[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

سهم فارس گم شد ، روزنامه شیراز نوین

 حسین فرزانه- گروه گزارش
 «پای چراغ تاریک است»؛ ضرب المثل کوتاه و پرمعنایی که زیاد از آن استفاده می‌شود و معنای روشنی دارد؛ با آنکه چراغ برای همه نور و روشنایی می‌دهد، اما زیر پای خودش تاریک است. حالا این ضرب المثل دقیقاً حکایت استان فارس است. با آنکه سهم زیادی از تولید گاز کشور برعهده این استان است، اما سهم درخوری از 3 درصد اعتبارات نفت و گاز نمی‌برد!
مدتی پیش یکی از نمایندگان فارس در مجلس پرده از این موضوع برداشت و اعلام کرد: «در اصلاحی که در اعتبارات ۳ درصد شکل گرفته، استان هیچ سهمی به دلیل تولید گاز نمی‌گیرد و با وجود تلاش انجام شده، سهم فارس از بین رفته است!»
اما موضوع از چه قرار است؟ اعتبارات 3 درصد حاصل از صادرات نفت خام و گاز طبیعی، از دهه 80 هرساله در قالب قانون بودجه به 10 استان کرمانشاه، خوزستان، فارس، خراسان رضوی، هرمزگان، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و قم به عنوان استان‌های نفت‌ خیز و گازخیز کشور پرداخت می‌شود. البته تنها یک‌‌سوم از این اعتبار (3 درصد نفت و گاز) به استان‌های نفت‌خیز و گازخیز تعلق می‌گیرد که سهم هر استان بر اساس سهم آن استان در ارزش صادرات نفت خام و خالص صادرات گاز طبیعی تعیین می‌گردد و دوسوم دیگر آن به شهرستان‌های مناطق کمترتوسعه‌یافته که بر اساس شاخص‌های توسعه‌نیافتگی به تفکیک شهرستان توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تعیین می‌گردد، پرداخت می‌شود.
حالا اخیراً سهم فارس به دلیل اینکه یک استان گازخیز محسوب می‌شود و گاز تولیدی عمدتاً به مصرف داخل می‌رسد و صادر نمی‌شود، یا اینکه صادراتش ناچیز است و امید استان به صادرات میعانات گازی است که از کل صادرات نفت و میعانات گازی نصیبش می‌شود، از بین رفته است. این گازخیز بودن بیشتر از آنکه برای استان منفعتی داشته باشد، به ضررش تمام شده است!
به عنوان مثال در سال 94 که این ردیف اعتباری هنوز با 2 درصد محاسبه می‌شد، سهم فارس 133میلیارد تومان بود. در بودجه سال 1400 سهم مستقیم فارس از این ردیف اعتباری 520میلیارد تومان بود که البته هیچ آمار دقیقی از میزان تحقق آن در دسترس نیست. اما در بودجه سال 1401 مبلغ 980میلیارد تومان سهم 3 درصد اعتبارات نفت و گاز استان است که یک‌سوم آن حدود 325میلیارد تومان سهم مستقیم محسوب می‌شود. این در حالی است که استانی مانند خوزستان با برخی تبصره‌ها حدود 2هزار میلیارد تومان از این قانون بهره‌مند می‌شود!
بر اساس قانون فعلی احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، توزيع ۱ درصد از ۳ درصد درآمد حاصل از صادرات نفت خام و گاز تنها بر مبنای سهم هر استان در صادرات نفت و گاز صورت می‌گیرد. با توجه به قابل ملاحظه نبودن صادرات گاز، آیا سهم 300میلیارد تومانی فارس از این ردیف اعتباری به عنوان دومین تولیدکننده گاز در کشور، محل ابهام و سؤال نیست؟ آیا این شیوه توزیع اعتبارات 3 درصد سهم نفت و گاز عادلانه است؟! اگر کشور به هر دلیلی نمی‌تواند گاز صادر کند و آن را در داخل مصرف می‌کند و به جایش نفت صادر می‌شود، بایستی منطقه گازخیزی مثل فارس جریمه شود؟! اگر این میزان گاز جایگزین نفت نمی‌شد، اصلاً امکان صادرات نفت وجود داشت؟!
متأسفانه عوارض بر ارزش افزوده گاز که می‌توانست منبع درآمد مناسبی برای استان‌های گازخیز باشد را هم در مجلس دهم (آذرماه 95) ملی کردند و تقریباً به تمامی استان‌ها و شهرستان‌های کشور توزیع می‌شود. به این صورت که وجوه حاصل از عوارض بر ارزش افزوده گاز به حساب تمرکز وجوه نزد خزانه‌‌داری کل کشور واریز می‌شود و حداکثر تا پانزدهم ماه بعد به نسبت 12 درصد سهم کلان‌‌شهرها، 53 درصد سایر شهرها و 35 درصد روستاها و مناطق عشایری، بر اساس شاخص‌هایی که به موجب دستورالعملی که توسط سازمان و وزارت کشور ابلاغ می‌شود، محاسبه و میان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و عشایری توزیع می‌شود.
اما چه باید کرد؟ به نظر می‌رسد نقش نمایندگان فارس در مجلس برای احقاق حق استان بیشتر از دولت‌مردان باشد. 18 نماینده استان به خصوص افرادی که در کمیسیون برنامه و بودجه و انرژی عضویت دارند، می‌توانند با ارائه طرحی سهم مناسبی از عوارض بر ارزش افزوده گاز را به استان‌های گازخیز اختصاص دهند و مبنای محاسبه حق هر استان در توزیع یک درصد مستقیم از 3 درصد اعتبارات نفت و گاز به جای سهم صادرات نفت و گاز هر استان، هر مترمکعب گاز را با نسبتی از یک بشکه نفت خام معادل سازی کنند تا حق استان‌های گازخیز ضایع نشود. البته جسته و گریخته شنیده می‌شود برخی نمایندگان طرحی برای برگرداندن حق فارس به مجلس ارائه کرده اند که با مخالفت کمیسیون انرژی مواجه شده‌اند! قطعاً مردم فارس از نمایندگان خود انتظار دارند از حق و حقوق آن‌ها به بهترین شکل 
دفاع کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی