[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

ابداع محققان ایرانی برای تولید بسته بندی‌های حافظ محیط زیست، روزنامه شیراز نوین

گروهی از محققان ایرانی یک روان‌ساز زیست تجزیه پذیر ابداع کرده‌اند که با کمک آن می‌توان شکنندگی پلیمرهای زیستی را کاهش داد تا در بسته بندی مواد غذایی و پزشکی زیستی به کار روند.
به گزارش خبرنگار مهر، پلیمرهای زیست تخریب پذیر مانند مخلوط‌های پلی ۳- هیدروکسی بوتیرات (PHB) و پلی کاپرولاکتون (PCL) جایگزینی مناسب برای پلیمر‌های تجزیه ناپذیر به حساب می‌آیند.
با این وجود، دلیل مهم استفاده نشدن از مواد مذکور در زیست پزشکی و بسته بندی مواد غذایی، شکنندگی آن‌ها است.
در همین راستا گروهی از محققان ایرانی به نام‌های فریبا دهقانی، سینا نفیسی، زهرا شهر بابک و فرشاد اویسی در دانشگاه سیدنی با همکاری چند پژوهشگر دیگر روان‌سازهای زیست تخریب پذیر جدیدی برای بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی مخلوط‌های PHB و PCL توسعه داده‌اند.
این روان‌سازها از طریق یک فرایند کوپلیمریزاسیون تصادفی یک مرحله‌ای و با استفاده از نسبت‌های جرمی ‌مختلف مونومرهای بوتیرولاکتون (HB) وکاپرولاکتون (CL) سنتز می‌شوند.
روان‌سازی با محتوای بیشتر بخش‌های CL پایداری حرارتی بالاتری نشان می‌دهد. همچنین در مقایسه با PHB، افزودن این مواد به مخلوط‌های PHB/PCL باعث افزایش حداقل ۴تا ۶ برابری «ازدیاد طول تا شکستگی مخلوط» PHB50/PCL50 می‌شود.
این فرایند همچنین نقطه ذوب و تبلور مخلوط‌های PHB/PCL را که برای پردازش حرارتی مانند اکستروژن، محوری هستند، کاهش می‌دهد، در حالی که هیچ تأثیر نامطلوبی بر استحکام کششی و مدول الاستیک مخلوط‌ها مشاهده نشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی