[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۹۸۷
  • دوره جدید

نشانه‌های کمبود منیزیم در بدن ، روزنامه شیراز نوین

منیزیم یکی از املاح ضروری بدن است که اگر فرد میزان انرژی دریافتی و تعادل رژیم غذایی مناسبی داشته باشد، به کمبود آن دچار نمی‌شود.
به گزارش مشرق، خدیجه میرزایی، دکترای تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه منیزیم یکی از ریزمغزی‌های مورد نیاز بدن است، افزود: ریزمغزی‌ها، موادی هستند که بدن به مقدار کم به آنها نیاز دارد.
وی با تأکید بر اینکه منیزیم در ساختمان بیش از ۳۰۰ آستریم در بدن شرکت می‌کند، اضافه کرد: در جامعه ما، کمبود منیزیم، مانند کمبود آهن و کلسیم شایع نیست. منیزیم در سلامت پوست و مو نیز نقش دارد و همچنین به بهبود خلق‌و‌خو کمک می‌کند.
میرزایی در ادامه به علائم کمبود منیزیم اشاره و بیان کرد: افرادی که به علت مشکل فشارخون، دارو مصرف می‌کنند، ممکن است به‌علت کمبود منیزیم با وجود مصرف دارو، فشارخونشان کاهش پیدا کند، زیرا یکی از کارکردهای منیزیم، گشاد کردن عروق است.
وی افزود: نارسایی کلیه هم می‌تواند، کمبود منیزیم به دنبال داشته باشد و علائم کمبود منیزیم در بیماران کلیوی دیده می‌شود.
این دکتری تغذیه در ادامه با بیان اینکه منیزیم بیشتر در منابع گیاهی یافت می شود، گفت: البته این مسئله برخلاف آهن و منگنز است که این دو، در منابع حیوانی وجود دارند. 
میرزایی تأکید کرد: مغزها، غلات تصفیه‌نشده و آسیاب‌شده و سبزیجات دارای برگ سبز تیره حاوی منیزیم هستند.
وی با تأکید بر اینکه البته شیر و ماست نیز حاوی منیزیم هستند، ادامه داد: در نتیجه، هر ماده غذایی(سبزیجات) که ویتامین k دارد، منیزیم هم دارد و  از این رو، ماهی، گوشت‌ها و البته میوه‌های زرد و نارنجی مثل سیب و پرتقال منیزیم ندارند.
میرزایی تصریح کرد: افراد سالم که زندگی طبیعی دارند و داروهای خاصی مصرف نمی‌کنند و تغذیه متعادل دارند نباید نگران کمبود این ماده معدنی باشند.
وی افزود: در افرادی که سردردهای ناشناخته و اسپاسم عضلانی دارند، احتمال کمبود منیزیم وجود دارد. 
میرزایی همچنین گفت: افرادی که داروهای دیورتیک مصرف می‌کنند و مثلاً به‌خاطر فشارخون بالا، فورسماید مصرف می‌کنند باید مراقب علامت‌هایی مانند اسپاسم عضلانی و لرزش دست‌ها باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی