[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

عهد محرومیت زدایی پابرجاست ، روزنامه شیراز نوین

  سعیدرضا امیرآبادی: گروه خبر
نشست خبری اعضای شورای اسلامی شهر شیراز با موضوع عملکرد یک ساله پارلمان شهری برگزار شد. این مراسم ظهر سه‌شنبه 4 مردادماه با حضور جمعی از اعضای هیئت رئیسه و رؤسای کمیسیون‌ها با اصحاب رسانه برگزار شد و هر یک از اعضا و رؤسای کمیسیون‌ها به بیان دستاوردهای خود در حوزه‌های تخصصی پرداختند.
رئیس شورای شهر شیراز با تأکید بر این موضوع که عزم محرومیت‌زدایی شورای ششم با شهروندان فرهنگ‌مدار شیراز پابرجاست گفت: کلانشهر شیراز دارای دو سند جامع ترافیک و شهرسازی است که هر دو در حال بازنگری هستند. مهدی طاهری با ارائه آمار و ارقامی پیرامون مصوبات گفت: بیشترین میزان مصوبات اجرا شده مربوط به کمیسیون حمل و نقل است و در کمیسیون‌های عمران، هوشمندسازی و محرومیت‌زدایی هیچ یک از مصوبات اجرایی نشده است. وی در ادامه به اهم مصوبات فرهنگی شورا اشاره کرد و افزود: ساخت سریال احمدبن‌موسی در این دوره از شورا به مراحل انتهایی رسیده و امید است به زودی آغاز شود، همچنین تصویب و اختصاص قطعه‌ای مناسب برای احداث باغ مزار مشاهیر نیز مورد توجه قرار گرفت. پروژه مرکز داده دیتاسنتر، مدیریت متمرکز اسناد شهرداری شیراز و سند راهبردی فناوری اطلاعات از اهم مصوبات این کمیسیون بوده که رئیس شورای شهر شیراز به آن اشاره کرد و گفت: این مصوباتی است که باید شهرداری انجام دهد اما هنوز اجرا نشده یا به دست شورا نرسیده است. وی در بخش دیگر این جلسه در پاسخ به سؤالات خبرنگاران درباره هتل آسمان افزود: رئیس آتش‌نشانی شیراز یک دستور جامع را تهیه کرده تا روی مطالعات سازه کارگروهی از شهرداری، نظام مهندسی و دیگر مجموعه‌ها مشخص شود که باید ظرف 2 تا 3 ماه آینده یک گزارش دقیق ذکر کنند. طاهری با بیان اینکه مسئله این هتل باید از منظر شهری بررسی شود و بعد مسائل حقوقی و کم و زیاد شدن طبقات آن مورد بررسی قرار گیرد، تأکید کرد: اکنون بحث سازه و ایمنی آن مطرح است‌ که بعد از نهایی شدن مطالعات اطلاع‌رسانی می‌شود. وی با بیان اینکه کلانشهر شیراز دو سند جامع ترافیک و شهرسازی دارد که هر دو در حال بازنگری است، عنوان کرد: طرح جامع ترافیک و حمل و نقل باید در چندسال گذشته  مورد بازنگری قرار می‌گرفت چون با سند یک دهه قبل نمی‌توان امروز را اداره کرد. وی درباره رأی دیوان عالی درباره شهرداری شیراز نیز گفت: مستقیم پیش معاون وزیر رفتم و سؤال روشن کردم که تکلیف رأی دیوان چیست؛ صراحتاً گفتند که شهردار شیراز مشمول رأی صادر شده از دیوان نیست و هیچ ارتباطی با این امر ندارد. طاهری درباره لزوم شفافیت در شورای شهر عنوان کرد: شورا یک سایت جدید طراحی می‌کند که قابلیت‌های زیادی دارد و شفافیت در آن بیش از گذشته مطرح می‌شود. وی در پایان گفت:کمیته مسجد محوری با پیگیری‌های شورای اسلامی شهر شیراز حدود یک ماه در فرمانداری به تأیید رسیده است و هدف اصلی این کمیته حل مسائل محله در خود محله و با محوریت مسجد و توجه به زندگی ایرانی اسلامی است.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر شیراز، از راه‌اندازی پلیس ساختمان در راستای نظارت بیشتر بر روند ساخت وسازها خبر داد و گفت: کنترل و نظارت بر حوزه ساخت و سازها دغدغه مهم شورا است. غلامعلی ترابی با بیان اینکه پیگیری تحقق سرانه خدمات زندگی بهتر و مطلوب در دستور کار قرار دارد، گفت: در حوزه شهرسازی و معماری نگاه‌ها باید جامع، کامل و بر مدار برنامه و توسعه کلان باشد.او افزود: در همین راستا کمیسیون سه برنامه مصوب که شامل طرح‌های تفضیلی، موضوعی و موضعی می‌شود را محور قرار داده و به دنبال تدوین طرح جامع راهبردی شهر شیراز در حوزه‌های مرتبط با معماری و شهرسازی است تا رصد آینده شهر بر اساس این محورها دنبال شود.ترابی در خصوص اختلاف نظر شورا با استانداری پیرامون مصوبه عوارضی سال ١٤٠١ شهرداری شیراز هم گفت: به نظر می‌رسد موضوع را سیاسی کرده و قصد تخریب شورا را دارند، زیرا چیزی که واقعیت خارجی ندارد را اعلام می‌کنند. او ادامه داد: عوارض در سال ١٤٠١ به صورت میانگین افزایش ٣٠ درصدی داشته و اعلام می‌کنم هرگونه اعلام چند برابری عوارض سخنی گزاف بیش نیست.ترابی خاطرنشان کرد: در واقع با افزایش قیمت زمین که به دلیل تورم حاکم بر کشور انجام شده، این عوارض چند برابر شده است. او ادامه داد: سهم خدمات و کسری پارکینگ جزو کدهای عوارضی نیست اما شورا در راستای تسهیل و کمک به مردم به این موضوع ورود کرده و دو طرح مصوب کرده اما مجموعه فرمانداری و استانداری آن را تأیید نکرده‌اند. ترابی عنوان کرد: در آخرین جلسه شورا نیز طرح تقسیط پرداخت‌ها در این دو کد در شورا مصوب شده که منتظر نظر فرمانداری در این خصوص هستیم.
در ادامه، رئیس کمیسیون نام‌گذاری معابر و اماکن عمومی شورای اسلامی شهر شیراز گفت:مصوبات کمیسیون‌های شورای اسلامی ششم شهر شیراز در کل کشور بی‌نظیر است. «افسانه خواست خدایی با بیان این مطلب افزود: در کمیسیون نام‌گذاری معابر و اماکن عمومی شیراز برای رساندن شیراز برای تقویت جایگاه سومین حرم اهل بیت (ع) مصوباتی لحاظ کرده‌ایم. وی خاطرنشان کرد: تاکنون ۹۰ دستورکار و ۹۴ تصمیم داشته‌ایم و بیش از ۶۰ درصد مصوبات به ذکر و یاد شهدا بوده و نام‌گذاری معابر و اماکن عمومی به نام مبارک شهدا انجام شده است. خواست خدایی اعلام کرد: مکلف کردن شهرداری به، به روزرسانی نقشه شهر برای تثبیت وضعیت دقیق نام‌گذاری معابر و اماکن عمومی، تغییر نام مجموعه ورزشی «لاله» به نام «محمدرضا و محمدعلی گرایی»، نام‌گذاری بولوار حد فاصل «خلیج فارس» و «نصر شرقی» به نام «شهید سرلشکر استوار» از جمله اقدامات این کمیسیون بوده است و بررسی بیشترین درخواست‌های مردمی را داشته‌ایم.
در ادامه رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر شیراز گفت: ۵۴ پروژه بزرگ مقیاس و ۱۳۹ پروژه با رویکرد تأثیر محله‌ای و منطقه‌ای با تلاش کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر شیراز به تدوین رسیده است. «علیرضا اسکندری»، با اعلام این خبر افزود: کمیسیون عمران شورای اسلامی ششم شهر شیراز تاکنون ۴۸ جلسه، ۱۸۰ دستور کار و ۱۸۲ تصمیم داشته است. وی افزود: در دوره ششم شورای اسلامی شهر شیراز، کمیسیون عمران از حمل و نقل جدا شده است و ۸۳ تصمیم به صورت نقشه راه اتخاذ شده است. او اضافه کرد: اجرای زیرگذر «گویم»، اجرای تقاطع «نواب صفوی»، اجرای پروژه «حضرتی»، اجرای تقاطع غیرهمسطح «قصردشت» و اجرای پروژه دوربرگردان غیر همسطح «چمران - نیایش» از اقدامات کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر شیراز تاکنون بوده است. اسکندری اعلام کرد: ۱۸۳ پروژه هدف ۱۴۰۴ تدوین شده و ۵۴ پروژه بزرگ مقیاس و ۱۳۹ پروژه با رویکرد تأثیر محله‌ای و منطقه‌ای نیز با تلاش کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر شیراز به تدوین رسیده است.
رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز بر خرید اتوبوس‌های گازسوز در نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی شیراز تأکید کرد. تذروی گفت: یک هزار میلیارد اوراق مشارکت برای تکمیل خط ۲ متروی شیراز و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی شیراز با پیگیری شهردار شیراز اختصاص یافته و خرید اتوبوس‌های گازسوز در نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی را مورد نظر داریم. وی افزود: کمیسیون حمل‌و‌نقل و ترافیک شورای اسلامی ششم شهر شیراز در زمان فعالیت خود تاکنون ۱۳۵ دستور کار، ۸۸ تصمیم، ۵۵ بازدید و بررسی ۷۲۴ نامه داشته است. رئیس کمیسیون حمل‌ونقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز افزود: یک هزار میلیارد اوراق مشارکت برای تکمیل خط ۲ متروی شیراز و نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی شیراز با پیگیری شهردار شیراز اختصاص یافته است. وی اضافه کرد: پیگیری برای خرید اتوبوس‌های گازسوز در نوسازی ناوگان حمل‌ونقل عمومی شیراز را مورد نظر داریم. تذروی اعلام کرد: راه‌اندازی اداره حمل‌ونقل در مناطق ۱۱ گانه شهرداری شیراز، تفکیک سازمان حمل‌ونقل مسافر به ۲ سازمان تاکسیرانی و پایانه‌ها، اجرای مطالعات بهنگام سازی طرح جامع حمل‌و نقل و ترافیک کلانشهر شیراز و ... از اقدامات یک ساله کمیسیون حمل‌و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر شیراز بوده است.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز از الزام شهرداری شیراز به تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری در محور «امام رضا (ع)»خبر داد. «مسعود زارعی با اعلام این خبر افزود: کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی ششم شهر شیراز تاکنون ۵۹ جلسه، ۱۲۲ دستور کار و ۲۱۰ تصمیم داشته است. رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز افزود: تمامی تصمیمات این کمیسیون با حضور مسئولان و کارشناسان شهری اتخاذ می‌شوند.وی اعلام کرد: الزام شهرداری شیراز به احداث تصفیه خانه محلی قصردشت، آیین نامه توانمندسازی و حمایت از افراد دارای معلولیت شهر شیراز، تدوین سند راهبردی مدیریت سبز در شهرداری شیراز، الزام شهرداری شیراز به ارائه لایحه تهیه بسته‌های سرمایه‌گذاری در محور «امام رضا (ع)»، در حد فاصل «دروازه قرآن» تا پلیس راه «شیراز - اصفهان» به عنوان یکی از نقاط استراتژیک شهر شیراز و ... از اقدامات کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز است.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه این نشست گفت: سامان دهی نیروهای موجود در شهرداری مورد تأکید شورای اسلامی شهر شیراز است. «سید ابراهیم حسینی»، با اعلام این مطلب افزود: کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی ششم شهر شیراز تاکنون ۲۲۴ دستور کار، ۵۸ مصوبه صحن، 96 بازدید و ۸۶۲ مورد بررسی نامه داشته است. وی افزود: بعضی از مصوبات به زمان طولانی برای پیگیری نیاز دارند و عملیاتی شدن برنامه پنج ساله مورد تأکید کمیسیون برنامه و بودجه است. او اضافه کرد: 50 درصد افزایش بودجه داشته‌ایم و بودجه ۱۴۰۱ بیش از ۱۵ هزار میلیارد مصوب شده است و همچنین کنترل هزینه‌های جاری، محقق شدن ۴۹ درصد بودجه در اواخر سال گذشته و ۴۰ روز پایان سال محقق شد. حسینی تأکید کرد: مکلف کردن شهرداری برای پرداخت بدهی‌های خود به صورت تهاتر با بانک شهر و پیمانکاران از اقدامات این کمیسیون تاکنون بوده است. وی گفت: شورای اسلامی شهر شیراز ورود نیروی جدید به شهرداری شیراز را ممنوع کرده و بر کیفیت نیروها تأکید داریم و سامان دهی نیروهای موجود نیز مورد تأکید است.
رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز برلزوم ایجاد دفتر دائمی شهرداری شیراز در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر تأکید کرد. «محمدحسن اسدی»، گفت: کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز در طول زمان فعالیت خود در یک سال گذشته ۱۷۴ دستور کار و ۱۴۱ تصمیم را داشته است. رئیس کمیسیون اقتصاد و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر شیراز افزود: 56 مصوبه صحن از اقدامات کمیسیون اقتصاد شورای اسلامی شهر شیراز در یک سال فعالیت خود بوده است.وی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت‌های شهر و مشارکت مردم در ارتقای شهر و غنی کردن اقتصاد شهر شیراز از اهداف این کمیسیون است. اسدی اعلام کرد: مصوب کردن شیوه سرمایه‌گذاری انجام شده و همایش ملی سرمایه‌گذاری را برگزار کرده‌ایم و شهرداری شیراز ملزم به تهیه سرمایه‌گذاری شده است. وی ادامه داد: شیراز باید از نشانه‌های شهر توریستی برخوردار شود و شهرداری برای پارک آبی و ... به عنوان این نماد ملزم به جذب سرمایه‌گذار شد. اسدی اضافه کرد: از ظرفیت جام جهانی ۲۰۲۲ با ایجاد دفتر دائمی شهرداری شیراز در یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس باید استفاده کنیم. وی تأکید کرد: ۱۵ میلیارد قرارداد سرمایه‌گذاری را امسال شهرداری شیراز باید پیگیری کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی