[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

امام‌جمعه شیراز: اقدام همه‌جانبه برای پیشبرد اهداف فرهنگی ضرورت دارد، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز بر ضرورت اقدام همه‌جانبه در زمینه‌هایی فرهنگی تأکید کرد و گفت: تنها راه برای اینکه به صورت مستمر، فضای جامعه را اصلاح کنیم و یک الگو برای بین‌الملل اسلامی ارائه دهیم، این است که اقدامات همه‌جانبه باشد.
به گزارش ایرنا، آیت‌الله لطف‌الله دژکام یکشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی، ضمن تبریک روز مباهله اظهار کرد: روز مباهله روزی است که پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) با مسیحیان به مناظره پرداختند و در این روز موضوعی بین‌الادیانی مطرح شده و در نهایت حقانیت پیامبر گرامی اسلام(ص) در مقابل مسیحیان ثابت شده است.
امام جمعه شیراز ادامه داد: مسیحیان در این روز اقرار کردند که نمی‌توانند در مقابل پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) بایستند. عید مباهله درس بزرگی برای فعالان فرهنگی دارد و این درس این است که دانستن حق به معنای پذیرفتن حق نیست.
وی افزود: ما در عرصه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی خود نیز با افرادی مواجه هستیم که با وجود اینکه می‌دانند حق با کیست هرگز حق را نمی‌پذیرند و زیر بار نمی‌روند.
آیت الله دژکام با بیان اینکه باید با این افراد برخورد شود، گفت: اگر با این افراد برخورد نشود، آنها باعث گمراهی و فساد مردم می‌شوند. لذا عمده مسئولیت دستگاه‌های قضایی و نیروی انتظامی برخورد با این نوع افراد است.
وی عنوان کرد: برخی از مردم خواستار برخورد با اینگونه افراد هستند و ما نیز چاره‌ای جز برخورد قانونی و انتظامی نداریم. نمی‌توان این افراد را رها کرد؛ چراکه اگر آنها را رها کنیم، تمام هنجارهای جامعه را زیر سؤال خواهند برد.
آیت الله دژکام گفت: متأسفانه شاهد تلاش جمعی برای عادی‌انگاری رفتارهای غیراخلاقی هستیم. متأسفانه برخی حتی با ساختن کلیپ‌هایی در قالب انیمیشن و انتشار این کلیپ‌ها در فضای مجازی، عادی انگاری می‌کنند. باید از تولید چنین محتواهایی پیشگیری کنیم.
وی با طرح این پرسش که برای پیشگیری از چنین مسائلی باید چه کنیم، گفت: این پرسشی است که در شورای فرهنگ عمومی باید به آن پاسخ داده شود. به نظر بنده سه مطلب را که در همین ماه‌های اخیر تأکید بسیاری بر آن داشتیم، نیاز به پرداخت و ورود به بحث پیشگیری دارند.
دژکام با اشاره به طرح زیست عفیفانه، نقشه مهندسی فرهنگی و سند تحول آموزش و پرورش گفت: کسی که در فضای تربیتی کشور رشد پیدا می‌کند، نباید هنجارشکن باشد؛ بلکه باید هنجارهای دینی و اخلاقی را بشناسد و به صورت طبیعی مراعات کند. این مباحث بایستی در استان فارس و شیراز به صورت ویژه مورد توجه قرار بگیرد و برای اول مهر در دبیرستان‌ها و مرکز آموزشی اجرا شود.
وی گفت: بحث سند تحول گرچه برخی آن را روشن‌فکری می‌دانند، با امضای رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است و ما درصدد اجرای سندی هستیم که ولی امر به آن تأکید داشته‌اند.
آیت الله دژکام به طرح زیست عفیفانه نیز اشاره کرد و گفت: طرح زیست عفیفانه، نقشه مهندسی فرهنگی و سند تحول آموزش و پرورش را باید تا رسیدن به اهداف فرهنگی به صورت جدی دنبال کنیم و در مسیر تحقق آنها استمرار داشته باشیم.
وی اعلام کرد: پس از حدود یک سال و نیم، اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده و مقدمات این کار فراهم شده است و می‌توان گفت اول مردادماه ۱۴۰۱ نقطه آغاز اجرای سند است.
دژکام ادامه داد: در جلسه‌ای که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران داشتیم، این موضوع مطرح شد که ما اعتبارات لازم برای اجرای سند را در اختیار نداریم و بدون اعتبار هم ضمانت اجرا وجود ندارد. وی گفت: اگر قرار باشد دستگاه‌ها از اول مردادماه پای کار بیایند، باید به صورت ویژه مورد قدردانی قرار بگیرند؛ چراکه این دستگاه‌ها با توجه به شرایط کنونی و نبود بودجه لازم برای تحقق این امر به صورت جهادی وارد این عرصه شده‌اند.
امام جمعه شیراز یادآور شد: البته وزیر ارشاد این امیدواری را داده‌اند که در سال جاری اعتباری مختصر و بودجه حداقلی برای اجرایی شدن این سند در نظر بگیرند. ریاست محترم جمهوری هم بر این قضیه تأکید داشتند. وی اضافه کرد: اگر در آمارها و رصد در پایان سال از اقدامات اجرایی این سند، شاهد تغییر مثبتی بودیم، نشان موفقیت است که امیدوارم با ساز و کار خوبی که بحث اجرای سند پیدا کرده است، بتوانیم در پایان سال به نقطه مناسبی برسیم تا برای ۱۴۰۲ مرتب‌تر و منظم‌تر پیش برویم.
آیت‌الله دژکام در خصوص تقسیم کار اجتماعی گفت: تقسیم کار اجتماعی از مسائل مهمی است که رهبر معظم در بیانیه گام دوم انقلاب نیز به آن تأکید داشته اند و فرموده‌اند که یک دوره طولانی جامعه‌پردازی در پیش رو داریم.
نماینده ولی فقیه در استان فارس اضافه کرد: برخی با ایجاد یک مشکل فرهنگی در شهر در فضاهای مجازی نظر خود را اینگونه بیان می‌کنند که «شهر بی‌صاحب شده است». هرچند که ما می‌پذیریم نقاط ضعفی وجود دارد، اما با بیان این نوع نظرات نمی‌توان کشور را اداره کرد.
وی با اشاره به اینکه در قوای سه‌گانه، تقسیم کار شده است، گفت: جامعه‌پردازی یعنی باید تقسیم ‌کار را تبیین کنیم و سپس به فرهنگ‌سازی در این زمینه بپردازیم. اگر متوجه تقسیم ‌کار نباشیم و توقع داشته باشیم ائمه جمعه یا استانداری‌ها به این موضوع ورود کنند و پاسخ‌گو باشند، نمی‌توانیم نتایج خوبی به دست آوریم.
آیت‌الله دژکام عنوان کرد: هرکس در حیطه خود باید اقدام لازم را انجام دهد. ما باید نقشی برای نخبگان در اقناع و توجیه مردم تعریف کنیم. باید از ظرفیت قابل توجه بسیج اساتید و سایر تشکل‌های دانشجویی بهره ببریم.
وی با بیان اینکه جامعه نخبگانی روی سند نقشه مهندسی کار کرده است، گفت: باید از ظرفیت نخبگان استفاده کنیم و از نظرات و پیشنهادات آنها برای تحقق اهدافمان و تصمیم‌گیری‌های علمی بهره ببریم. باید نوع مواجه با نخبگان به گونه‌ای باشد که آنها را به کمک خود بیاوریم. دژکام افزود: رسانه‌ها نیز باید بیشتر پای کار بیایند و از خبرنگاران تخصصی در این حوزه استفاده شود. در واقع بایستی در عرصه‌های خبررسانی و ارتباط دادن مسائل با اجتماع، از خبرنگاران تخصصی بهره ببریم. آموزش و تشکیل کانون برای خبرنگاران می‌تواند کمک شایانی به تحقق این امر کند.
وی با بیان اینکه امروز اقدام همه‌جانبه می‌خواهیم، گفت: رویکرد اقدام همه‌جانبه پیشنهاد شد که رسانه‌ها این رویکرد را به درستی منعکس نکردند. امام جمعه شیراز با تأکید بر اینکه اقدام همه جانبه نیاز است، گفت: اقدام همه جانبه یعنی عوامل تأثیرگذار در فضاهای مختلف از جمله عفاف و حجاب شناسایی و به کار گرفته شوند. بنده معتقدم که تنها راه برای اینکه بتوانیم به صورت مستمر کار کنیم و فضای جامعه را اصلاح کنیم و یک الگو برای بین‌الملل اسلامی ارائه دهیم، این است که اقدامات همه جانبه باشد.
نماینده ولی فقیه در استان فارس اظهار کرد: برای تدوین و پیشبرد برنامه هفتم توسعه باید دقیق‌تر و مناسب‌تر پیش برویم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی