[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

بستر آماده صنعت نفت و گاز برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان ، روزنامه شیراز نوین

بی‌شک صنعت نفت و گاز کشور پیشران اقتصاد ملی بوده و جای هیچ شک و تردیدی نیست که توجه به توسعه آن سبب می‌شود بنیان‌های اقتصادی کشور، شالوده و قوام بهتر و مستحکم‌تری را تجربه نمایند. در این مسیر، برنامه‌ریزی جهت توسعه و گسترش این صنعت نیازمند علم روز و توجه به ظرفیت‌های دانش‌بنیان فراوانی است تا ضمن گذر از فناوری سنتی، گام‌های بلندی برای به‌روزکردن آن برداشته شود. ذخایر فراوان نفت و گاز کشور این فرصت را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار می‌دهد تا با نگاهی نو و جدید، ایده‌های خلاقانه خود را برای استفاده از این ظرفیت به کار گرفته و محصولات استراتژیک را برای استفاده داخلی و همچنین صادرات آن به سایر کشورها تولید نمایند...

این بازار پرسود، فرصت مغتنمی است تا با گذار از خام‌فروشی، گام‌های بلندی برای تولیدات دانش‌بنیان در حوزه صنعت نفت و گاز کشور برداشته شود تا چرخه تولید در این صنعت عظیم با ارائه محصولات فناورانه و بنیادین، ظرفیت‌های علمی و اقتصادی کشور را به رخ جهانیان بکشد.
در این راه، ارتباط و تعامل وزارت نفت با مراکز دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی، کمک خواهد کرد تا ضمن نیازسنجی و تحقیق در زمینه آنچه امروز کشور در این خصوص نیاز دارد، ضمن مدیریت هزینه‌ها، شاهد کسب درآمد از محصولات تولیدی مجموعه‌های دانش‌بنیان بوده و در زمینه قطع وابستگی به بسیاری از محصولات خارجی، گام‌های اساسی برداشته شود.
ارتباط بین مراکز علمی و تحقیقاتی با وزارت نفت، یکی از اقداماتی است که باید در دستور کار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت نفت قرار گیرد؛ زیرا با عنایت به وجود مجموعه‌های دانش‌بنیان در وزارت نفت نظیر پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه نفت، این امکان و ظرفیت وجود دارد تا سایر مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی کشور نیز با کمک این مجموعه‌ها بتوانند محصولات دانش‌بنیان را تولید و کشور را در این زمینه خودکفا نمایند.
شاید یکی از مهم‌ترین دستاوردهای این تعامل و همکاری، استفاده از جایگاه و توان علمی دانشمندان جوانی است که با داشتن ایده‌های نو در شرکت‌های دانش‌بنیان، به دنبال فرصتی هستند تا بتوانند توان علمی و خلاقانه خود را در قالب طرح‌ها و ایده‌های روز جهانی در حوزه صنعت نفت و گاز کشور به منصه ظهور رسانده و کشور را در این خصوص به خودکفایی علمی برسانند. اشتغال‌آفرینی کیفی و تخصصی در این حوزه خود مشوق بسیاری از جوانان خواهد بود تا بتوانند با انتخابی درست، از ظرفیت‌های دانش خود در حوزه نفت و گاز استفاده کرده و تحقیقات علمی و تولید محصولات دانش‌بنیان خود را بر بستر این صنعت عظیم بنا نهند.
سیاست دولت سیزهم در استفاده از سرمایه‌گذاری داخلی در حوزه نفت و گاز این فرصت را بری اشتغال‌زایی جوانان در شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم می‌آورد تا با تکیه بر توان داخلی، سمت و سوی شرکت‌های کوچک و بزرگ را به سمت توسعه اقتصادی اشتغال آفرین سوق داده و به نوعی با یک تیر دو نشان را هدف بگیرند. با این سیاست‌گذاری، هم در زمینه ایجاد شغل باثبات و با ارزش افزوده در کشور گام‌های مهمی برداشته می‌شود و هم در زمینه تولید محصولات دانش‌بنیان و با نشان ایرانی در حوزه صنعت نفت و گاز کشور شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.
امید است این سیاست تداوم داشته باشد و با حمایت از تولید و ارائه محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان، زمینه برای تشویق جوانان خلاق به حضور در حوزه صنعت نفت و گاز کشور بیش از گذشته فراهم شود.

 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی