[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

روش پرورش و نگهداری گیاه آپارتمانی کالاتیا در انواع مختلف ، روزنامه شیراز نوین

محل نگهداری
این گیاهان در زیستگاه خود در نقاط گرمسیری رشد می‌کنند و بنابراین مکان، دما و رطوبت مورد نیاز ‌این گیاهان باید مشابه زیستگاه آن‌ها باشد. برای داشتن گیاهی زیبا و با طراوت، رعایت ‌این موارد از اهمیت بالایی برخوردار است.
این گیاهان نیازمند نور غیر مستقیم آفتاب هستند و بنابراین از قرار دادن آن‌ها در معرض نور خورشید خودداری کنید. خم شدن برگ‌ها به یک طرف ممکن است نشانه‌ای از قرار گرفتن گیاه در معرض نور بیش از حد باشد و بهترین مکان برای نگهداری ‌این گیاهان، قرار دادن آن‌ها در کنار پنجره‌های پوشیده با پرده است.
این گیاه باید در محیطی با دمای بین 18 تا 25 درجه سانتی‌گراد و دارای رطوبت 70 تا 80 درصد نگه داری شود و از نگه داری گیاه در محیطی با دمای زیر 18 درجه سانتی‌گراد خودداری کنید.
خاک
بستر خاک ‌این گیاه باید دارای فیبر، هوموس و همچنین قابل نفوذ اکسیژن باشد. خاک نیز باید غنی از مواد معدنی باشد که با مخلوط کردن دانه‌های پلی استایرن پرلیت با خاک گیاه، می‌توانید نفوذ پذیری و توانایی ذخیره آب را در آن بهبود ببخشید.
بستر خاک ‌این گیاه باید مبتنی بر ذغال سنگ نارس باشد و همچنین می‌توانید بستر خاک را ترکیبی از زغال سنگ نارس و کمپوست قرار دهید. مقدار pH خاک باید بین 4.5 تا 5.5 باشد و در صورت امکان به طور مرتب کنترل شود.
تعویض گلدان
گیاه کالاتیا دارای ریشه‌هایی نسبتاً قوی است و به همین دلیل نیازمند آن است که هر 2 یا 3 سال به گلدان بزرگ‌تری منتقل شود.
بهترین زمان برای تعویض گلدان ‌این گیاه قبل از رشد شاخه‌های جدید است.
گیاه را به آرامی از گلدان بیرون بیاورید تا به ریشه‌های آن آسیبی وارد نشود.
ریشه گیاه را به خوبی بررسی کنید تا در صورت پوسیده شدن برخی از قسمت‌های آن، آن‌ها را از سایر ریشه‌ها جدا کنید.
زهکشی مناسب را در گلدان جدید فراموش نکنید و ابتدا بستر را بر روی سوراخ‌های زهکشی گلدان بریزید؛ می‌توانید برای ‌این کار از شن درشت یا پرلیت استفاده کنید.
سپس گیاه کالاتیا را بر روی بستر قرار دهید و بعد گلدان را با خاک تا 2 سانتی‌متر زیر لبه گلدان پر کنید و خاک را به آرامی فشار داده و در نهایت آن را آبیاری کنید.
آبیاری
این گیاه تقریباً نیازمند آبیاری زیادی است. از اردیبهشت تا شهریور به طور مرتب و با استفاده از آب فاقد آهک گیاه را آبیاری کنید و البته باید توجه داشته باشید که آبیاری بیش از حد نیز همانند کمبود آب به ریشه‌های ‌این گیاه آسیب می‎رساند. در حالت‌ ایدئال، بستر را به طور مرتب مرطوب نگه دارید و اجازه دهید روی سطح آن اندکی (نه بیش از حد) خشک شود.
بروز لکه بر روی برگ‌های ‌این گیاه نشان دهنده رطوبت خیلی کم آن است که برای افزایش رطوبت گیاه، گاهی اوقات بر روی برگ‌های آن، آب اسپری کنید. قرار دادن دستگاه مرطوب کننده هوا نیز برای حفظ رطوبت گیاه مناسب است و آبیاری گیاه با آب دارای آهک نیز ممکن است باعث بروز لکه بر روی برگ‌های آن شود.
برای آبیاری ‌این گیاه می‌توانید از آب شیر نیز استفاده کنید؛ البته باید اجازه دهید که آب به مدت یک روز درون ظرفی در محیط اتاق باقی بماند تا املاح آن ته نشین شوند. از آنجایی که برگ‌های زیبا‌ی این گیاه می‌توانند گرد و غبار موجود در محیط را به خود جذب کنند، بهتر است گاهی اوقات آن‌ها را با پارچه‌ای مرطوب تمیز کنید و البته باید در انجام‌ این کار مراقب باشید تا از صدمه زدن به برگ‌ها جلوگیری شود.
کوددهی
این گیاه نیازمند کوددهی در دفعات محدودی است، در طول دوره اصلی رشد گیاه، کود مایع را به آب مورد نظر برای آبیاری گیاه اضافه کنید. کود مورد نیاز برای‌ این گیاه باید فاقد مقدار زیاد فلوئور و نمک باشد.
این گیاه نیازمند کود مخصوصی نبوده و استفاده از کود‌های معمولی برای آن اکتفا می‌کند.
هرس کردن
هرس کردن گیاه کالاتیا دارای محدودیت‌های خاصی در مقایسه با سایر گیاهان است و برای هرس کردن ‌این گیاه تنها باید برگ‌های خشک شده و گل‌های پژمرده شده آن را جدا کنید.
ادامه دارد ...

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی