[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

ورزشکاران هیچ انتظاری از هیچ مسئولی نداشته باشند، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
حبیب الله همت، پیشکسوت کاراته فارس از شهرستان مرودشت است که می‌توان او را یکی از ستون‌های ‌این رشته پرطرفدار ورزشی در استان فارس نامید. او بنیان‌گذار کاراته در شهرستان مرودشت و بیش از  چهار دهه فعالیت مستمر در ‌این رشته را در کارنامه دارد. همت در حال حاضر  در حال خدمت به هنرجویان ورزشکار شهرستان مرودشت در رشته کاراته  کیوکوشین و شوتوکان است. 
همت یک سال پیش در همین روزها بود که موفق به کسب «دان هشت»کاراته شد و با کسب‌ این نشان، به عنوان «هانشی» نائل شد. 
عنوان «هانشی» یا «استاد دیگر معلمان» در ورزش کاراته برای افرادی به کار می‌رود که دان هشت و یا بالاتر از آن داشته و نقش بارزی در پیشبرد کاراته ‌ایفا کرده‌اند.
وی از سال 1359 کاراته را آغاز کرد و 41 سال بدون وقفه در ‌این رشته فعالیت دارد. همت درباره چگونگی شروع کاراته می‌گوید: از سال 59 کاراته را زیر نظر شهید سیروس کشاورز آغاز کردم، سپس به شیراز آمدم و زیر نظر اساتید مختلفی که برایم زحمت کشیدند، پیشرفت کردم. استاد اصلی من، آقای جعفر حیدری بودند و اساتید دیگری نیز مانند آقایان عباس حکمت نیا، استاد بهاء‌الدینی، استاد بهنام قاسمی ‌و استاد بهرامی ‌نیز از مربیانی بودند که خیلی برایم زحمت کشیدند. من در اولین مسابقه‌ای که شرکت کردم شکست خوردم اما همین شکست، مقدمه‌ای بر پیروزی و پیشرفت شد.
پیشکسوت کاراته مرودشت افزود: من 78 حکم قهرمانی در مسابقات کشوری و استانی دارم. اولین اردونشین تیم ملی پس از انقلاب بوده‌ام و سه دوره در اردوهای مختلف تیم ملی حاضر بوده‌ام. شاگردهای بسیار زیادی داشته و دارم که عضو تیم ملی بوده یا هستند. قهرمان‌های جهانی زیادی پرورش داده‌ام.
وی درباره عناوین قهرمانی خود گفت: با حکم‌های قهرمانی من می‌توان یک خانه را کاغذ دیواری کرد(خنده) و با حکم‌های قهرمانی کل خانواده‌ام می‌توان یک خانه سه طبقه را کاغذ دیواری کرد.  پسر بزرگم پرهام، قهرمان جهان است که در مسابقات جهانی ترکیه روی سکوی سوم ‌ایستاد. پسر کوچکم امیرعباس نیز دارای بیشتر از صد عنوان قهرمانی در مسابقات استانی و کشوری است و نفر سوم استعدادهای برتر کشور. دخترم آیسا نیز در دو سبک آزاد و کنترلی، نفر اول رنکینگ ‌ایران است. آیسا در سه وزن در ‌ایران اول شد اما به‌خاطر ‌اینکه تنها سه روز شناسنامه‌اش بزرگ‌تر بود، از مسابقات انتخابی تیم ملی جاماند. او در سبک‌های آزاد جزو بهترین‌های ‌ایران است و با حکم‌های قهرمانی او هم می‌توانیم یک طبقه را کاغذ دیواری کنیم(خنده) ضمن ‌اینکه همسرم نیز از ورزشکاران و مربیان رشته کاراته است.
حبیب الله همت با اشاره به ‌اینکه همچنان روزی چندساعت را به ورزش و آموزش می‌پردازد، گفت: در طول ‌این سال‌ها بیش از 40 هزار نفر را آموزش داده‌ام و نفرات بسیار زیادی از شاگردانم در مسابقات جهانی و آسیایی شرکت کرده‌اند. با اطمینان می‌گویم تمام ورزشکاران و مربیان رزمی ‌در مرودشت، هنرجوهای بنده بوده‌اند و چند نسل از مربیان را آموزش داده‌ام. همین حالا هم بین 600 تا 700 هنرجو از صبح تا ساعت 10 شب آموزش می‌دهم. این پیشکسوت ارزنده ورزشی در پایان صحبت‌هایش نکته مهمی ‌را به ورزشکاران گوشزد کرده و می‌گوید: به تمام هنرجوها و کسانی که به ورزش علاقه دارند، توصیه می‌کنم که فقط عاشق ورزش باشند و هیچ انتظاری از هیچ مسئولی نداشته باشند تا بتوانند به خط پایان برسند. اگر ورزشکاری چشمش به دست مسئول باشد، فکر می‌کنم بیشتر از یک مدت نتواند دوام بیاورد و خیلی زود با دنیای ورزش خداحافظی خواهد کرد. ‌این عشق و علاقه ورزشکاران است که آن‌ها را تا قله‌های موفقیت پیش می‌برد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی