردی، کوهنوردی و فعال‌سازی انجمن‌های طبیعت‌گردی و حافظ محیط زیست و... با رعایت تشریفات قانونی.
۶- در مسائل طراحی و اجرایی: احداث مکان‌های لازم ورزشی، پاسگاه انتظامی، ایستگاه اورژانس، ایستگاه آتش‌نشانی، دفع و جمع‌آوری پسماند و زباله.
۷- فعال سازی پروژه مذکور حداکثر ظرف مدت یک ماه آینده و ارائه گزارش روند اجرایی آن هر دو ماه یک بار به شورا.
۸- تجمیع تمامی بودجه‌های مرتبط با مدیریت ارتفاعات به صورت متمرکز در اداره ارتفاعات جهت تسریع در امور.
۹- ایجاد یگان حفاظت با استفاده از منابع انسانی موجود به منظور حفظ و نگهداری از محیط زیست و ایجاد امنیت در پروژه با استفاده از ظرفیت و توان نیروی انتظامی.
۱۰- تهیه طرح آبخیزی پروژه با استفاده از مطالعات انجام‌شده توسط سازمان سیما منظر و فضای سبز شهری. وی خواستار تسریع در موضوعات مطرح شده گردید. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی