[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

نشانه‌های خراب شدن کاکتوس و راه حل آن ، روزنامه شیراز نوین

مقاوم بودن کاکتوس از خصوصیات بارز آن است اما عدم توجه به این گیاه هم موجب خراب شدن آن می‌شود، بنابراین باید نکات مراقبتی و علائم خراب شدن کاکتوس را بشناسید.
به گزارش نمناک، در حالی که پرورش کاکتوس نسبتاً آسان است اما به خاطر داشته باشید اگر شرایط مناسب نباشد این گیاه از بین خواهد رفت. از آنجایی که کاکتوس‌ها‌ روند رشد کندی دارند، ممکن است چندین هفته یا حتی ماه‌ها‌ طول بکشد تا متوجه علائم مرگ در گیاه شوید.
آیا گیاه کاکتوس شما تغییر رنگ می‌دهد؟ آیا به نظر ناسالم است؟ حقیقت این است که گیاهان کاکتوس مقاوم هستند و با حداقل مراقبت رشد می‌کنند. با این حال، مانند هر موجود زنده دیگری، نقاط ضعفی نیز دارند و اگر مراقب نباشید یا سریع اقدام نکنید، گیاه ممکن است به بیماری‌هایی مبتلا شود که در نهایت منجر به مرگ آن می‌شود.
بررسی وضعیت کلی گیاه یکی از ساده‌ترین راه‌ها‌ برای فهمیدن مشکلات کاکتوس است. به طور معمول، کاکتوس در حال مرگ در ترکیب گلدان خود احساس لرزش بیشتری می‌کند و ممکن است به نظر برسد که می‌خواهد بیفتد. این نشانه واضحی از پوسیدگی ریشه و سایر مشکلات اساسی است. برخی از گیاهان نیز ممکن است تغییر رنگ دهند، بخش‌های نرمی ‌روی ساقه ایجاد کنند یا شروع به تولید بوی بد کنند. در ادامه این بخش از نمناک به برخی از نشانه‌های مرگ کاکتوس و دلایل رایج مرگ این گیاه می‌پردازیم.
علائم و هشدارهای اولیه خراب شدن کاکتوس
قبل از اینکه به علائم جدی خراب شدن کاکتوس بپردازیم، خوب است برخی از علائم اولیه را بشناسید تا بتوانید در اسرع وقت با این موضوع مقابله کنید. در این بخش به برخی از علائمی‌که شما را نگران می‌کنند، می‌پردازیم
تغییر رنگ برخی از گیاهان
خوب است توجه داشته باشید که برخی از گیاهان کاکتوس در هنگام استرس و سختی تغییر رنگ می‌دهند. با این حال، گاهی این تغییر رنگ می‌تواند نشانه سلامت گیاه باشد. به عنوان مثال، اگر گیاه خود را در معرض نور زیاد خورشید قرار دهید ممکن است قرمز شود که نباید باعث نگرانی شود.
چوب پنبه بستن
یکی دیگر از پدیده‌های رایجی که باغبان‌ها‌ آن را با بیماری اشتباه می‌گیرند، چوب پنبه شدن است. در بیشتر موارد، با بالا رفتن سن گیاه، پنبه بستن به طور طبیعی اتفاق می‌افتد. در طی این مرحله، گیاه پوستی سفت و قهوه‌ای رنگ پیدا می‌کند.
قهوه‌ای شدن معمولاً از پایه گیاه شروع می‌شود و به تدریج تا ساقه رشد می‌کند. قسمت‌های تحت تأثیر چوب پنبه سفت و به قهوه‌ای روشن یا مایل به خاکستری قهوه‌ای تبدیل می‌شوند، در چنین حالتی کاکتوس فقط پیر می‌شود و نمی‌میرد.
پژمرده شدن
یکی دیگر از نشانه‌های رایج که افراد به اشتباه برداشت می‌کنند پژمرده شدن گیاه است. اگر متوجه شدید که برخی از برگ‌ها ریخته و برخی از قسمت‌های آن در حال خشک شدن است، نشانه کم آبی است. در چنین شرایطی تنها کاری که باید انجام دهید آبیاری کاکتوس است.
اکثر گونه‌های کاکتوس‌ها با حفظ قسمت‌های جوان‌تر و خشک شدن و ریزش قسمت‌های قدیمی ‌به دوره‌های طولانی خشک‌سالی واکنش نشان می‌دهند. جای نگرانی نیست زیرا با آبیاری منظم گیاه می‌توانید به بهبودی آن کمک کنید.
علائم جدی‌تر و نشانه‌های احتمالی مرگ گیاه کاکتوس
برخی از علائم به مشکلات جدی اشاره دارد که می‌تواند منجر به مرگ گیاه شود. لحظه‌ای که متوجه هر یک از این نشانه‌ها‌ شدید به سرعت عمل کنید تا فرصتی برای نجات کاکتوس داشته باشید.
تغییر رنگ
در بیشتر موارد، کاکتوس شروع به از دست دادن رنگ طبیعی خود می‌کند. بسته به اینکه مشکل واقعی از کجا نشأت می‌گیرد تغییر رنگ می‌تواند از انتهای بالای ساقه یا از پایه گیاه شروع شود. اگر گیاه به رنگ زرد یا قهوه‌ای در آید جای بسی نگرانی است. تغییر رنگ شدید بسیار خطرناک است و اگر اقدام سریع انجام ندهید مرگ گیاه حتماً اتفاق می‌افتد.
شل و آویزان شدن گیاه
اگر کاکتوس آویزان شده باشد نشانه واضحی از پوسیدگی ریشه است. به خاطر داشته باشید که ساکولنتمی‌ گیاهانی هستند که رشد آهسته دارند به این معنی که علائم مشکلات اساسی به کندی ایجاد می‌شود.
زمانی که متوجه علائم می‌شوید، می‌تواند به این معنی باشد که ریشه‌ها قبلاً پوسیده شده‌اند و غیر قابل ترمیم هستند.
اگر پایه گیاه زرد یا قهوه‌ای شده است، می‌تواند به این معنی باشد که کاکتوس در حال حاضر در وضعیت بدی قرار دارد.
پوسیدگی ریشه یکی از شایع‌ترین علل مرگ کاکتوس است و اغلب با از دست دادن برگ‌ها‌ و ساقه سفت گیاه همراه است.
برای نجات گیاه خود، آن را از داخل خاک بیرون آورده و تمام ریشه‌های پوسیده را شناسایی و آن‌ها را قطع کنید. ریشه‌های پوسیده بسته به میزان پوسیدگی، قهوه‌ای یا حتی سیاه به نظر می‌رسند در حالی که رنگ ریشه‌های سالم، روشن است.
ادامه دارد ...

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی