[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

با یاد شهدا برای کسب مدال طلا جنگیدم، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
در اردیبهشت ماه امسال بود که مریم خدابنده تکواندو کار شهرستان فسا در المپیک ناشنوایان که در برزیل برگزار شد، ۲ نشان ارزشمند طلا را در بخش انفرادی و تیمی ‌برگردن آویخت. خدابنده در رشته پومسه انفرادی در بین ۹ شرکت‌کننده به عنوان نفر دوم راهی فینال شد تا در ‌این مرحله برای کسب مدال طلا به مصاف ورزشکار کره‌ای برود. ‌این ورزشکار پرافتخار فسایی در فینال ‌این مسابقات با به دست آوردن۶/۹۰ امتیاز با حریف کره‌ای مساوی کرد اما از آنجا که امتیاز اجرای مریم خدابنده بالاتر از تکواندو کار کره‌ای بود با رأی داوران به مدال طلا دست یافت، ورزشکار کره‌ای نشان نقره  گرفت و تکواندو کاری از کشور ترکیه هم مدال برنز به خود اختصاص داد.
وی همچنین در بخش  پومسه تیمی ‌که با  شرکت هشت تیم برگزار شد همراه با مرتضی رضاصفت به مبارزه با حریفان رفت و در پایان با کسب ۷/۲۴  امتیاز دومین نشان طلای ‌این دوره از مسابقات هم از آن خود کرد.
این برای سومین بار بود که خدابنده در المپیک حضور می‌یافت. وی ۲ نشان برنز در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ و ۲ نشان طلای المپیک ۲۰۲۱  برزیل  را کسب کرد تا پر افتخارترین ورزشکار فارس در المپیک ناشنوایان باشد.
مریم خدابنده  در رشته تکواندو، زینب حسن پور(کاراته)، مژده مردانی (کاراته )، آسیه مردانی (مربی کاراته ) و فاطمه اسفندیاری در رشته  تیراندازی پنج بانوی شرکت‌کننده از فارس بودند.
آسیه مردانی مربی تیم کاراته ناشنوایان در ارتباط با ‌این موفقیت‌ها می‌گوید: کاروان کشورمان در رقابت‌های المپیک برزیل، موفق به کسب عنوان سومی ‌شد و تیم کاراته به عنوان نایب قهرمانی دست یافت. خوشبختانه در ‌این رقابت‌ها مریم خدابنده خوش درخشید و موفقیت‌های گذشته را با کسب مدال‌هایی خوشرنگ‌تر، تکرار کرد و مژده مردانی هم موفق به کسب مدال برنز شد. مژده در بخش انفرادی کاتا روی سکوی سوم ‌ایستاد.
وی درباره حس و حالش هنگام اهتزاز پرچم ‌ایران گفت: حال آن لحظات را نمی‌توان به راحتی وصف کرد. حتی حالا که مدتی از آن لحظات گذشته، وقتی به آن فکر می‌کنم ضربان قلبم بالا می‌رود. لحظات غرور آفرینی بود و وقتی فکر می‌کردم که با آن همه مشکلات و سختی‌ها، دوسال تعطیلی باشگاه‌ها به خاطر کرونا که بچه‌ها مجبور بودند در کوه و جنگل یا حتی در خانه تمرین کنند و  ورزش را کنار نگذاشتند و با‌ این شرایط توانستیم جزو دو سه کشور برتر دنیا باشیم، خیلی لحظه بزرگی بود. ‌این را هم بگویم که مژده مردانی با ناداوری مغلوب شد و از کسب مدال طلا بازماند. متأسفانه بعضی کشورها هنوز هم سیاست را در نتایج ورزشی دخالت می‌دهند و روی داوری‌ها تأثیر منفی می‌گذارند.
مربی شیرازی تیم کاراته ناشنوایان افزود: ما با اختلاف خیلی کمی‌ سوم شدیم. مژده در مسابقات آذرماه سال گذشته مدال طلای جهان را کسب کرده بود. در المپیک کارمان سخت‌تر بود، همه تیم‌ها با تمام قوا آمده بودند و کسب همین رتبه هم افتخار بزرگی بود و فکر می‌کنم با دست پر برگشتیم و شرمنده مردم کشورمان نشدیم. 
مژده مردانی نیز گفت: سطح مسابقات المپیک ناشنوایان برزیل خیلی بالا بود. در رقابت با رقبایم، تنها من بودم که سومین دوره حضورم بود و حریفانم اولین بار بود که در ‌این رقابت‌ها شرکت می‌کردند. به نظر من آن‌ها خیلی بیشتر از من تلاش کرده بودند و برنامه مفصلی برای آماده سازی داشتند، با ‌این حال توانستم عنوان سوم را کسب کنم. 
وی افزود : من در مسابقات المپیک ناشنوایان 2013 بلغارستان مقام اول را کسب کرده بودم که ‌این بهترین عنوان و خاطره من در ورزش حرفه‌ای بوده. سال 2017 در ترکیه مدال برنز گرفتم و سال 2021 نیز در برزیل موفق به کسب مدال برنز شدم.
اما مریم خدابنده که ستاره مسابقات بود، درباره افتخار آفرینی‌هایش در ‌این رقابت‌ها گفت: تمریناتم بسیار سخت بود و با تلاش و جنگیدن، با حمایت پدر  و مادرم که خیلی زحمت کشیدند، توانستم مدال طلا کسب کنم. برای کسب ‌این مدال تا لحظه آخر جنگیدم. 
وی گفت: من در مرحله اول، رتبه دوم را کسب کردم و به مسابقه فینال رفتم. می‌دانستم اول شدن در مرحله اول اهمیت چندانی ندارد و در مرحله دوم، موقعی که به فینال رسیدم خیلی امتیازات نزدیک بود. در لحظات آخر خیلی جنگیدم، یاد شهدا افتادم و در نهایت به خاطر اجرای پومسه بود که بالاتر قرار گرفتم و امتیازم بیشتر شد و طلا گرفتم. به گزارش شیرازنوین، کاروان ورزشی ۷۵ نفره آقایان و بانوان  ناشنوایان شرکت کننده از ‌ایران با شعار «موفقیت در سکوت» راهی المپیک ۲۰۲۱ برزیل شدند و  در رشته‌های تیراندازی، جودو، تکواندو، کاراته، کشتی آزاد و فرنگی، دوومیدانی، فوتبال و والیبال ساحلی به رقابت پرداختند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی