[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

با حمـایت صنایـع، افتخارات ورزش مرودشت چند برابر خواهد شد، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
شهرستان مرودشت به عنوان چهارمین شهرستان بزرگ استان فارس که از لحاظ جمعیت در رتبه دوم قرار دارد، همواره در بخش ورزش حرف‌های زیادی برای گفتن داشته و در سال‌های نه چندان دور، جدی‌ترین رقیب شیرازی‌ها در استان فارس محسوب می‌شده است.
 مرودشتی‌ها در طول تاریخ ورزش فارس، ورزشکاران زیادی را معرفی کرده‌اند که برخی از آن‌ها در عرصه‌های کشوری و بین‌المللی مطرح بوده‌اند. با این حال، پایین بودن سرانه فضای ورزشی، نبود پایگاه قهرمانی، عدم وجود سالن بزرگ مسابقه‌ای با گنجایش حداقل ۳ هزار نفر، نبود اعتبار جهت کمک به توسعه ورزش قهرمانی و همگانی، فقدان قوانین لازم و کافی برای حمایت از ورزش، کمبود زمین با کاربری ورزشی در این شهر، از جمله مشکلات عدیده ورزش در مرودشت به شمار می‌رود. 
سرپرست اداره ورزش مرودشت در این باره می‌گوید: ورزش مرودشت هنوز مثل گذشته فعال و پویا است و علاقه‌مندان زیادی به خصوص الان که فصل تعطیلی مدارس هم هست، دارند فعالیت ورزشی می‌کنند. ما در همه رده‌ها چه در بخش ورزش همگانی و چه در بخش قهرمانی و چه حرفه‌ای، حضور پررنگی داریم و بچه‌ها مشغول فعالیت هستند. ورزش مرودشت همان طور که از قبل صاحب عنوان و جایگاه بوده، الان هم جایگاه خوبی دارد و در رشته‌های انفرادی صاحب عنوان هستیم. بچه‌های ما در اردوهای مختلف تیم‌های ملی حضور و به صورت ویژه فعالیت دارند.
مصطفی کشاورز درباره رشته‌های تیمی ‌این شهرستان گفت: در رشته‌های تیمی ‌هم مرودشت می‌تواند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. ظرفیت‌های خوبی در رشته‌های والیبال، فوتبال، هندبال و حتی بسکتبال داریم. در همه این رشته‌ها نیروی انسانی، ظرفیت و پتانسیل را داریم که اگر یک روز موفق شویم حمایت مالی خوبی را جذب کنیم، به راحتی می‌توانیم در همه سطوح بالا و حرفه‌ای حضور قدرتمندانه‌ای داشته باشیم.
متولی ورزش مروشت در پاسخ به این سؤال که دلایل ناموفق بودن ورزش‌های تیمی ‌چه می‌تواند باشد، گفت: ضعف ورزش‌های تیمی ‌بیشتر به عدم حمایت‌های مالی و کمبود زیرساخت مربوط می‌شود. قطعاً اگر تیمی ‌از مرودشت در رشته فوتبال بخواهد فعالیت کند، ما در بحث میزبانی‌ها و اعزام‌ها مشکل داریم. زمین مناسب برای یک تیم در دسته یک یا حتی دسته دوم نداریم. یک زمین بسیار خوب و استاندارد باید داشته باشیم که هنوز در مرودشت وجود ندارد ولی از نظر پتانسیل فوتبالی، سرشار از استعداد هستیم و اگر امکانات لازم موجود باشد، می‌توانیم تیم‌های خوبی در رشته‌های فوتبال و حتی فوتسال داشته باشیم.
کشاورز درباره ورزشکاران مرودشتی که اخیراً در اردوهای ملی حاضر بوده‌اند گفت: آخرین ورزشکاران ما که به تیم‌های ملی راه پیدا کرده‌اند، در رشته تکواندو بودند که بچه‌ها فوق‌العاده عمل کردند. 9 نفر از شهرستان مرودشت موفق شدند به اردوهای تیم‌های ملی راه پیدا کنند و یکی از مربیان هم به همراه این 9 نفر برای تیم ملی انتخاب شد. در مرحله نهایی اردو نیز ۴ نفر به عنوان یار ثابت تیم ملی عازم مسابقات جهانی و آسیایی خواهند بود که رکوردی بی‌نظیر محسوب می‌شود.
وی درباره تعداد هیئت‌های فعال ورزش در این شهرستان اظهار داشت: در حال حاضر ۴۰ هیئت ورزشی در مرودشت داریم و هیئت‌های دیگر را هم فقط به دلیل نبود زیرساخت‌های لازم، تا کنون نتوانسته‌ایم داشته باشیم. مثلاً در رشته‌ای مثل شمشیربازی، چون تجهیزات، امکانات و وسایل لازم را نداریم، نمی‌توانیم هیئت داشته باشیم. اگر یک روزی این امکانات فراهم بشود، به راحتی در همه رشته‌ها هیئت خواهیم داشت و این نوید را هم می‌توانم بدهم که هر رشته‌ای در شهرستان ما امروز صاحب هیئت شود، تا ۶ ماه دیگر قهرمان در آن رشته خواهیم داشت و می‌توانیم در سطح کشور حرف برای گفتن داشته باشیم!
به گزارش شیراز نوین، وزنه برداری مرودشت روزگاری قطب وزنه برداری کشور بود و هر وقت مسابقه‌ای برگزار می‌شد، مرودشت در آن نماینده داشت و روی سکو می‌رفت. مصطفی کشاورز درباره حال و روز این روزهای وزنه برداری مرودشت می‌گوید: وزنه برداری مرودشت هنوز هم فعالیت و پویایی خودش را دارد، مثلاً آقای علی کشتکار، هم اکنون در مسابقات آسیایی حضور دارد و دو تن از بچه‌های شهرمان هم در اردوهای تیم ملی هستند. وزنه برداری مرودشت دارد کارش را به خوبی انجام می‌دهد اما فکر می‌کنم فدراسیون یک سری مسائل و مواردی دارد که امیدوارم به زودی حل شود. وقتی فدراسیون مشکلات این چنینی دارد، طبیعی است که روی تمام هیئت‌های استان‌ها و شهرستان‌ها اثر منفی بگذارد. اما مرودشت همچنان یک پایگاه وزنه ‌برداری در کشور است و شهرهای زنگی آباد و فتح آباد که فاصله کمی ‌هم با هم دارند، هر دو دارای سالن تخصصی وزنه برداری می‌باشند و علاقه‌مندان خیلی زیادی در این دو شهر دارند فعالیت می‌کنند.
سرپرست اداره ورزش و جوانان مرودشت در پایان گفت: از همه کسانی که به ورزش می‌پردازند و رسانه‌ها تشکر می‌کنیم و همه مردم را به ورزش دعوت می‌کنم. همچنین امیدوارم قوانین و مقررات، به شکلی اصلاح شود که بحث حمایت‌های صنایع و کارخانه‌ها از ورزش به صورت عادی و نهادینه شود که اگر این اتفاق رخ دهد، شهرستانی مثل مرودشت دو سه برابر چیزی که الان می‌بینیم در تمامی‌ رشته های ورزشی حرف برای گفتن خواهد داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی