[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

یحیی و چالش کنترل ستاره‌ها!، روزنامه شیراز نوین

آرش حیدرزاده - در شماره قبلی، وضعیت پنج تیم لیگ برتری را بررسی کردیم و در‌این شماره، نگاهی به سایر تیم‌های فصل جدید داریم.
تیم پرسپولیس، قطب بزرگ فوتبال‌ایران با حفظ سرمربی خود و تغییر دستیاران، تمام بار شکست سال قبل را بردوش همکاران گل محمدی گذاشت! آن‌ها با جذب چند ستاره بزرگ سر وصدای زیادی در فصل نقل و انتقالات راه انداختند که با وجود نامدار بودن‌این بازیکنان، میانگین سنی تیم را بالا بردند و با‌این کار از نیروی جوانی تا حدود زیادی بی‌بهره شدند.کنترل‌این همه ستاره هم کمی‌‌مشکل است و اگر تیم، مدیریت نشود نتیجه معکوس دارد.
بعد از پرسپولیس، تیم هوادار را داریم که نوپا و کم سابقه است.‌این تیم با همت رضا عنایتی به لیگ برتر آمد و در اولین فصل حضورش در سطح اول فوتبال‌ایران، خیلی خوب نتیجه گرفت. اما در حالی که انتظار می‌رفت همچنان با مربی موفق خود ادامه دهند، اما عنایتی استعفا داد و از هوادار جدا شد و مدیران‌این تیم هم سریعاً ساکت الهامی‌مربی خوب و جوان فوتبال‌ایران را جذب کرده و سکان هدایت هوادار را به‌ایشان سپردند. حال باید منتظر ماند و دید هوادار تهران چه سرانجامی‌‌خواهد داشت.
در ادامه مطلب به سراغ تیم پیکان می‌رویم که فصل قبل تقریباً نتایج خوبی گرفت و در میانه‌های جدول‌ایستاد. آن‌ها با حفظ  کادرفنی خود در لیگ بیست‌ودوم، قطعاً به دنبال جایگاه بهتری به نسبت فصل گذشته خواهند بود. باید دید پیکان در‌این فصل چه عملکردی خواهد داشت.  آیا مجتبی حسینی موفق می‌شود یک فصل توأم با موفقیت را در‌‌این تیم داشته باشد یا در نهایت برای حضور در میانه‌های جدول می‌جنگند؟ 
از تهران خارج می‌شویم و به استان مرکزی می‌رسیم تا از اوضاع آلومینیوم اراک مطلع شویم.‌‌این تیم فصل قبل را با رسول خطیبی آغاز کرد و نیم فصل اول هم نتایج خوبی گرفت اما با ماندن خطیبی در نیم فصل دوم، اراکی‌ها موفق نبودند و به نوعی هم مشخص شد چرا خطیبی همیشه در نیم فصل تیم‌های خود را رها می‌کند. با برکناری خطیبی، مدیران آلومینیوم به سراغ مهدی رحمتی رفتند و او توانست تیم  شهر اراک را از بحران خارج کرده و حتی تا فینال جام حذفی پیش ببرد. حال باید دید مهدی رحمتی چگونه آلومینیوم را مهیای حضور در لیگ جدید می‌کند، آیا می‌تواند خودرا اثبات نماید؟
استان کرمان به یُمن صنایع و معادن زیادی که دارد، ورزش فوتبالش از رونق خوبی  برخوردار شده است. ساخت ورزشگاه‌های خوب و مناسب و حضور هم‌زمان سه تیم از‌این استان در لیگ برتر، مؤید‌این نظر می‌باشد. مس کرمان که بین‌این سه تیم کرمانی از سابقه بیشتری برخوردار است، از لیگ یک آمده و به نظر می‌رسد هدفش حفظ تیم در لیگ است تا پس از تثبیت جایگاهش، برای سال‌های بعد فکری تازه بکند. آن‌ها قطعاً می‌دانند لیگ برتر اصول خود را دارد و باید تیمشان را تقویت کنند.
مس رفسنجان هم که سال گذشته در جایگاه ششم‌ایستاد و محمد ربیعی با کسب نتایج خوب انتظارات را  بالا برد. بنابراین مردم رفسنجان مجدداً منتظر درخشش تیم شهرشان هستند. باید دید ربیعی جوان در لیگ پیش رو بازهم موفق ظاهر می‌شود یا سرنوشت دیگری در انتظار اوست.
در کرمان تیم دیگری هم داریم و آن گل گهر از شهر سیرجان است، تیمی‌که با هدایت امیر قلعه نویی، سال گذشته از دوجهت نامش سرزبان‌ها بود؛ از یک سو با ارائه فوتبال خوب و کسب نتایج درخشان و از سوی دیگر پرونده بازیکن گابنی‌این تیم و کسر هفت امتیاز از آن‌ها باعث مطرح شدن نام‌‌این تیم شد. حال باید دید آن‌ها در سومین فصل کاری خود با امیر قلعه نویی آیا می‌توانند آسیایی شوند؟
با خروج از کرمان، به شهر اصفهان می‌رویم تا ببینیم دوتیم صاحب نام و با سابقه آن‌ها یعنی سپاهان و ذوب آهن برای لیگ پیش رو چه کاری کرده‌اند.
ذوب آهن با تارتار ادامه می‌دهد تا پس از چند فصل نداشتن ثبات در کادر فنی، برای دومین سال پیاپی روی نیمکت خود آرامش را حس کند. همین امر می‌تواند نکته مثبت کار آن‌ها باشد. باید دید مدیران ذوب آهن برای فصل جدید از تارتار چه می‌خواهند؟آیا هدفشان فقط ماندن در لیگ است که اگر‌این هدف را دارند تارتار آن‌ها را به هدفشان می‌رساند ولی اگر به دنبال کسب مقام هستند، باید در انتخاب خود تجدید نظر کنند.
دیگر نماینده فوتبال شهر اصفهان، تیم سپاهان است که بعد از دوسال کار با محرم نویدکیا، مدیران تیم سپاهان به سراغ ژوزه مورالس مربی مطرح پرتقالی رفته و او را استخدام کردند. قطعاً سپاهان به چیزی جز قهرمانی قانع نیست و اگر مورالس موفق نشود،‌این محمدرضا ساکت مدیرعامل زردپوشان است که باید پاسخگوی ریخت و پاش‌های خود باشد.
و اما در آخر به خوزستان قهرمان می‌رسیم.‌این استان فوتبال خیز، سه نماینده در لیگ برتر دارد. فولاد از شهر اهواز نماینده اول خوزستان است. آن‌ها با حفظ نکونام و کادرفنی خوبش و جذب بازیکنان مد نظر او، عزم خود را برای هجوم به صدر جدول و کسب قهرمانی جزم کرده‌اند. باید دید بالاخره نکونام می‌تواند قهرمانی لیگ برتر را به‌دست آورد؟
نفتی‌های آبادان با استعفای منصوریان و کنار رفتن او، به سراغ یک مربی جوان و کم نام و نشان به نام رضا پرکاس رفته و او را به عنوان سرمربی معرفی کرده‌اند. در مورد سرنوشت کاری نفت و پرکاس باید با تردید صحبت کرد. مردم آبادان از تیم خود انتظار بالایی دارند و مشخص نیست که پرکاس می‌تواند به‌این انتظار پاسخ دهد یا خیر. به‌نظر می‌رسد امسال کار نفت بسیار مشکل است. 
در آخر به شهر تاریخی مسجدسلیمان می‌رویم و با تیم نفت‌این شهر گزارش خود را به پایان می‌رسانیم. در فصل گذشته رضا مهاجری توانست نماینده مسجد سلیمان را از سقوط نجات دهد. نفتی‌ها با حفظ‌این مربی، لیگ جدید را هم با مهاجری استارت می‌زنند اما در آشفته بازار فوتبال‌ایران، تیم‌هایی مثل نفت مسجد سلیمان همیشه هدفشان در وهله اول ماندن در لیگ است و مهاجری هم در‌این زمینه تخصص دارد. باید دید آایا او می‌تواند یک فصل کامل در خوزستان بماند یا خیر؟
از نقاط ضعف لیگ برتر فوتبال‌ایران، کم شدن آستانه تحمل مدیران تیم‌هاست که با کسب چند نتیجه ضعیف، سریع مربیان را اخراج می‌کنند. 
همین مسئله آسیب زیادی به فوتبال‌ایران زده است. امیدوارم مدیران تیم‌های لیگ برتری در فصل پیش رو فرصت بیشتری به مربیان خود بدهند تا شاهد ثبات بیشتری در تیم‌های لیگ برتری‌مان باشیم.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی