[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

ورزش حرفه‌ای بدون حمایت مسئولان سیاسی به جایی نمی‌رسد، روزنامه شیراز نوین

محمدرضا جوکار - یکی از معضلات و مشکلات جامعه امروز ما و دغدغه مسئولین کشور به غیر از  مسائل مهم اقتصادی، بحث ایجاد شور و هیجان، نشاط و سرگرمی ‌سالم بین مردم به‌خصوص قشر جوان در کشور می‌باشد.
جوانانی که دارای شور و نشاط و هیجان‌های سالم نباشند بی‌شک به سوی هیجانات کاذب و بعضاً بزهکاری، خرابکاری و تفریحات ناسالم و پر خطر روی می‌آورند که  ممکن است هزینه‌های جبران‌ناپذیری چه در بخش فرهنگی و چه اقتصادی روی دست کشور بگذارد و چه بسا در آینده با نسلی ضعیف روبه‌رو شویم.
با توجه به پر طرفدار بودن ورزش و به‌خصوص ورزش‌های توپی و گروهی مانند فوتبال، والیبال، هندبال و بسکتبال ...  و همچنین کشتی که ورزش اول کشور محسوب می‌شود، از  ورزش می‌توان به‌عنوان بهترین و کم هزینه‌ترین ابزار برای کنترل بخش مهمی ‌از این هیجانات بهره برد.
یکی از راه‌های  ایجاد انگیزه  بین نسل نونهال و نوجوان و جوان برای گرایش و علاقه به ورزش، داشتن تیم‌های ورزشی در سطح اول کشور می‌باشد.
بعضاً شاید تأثیر و اثر گذاری  ورزش به مانند داشتن یک تیم فوتبال در سطح  اول کشور هر چند تیم کم هزینه و کوچک باشد، خود برای کنترل هیجانات و ایجاد شور و نشاط جوانان یک شهر بسیار پرتأثیرگذارتر از ساختن برنامه‌های تلویزیونی و فرهنگی با هزینه‌های بعضاً  میلیاردی‌باشد.
متأسفانه در کشور ما به‌دلیل توزیع ناعادلانه  بودجه ورزش و همچنین نداشتن مدیران ورزشی با تفکر اقتصادی، بعضی از شهرهای بزرگ به مانند شیراز از داشتن و حمایت‌های لازم برای نگه داشتن تیم‌های ورزشی در سطح اول کشور محروم هستند.
سال‌هاست که شیراز تیمی ‌در رشته‌های پر طرفداری مثل فوتبال و والیبال و بسکتبال در سطح اول کشور ندارد و تنها نماینده شهر شیراز تیم فجرشهیدسپاسی هم که بعد از حدود یک دهه به زحمت به لیگ برتر کشور رسیده بود به راحتی سقوط کرد.
حال سؤال مهم اینجاست که چرا خیلی از شهرهای کشور به مانند شیراز نباید جایگاهی در سطح اول ورزش  کشور داشته باشند؟؟
آیا هزینه داشتن یک یا دو تیم ورزشی کمتر از هزینه ساخت برنامه‌های بعضاً بی‌اثر برای ایجاد شور و هیجان بین مردم و نسل جوان نیست؟
به مانند خیلی از کشورهای دیگر که یکی از تفریحات سالم و پرطرفدار بین خانواده‌ها و جوانان رفتن به استادیوم‌های ورزشی و حمایت از تیم‌های ورزشی شهرشان می‌باشد ‌،بدون موقعیت تیم و حتی کوچکی و بزرگ بودن تیمشان هدف بزرگ‌تر ایجاد سرگرمی ‌و نشاط و ‌گسترش تفریح سالم بین مردم آن شهر می‌باشد.
حالا که سیستم ورزش ایران متکی به بودجه‌های دولتی و صنعتی می‌باشد چرا نباید این بودجه‌ها بین تمام شهرها تقسیم و توزیع شود که مردم دیگر شهرهای کشور هم از وجود تیم‌های ورزشی محروم نباشند ؟؟
آن وقت می‌توانیم ادعا کنیم که یک رقابت سالم و برابر برای مقام و همچنین حفظ تیم‌ها در سطح اول کشور شکل خواهد گرفت. 
به جرئت می‌توان گفت هیچ یک از تیم‌های ورزشی در کشور به‌خصوص تیم‌های فوتبالی به‌صورت خصوصی اداره نمی‌شوند و همگی متکی به بودجه و پول‌های هنگفت دولتی و صنعتی می‌باشند هر چند که بعضاً تنها  به اسم خصوصی می‌باشند ولی در اصل از بودجه دولتی و بیت‌المال بهره می‌گیرند. کدام تیم در ایران نسبت به هزینه‌های جاری یک فصل درآمد زایی دارد؟؟ 
نقش مسئولین سیاسی هر استان و شهر می‌تواند در این زمینه بسیار تأثیرگذار و مهم باشد، نقشی که مسئولین سیاسی استان به بهانه قانون عدم حمایت دولت از ورزش در شهر شیراز  انجام‌ داده‌اند و بعضاً فقط در زمان انتخابات وعده حمایت از ورزش و تیم‌های ورزشی را شعار و سرلوحه کارهای خود عنوان می‌کنند. 
در حالی که در بسیاری از شهرهای دیگر چنین قوانینی اجرا نمی‌شود و حقیقتاً تیم‌داری و باشگاه‌داری در اختیار بودجه دولتی و صنعتی قرار دارد.
حالا که شیراز از وجود صنایع بزرگ و مادر در کشور محروم هست باید از طریق دیگر جبران این کمبود را انجام دهد، با کمک و همیاری مسئولین سیاسی استان و تعامل با مدیران و مسئولین ورزش استان در جهت تشویق  اسپانسرها و حمایت از تیم‌های شیرازی با ایجاد معافیت‌های مالیاتی شرکت‌ها و کارخانه‌های صنعتی شیراز که کم هم در این شهر و استان نیستند.
 همچنین فراهم کردن امکانات سخت افزاری برای ورزش حرفه‌ای و حتی عمومی ‌و همگانی جزو وظایف ابتدایی هر مسئول و مدیری در استان خود می‌باشد که متأسفانه در همین وظایف ابتدایی هم کمبود و قصور صورت گرفته است، به مانند ورزشگاه بزرگ پارس که دو سه سال پس از افتتاح بدون استفاده و بهره‌برداری قرار گرفته است.
شهر  بزرگ شیراز به رغم شایستگی  و قدمت تاریخی و جاذبه‌های فراوان تاریخی و همچنین آب و هوای مساعد همواره جزو شهرهای معروف و شناخته شده در  ایران و حتی جهان می‌باشد،  ولی سال گذشته به‌واسطه حضور تیم فجرشهیدسپاسی در لیگ برتر و نداشتن یک چمن مناسب برای برگزاری یک‌ مسابقه فوتبال، بارها در برنامه‌های ورزشی تحقیر شد و طبیعی هست که جوانان و طرفداران ورزش در این شهر دلسرد و دلزده شده و روز به روز از ورزش این شهر دورتر شوند.
در پایان باید این حقیقت را متذکر شد که پیشرفت ورزش در این استان و شهر بدون کمک و همیاری مسئولین سیاسی که ایجاد شور و نشاط  بین مردم و جوانان هم از وظایف آن‌هاست مقدور نخواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی