[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

بهنوش بختیاری: از تبلیغات متنفر شدم، روزنامه شیراز نوین

بهنوش بختیاری که مدتی است در تلویزیون حضور نداشته است، به زودی با سریال جدید مسعود ده‌نمکی به قاب رسانه ملی بازمی‌گردد. او دلیل این غیبت طولانی را با این پرسش پاسخ می‌دهد: «واقعاً چرا مرا تنها گذاشتند و نامم را از پای بسیاری از سریال‌های مطرح خط زدند؟» به گزارش ایسنا، این بازیگر با بیان اینکه از تبلیغات متنفر است و از سر اجبار برای امرار معاش زندگی‌اش تبلیغات را قبول می‌کند، می‌گوید: هیچ بازیگری دلش نمی‌خواهد به سمت تبلیغات برود. وقتی منِ بازیگر کاری انجام می‌دهم و مجبورم ۶ ماه دنبال دستمزدم بدوم، پس مجبورم به سمت تبلیغات بروم و این در حالی است که واقعاً از تبلیغات متنفرم و فقط به خاطر مسائل مالی است که قبول می‌کنم. بهنوش بختیاری در گفت‌و‌گویی با ایسنا درباره حضورش در سریال «آزادی مشروط» به کارگردانی مسعود ده نمکی توضیح داد. او از دلایل دوری‌اش از تلویزیون گفت و نظرش درباره تبلیغات توسط چهره‌ها، جوان‌سازی سازمان صداوسیما و وضعیت حال حاضر تلویزیون را بیان کرد.
مردم به کارهای کمدی و خنده‌دار نیاز دارند
این بازیگر ابتدا درباره حضور در سریال مسعود ده نمکی توضیح داد: «آزادی مشروط» یک کمدی بامزه است که روند تولیدش کاملاً حرفه‌ای پیش می‌رود. این سریال در ۵۰ قسمت تولید خواهد شد و فکر می‌کنم دو سه ماه دیگر کارمان در این مجموعه به پایان برسد. امیدوارم با پخش این سریال دوباره خنده بر لب مردم بیاید و کار را بپسندند. همه ما به عشق مردم و خنده آن‌ها کار می‌کنیم. بختیاری سپس از متفاوت بودن نقشش در «آزادی مشروط» گفت و اظهار کرد: نقشم به لحاظ ظاهری نسبت به کارهای قبلی‌ام متفاوت‌تر است اما حقیقتاً در کارهای کمدی خیلی پرسوناژهای متفاوتی طراحی نمی‌شود. در کل «آزادی مشروط» کار متفاوتی است و من شخصاً دوستش دارم. این مجموعه مربوط به دوران کروناست که به طنز داستان‌هایی را روایت می‌کند. به نظرم مردم کشورمان در حال حاضر به کارهای کمدی و خنده‌دار نیاز دارند و یکی از دلایل حضورم در این پروژه،‌ شادی مردم بود؛ چون به نظر می‌رسد سریالی باشد که مردم می‌پسندند و حتماً با تماشای آن لبخند به لبشان خواهد آمد. بازیگر سریال‌های «خانه به دوش»، «جایزه بزرگ»، «هزاران چشم»، «دارا و ندار» و «شب‌های برره» در ادامه به دلایل دوری‌اش از قاب تلویزیون طی این سال‌ها اشاره کرد و گفت: من عاشق تلویزیون هستم چون معتقدم رسانه‌ای است که بیشترین محبوبیت را به آدم می‌دهد، منتها از زمانی که شروع به بدحسابی کردند و سریال‌های خنک، ضعیف و مخاطب پران ساختند، نگاهم این بود که یک بازیگر باید سریال خوب کار کند تا دیده شود نه هر سریالی که به او پیشنهاد می‌شود. ما باید به گونه‌ای کار کنیم که مردم کشورمان دوست داشته باشند. در این سال‌ها به این دلایل کمی ‌دور بودم؛ البته تهیه کنندگان هم‌ خیلی بد حساب شده‌اند، ضمن اینکه مدتی هم بود سر هر کاری که می‌خواستم حضور داشته باشم می‌گفتند این خانم نباشد! نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که الان هستم، هنوز هم دلیلش را نمی‌دانم. بختیاری با تأکید بر اینکه فرزند تلویزیون است، ادامه داد: خدا را شکر الان وضعیت بهتر است. من خودم را فرزند تلویزیون می‌دانم و دوست دارم کار کنم چون مخاطبان تلویزیون، مردم واقعی‌اند و این حس خوشایندی است. متأسفانه مدتی بود در هر سریال قرارداد می‌بستم کنسل می‌شد و وقتی دلیلش را می‌پرسیدم می‌گفتند گفته شده که صلاح نیست خانم بختیاری باشد و به جایی رسیدم که وام گرفتم، طلا فروختم و نتوانستم از طریق حرفه‌ام پول دربیاورم و برای امرار معاش مجبور شدم وارد تبلیغات شوم. متأسفانه از دور یک سری برچسب‌ها به ما زده می‌شود که اصلاً جالب نیست. من هفت سال است که در تلویزیون نیستم، آن قدر بی پشت و پناه و تنها بودم که حتی همکاران خودم هم مرا تنها گذاشتند. بسیار دلخورم به لطف برخی همکاران عزیزمان که کارشان زیر آب زنی است.
تبلیغات سلبریتی‌ها تا کجا؟
او درباره بحث تبلیغات توسط بازیگران و اینکه اساساً موافق این اتفاق است و فکر می‌کند مرز تبلیغات توسط چهره‌ها تا کجاست؟ خاطرنشان کرد: به شدت از تبلیغات متنفرم اما وقتی پول کارهایم پرداخت نمی‌شود، تئاتر، سریال و فیلم سینمایی بازی می‌کنم و باید ماه‌ها دنبال پولم باشم مجبورم به سمت تبلیغات بروم. در هیچ جای دنیا تا این اندازه با بازیگر بدحسابی نمی‌شود. قراردادهای ما هنوز در حد ۱۰ سال پیش مانده و متأسفانه همه چیز بالا می‌رود جز دستمزد بازیگران. منِ بازیگر وقتی این رفتارها را می‌بینم با توجه به وضعیت کرونا و شرایط اقتصادی که هرچه می‌دویم به جایی نمی‌رسیم، مجبوریم به تبلیغات جواب مثبت بدهیم. چرا با من بازیگر کاری می‌کنند که برای خرج روزانه‌ام به سمت تبلیغات بروم؟ بدون شک تمام بازیگران به دلایل اقتصادی وارد تبلیغات می‌شوند. واقعاً جای یک بازیگر در دادسرا و کلانتری نیست که برای گرفتن حقوقش شکایت کند. من فکر می‌کنم طی این مدت از کیف قاپ‌ها بیشتر در کلانتری و دادسرا حضور داشتم.
از دور بازیگران را قضاوت نکنید
بختیاری سپس به دشواری‌های کار بازیگران اشاره کرد و از مردم خواست آن‌ها را قضاوت نکنند. این بازیگر در عین حال تصریح کرد: ما گاهی برای حضور در برخی لوکیشن‌ها مجبور می‌شویم از پنج صبح بیدار شویم و یک راه طولانی را طی کنیم تا سرکار حاضر شویم و وقتی به منزلمان می‌رسیم ساعت ۱۰ شب می‌شود. جدیداً هم لوکیشن‌هایی را انتخاب می‌کنند که بسیار ‌دور و خارج از تهران است تا ارزانتر برایشان تمام شود. مردم از دور از ما بازیگران چیزهایی می‌بینند و ما را قضاوت می‌کنند. به عنوان مثال در خانه‌ای که لوکیشن ما بود و من در آنجا عکس گرفته بودم، یک دفعه دیدم در اینستاگرام می‌گویند «خانه لاکچری بهنوش بختیاری!»؛ آن‌ها به ما می‌گویند شما که وضعتان خوب است و من می‌گویم اگر هم وضعمان خوب باشد، حقمان است که این همه سال زحمت کشیده‌ایم اما واقعاً نیست. حرفم را باور کنید، چون در پرداخت دستمزدها واقعاً ما را اذیت می‌کنند. منِ بازیگر از جان و دل مایه می‌گذارم اما فقط به خاطر یک آدم ناشی که سواد درست و حسابی ندارد و پول می‌آورد تا به سینما و تلویزیون راه پیدا کند، همین آدم صاحب یک گروه می‌شود که به هیچ چیز پایبند نیست. مردم سختی ما را نمی‌بینند و بعضاً به ما می‌گویند سلبریتی‌های دوزاری!
ما بازیگران لاکچری بازی نداریم
بهنوش بختیاری سپس خطاب به گروهی از مردم اظهار کرد: ما که این همه سال زحمت کشیده‌ایم و تلاشمان این بوده تا شما را بخندانیم، چرا پس به ما توهین می‌کنید؟ متأسفانه برخی سرمایه‌گذاران در سینما و تلویزیون به راحتی به بازیگران توهین می‌کنند. آن‌ها نمی‌دانند هنر چیست. جدیداً هم در مورد خانم‌ها گروکشی جنسیتی به راه افتاده است. یک عده سینما و تلویزیون را کثیف کرده‌اند و آن‌ها اصلاً اهل سینما و تلویزیون نیستند. طی این سال‌ها به جرئت می‌گویم که از آدم‌های واقعی سینما و تلویزیون این رفتارها را ندیده‌ام بلکه از افرادی دیده‌ام که از هر راهی پول به دست آورده‌اند و وارد این حرفه شده‌اند و متأسفانه هم قبولشان کرده‌اند که در این حرفه بمانند. او گفت: اگر مردم یک روز سر کار ما حاضر شوند و ببینند ما در چه شرایطی کار می‌کنیم دیگر قضاوتمان نخواهند کرد. امیدوارم روزی برسد که این اتفاقات دیگر در تلویزیون و سینمای ما نیفتد چون انگیزه و امیدمان را می‌گیرد. در برخی کارها نه تنها از ما تشکر نمی‌کنند بلکه توهین هم می‌کنند، پولمان را نمی‌دهند. ما بازیگران، لاکچری بازی نداریم لطفاً مردم قضاوت نکنند.
سریال‌ها باید شبیه به زندگی مردم باشند
او در بخشی دیگر از صحبت‌هایش در پاسخ به اینکه آیا جوان‌سازی سازمان صداوسیما می‌تواند راهی برای بهبود شرایط تلویزیون باشد؟ این گونه بیان کرد: به نظرم حتماً باید تعادل در نظر گرفته شود. شاید بتوان از تجربیات افرادی که عمری در این راه پوست انداخته‌اند استفاده کرد؛ البته آدم‌های به روز هم می‌توانند کمک کنند ولی باید یک مغز متفکری باشد که فرماندهی کند و جوان‌ترها، اجرایی کنند. باید یک سری از سانسورها و محدودیت‌ها را کنار بگذارند تا مردم با تلویزیون آشتی کنند که اگر این اتفاق نیفتد به نظرم رابطه مردم با تلویزیون همین طور می‌ماند. بهنوش بختیاری اظهار کرد: سریال‌ها باید شبیه به زندگی مردم باشند. من خودم عاشق قاب تلویزیونم اما واقعاً محدودیت‌ها آزارمان می‌دهد. متأسفانه خلاقیت به ندرت دیده می‌شود. از طرفی هم وقتی کارها دست یک سری افراد ناکارآمد سپرده می‌شود که صرفاً به دلیل اینکه پول دارند به این رسانه آمده‌اند و فامیلشان را بدون هیچ گونه عقبه هنری سر کار آورده‌اند و یک کار غیرحرفه‌ای می‌سازند، نتیجه‌اش می‌شود قطع ارتباط مخاطب با تلویزیون. او در ادامه خودش را در قاب تلویزیون بهتر از سینما دانست و با تمام دلخوری‌هایش از این رسانه، آن را برتر از سینما خواند.بختیاری گفت: خدا را شکر هر کجا می‌روم آن قدر استقبال مردم زیاد است و محبت دارند که همین برایم کافی است که قطعاً دلیلش، سریال‌های ماندگاری است که از تلویزیون داشتم.این بازیگر در پایان صحبتش با ایسنا به عملکرد خانه سینما انتقاد کرد و گفت: عملکرد خانه سینما ضعیف است. خانه سینما عملاً کاری برای هنرمندان نمی‌کند، ای کاش یک اساسنامه کلی برای خانه سینما طراحی می‌شد. من در آنجا عضویت دارم و ۲۷ سال است که در حرفه تئاتر، سینما و تلویزیون کار کرده‌ام و همیشه هم سر کار بودم، خیلی برایم ناراحت کننده است که نسبت به حقوق هنرمندان بی‌اعتنا هستند. شخصاً به خاطر رأی اخیر خانه‌ سینما بسیار متضرر شدم و زندگی‌ام را به خاطر همین اتفاق باختم.‌

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی