[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۶۹
  • دوره جدید

قانونگذاران اصلاح قانون کار را برنمی‌تابند، روزنامه شیراز نوین

بازخوانی پرونده اقتصادی فارس درگفت‌وگوی شیراز نوین با نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی
قانونگذاران اصلاح قانون کار را برنمی‌تابند

جمالی نوبندگانی‌: بحث اصلاح قانون کار، مجلس را متشنج می‌کند

شیرازنوین- فرزاد وثوقی

farzad_vossoghi@yahoo.com

 بررسی وضعیت اقتصاد فارس‌، داستان بی‌آبی و قرار گرفتن در صف چهار استان خشک کشور، سقوط کشاورزی و دامداری‌، احیای دوباره کارخانه قند فسا‌، ساخت بیمارستان 160تختخوابی این شهرستان، بی توجهی به قانون کار و اصلاح مواد دست‌وپاگیر آن، داستان فقر و افزایش آمار افراد تحت پوشش کمیته امداد در استان و مهندسی حضور سرمایه گذاران خارجی در فارس بهانه ای شد برای گفتگو با نماینده شهرستان فسا در مجلس شورای اسلامی.
محمدجواد جمالی نوبندگانی در این گفتگو با بیان اینکه کشاورزی و دامداری صنعت فعال و پویای شهرستان فسا بود و با رکود شدید دراین بخش اکثر قریب به اتفاق مردم بیکار شده و معیشت خود را از دست داده اند و وادار به مهاجرت به شهرهای بزرگ شده اند گفت: متاسفانه در10سال گذشته عنایتی به مدیریت صحیح منابع آب و جلوگیری از برداشت‌های غلط آن را شاهد نبودیم و کار به اینجا کشید.
وی افزود: امروز شاهد بی آبی شدید در حوزه اقتصاد استان که متکی به کشاورزی بوده هستیم و این صدمه شدیدی به حوزه اشتغال قلمداد می‌شود و متاسفانه در گذشته فعالیتی برای امور آموزشی در این حوزه و جلوگیری از کشت محصولات آب بر نشد و امروز شاهد خیل عظیمی از کشاورزان و دامداران بیکار هستیم که به عنوان مهاجر راهی شهرهای بزرگ شده اند و باز هم متاسفانه این افراد سرمایه چندانی هم ندارند یا اصلا صاحب سرمایه ریالی نیستند و تبدیل شده اند به حاشیه‌نشین و تشدید کننده آسیب‌های اجتماعی، چراکه بعد کشاورزی و دامداری و عدم توان به اشتغال در سایر حوزه‌ها، ناچار وارد حوزه آسیب‌های اجتماعی می‌شوند.
وی در ادامه با پرداختن به موضوع بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و سرمایه گذاری روی رشته‌های غیر مفید که بازار کار نداشته یا اشباع شده گفت: متاسفانه ما هیچ برنامه ای برای ارائه رشته‌های مفید دانشگاهی نداریم و نداشته ایم، چه به لحاظ تعداد رشته و چه نوع رشته‌های تحصیلی دانشگاهی. بطور مثال یک مرتبه در سال و در سطح وسیعی یک میلیون نفر دانشجو فارغ التحصیل را مشاهد می‌کنیم که اصلاً در جامعه بازار کار ندارند و این جای تاسف دارد که چرا این همه هزینه صرف تربیت نیروی انسانی می‌کنیم که بازار کار ندارند.
این نماینده مردم فارس در مجلس شورای اسلامی با رویکرد منتقدانه خود به استقراریا دعوت از صنایع به استان می‌گوید: متاسفانه صنایعی که به فارس آورده شده یا دعوت شده اند بدون حاصل و زمانبر است آنقدر که از حوصله اشتغال و مفید بودن خارج است. برای فارس صنایعی پیشنهاد شده یا آورده شده که اصولا آب بر است و امروز فارس دچار خشکسالی شده و امثال پتروشیمی‌ها قادر به حضور و ماندن نیستند. از طرفی 10سال است برای فارس طرح پتروشیمی داده شده اما این طرح 10سال است معلق مانده و کسی تکلیف این پیشنهاد را روشن نمی کند. برای فولاد فارس هم همین برنامه پیاده شده است. انگار کسی به طرح آمایش سرزمین توجهی ندارد که کدام صنعت برای کدام نقطه در نظر گرفته شود و این چشم و همچشمی یا رقابت منطقه‌ای نمایندگان و مدیران فارس ضربه شدیدی به امر توسعه وارد کرده است. چرا باید طرحی برای یک منطقه داده شود که اصلاً قابلیت اجرا در آن منطقه وجود ندارد و سرمایه‌ها درآن منطقه بلوکه می‌شود‌؟
نماینده مردم فسا در مجلس شورا با پرداختن به بحث کارخانه قند این شهر و الزامات مطرح شده برای حفظ نیروی کار گفت: خوشبختانه با نگاه خاص وزارت دفاع و تلاش سایر مسئولین کارخانه قند فسا با بازگشت نیروهای قدیمی آن احیا شد و تلاش می‌شود تا نیروهای کار درآن افزایش داشته باشد. همچنین کارخانه لبنیات فسا با رویکرد بهره از مازاد تولید شیر شهرستان درحال احداث و بهره برداری است که تا 1.5 سال آینده با ظرفیت اشتغال 300نفر وارد فاز اقتصادی شهرستان خواهد شد.
وی به ساخت بیمارستان 160تختخوابی شهرستان فسا اشاره داشت و خاطر نشان کرد: این بیمارستان هم تا پایان سال 1397 افتتاح خواهد شد و امکان اشتغال 500نفر را فراهم خواهد کرد و امیدواریم در این فاز دیگر بخش‌های اقتصادی شهرستان هم با سرمایه گذاری مناسب فعال و اشتغال تحت تاثیر آن قرار گیرد.
جمالی در پاسخ به این سوال که قانون کار نیازمند اصلاح است و دراین رابطه چه اقداماتی در مجلس انجام شده است ضمن ابراز تاسف از نگاه برخی نمایندگان اطهار داشت: بعضی نمایندگان اصلاح قانون کار را برنمی تابند و هر وقت داستان اصلاح آن مطرح می‌شود عده‌ای را جلوی مجلس جمع می‌کنند و تحسن و تجمع راه می‌اندازند که می‌خواهند علیه حقوق کارگران اقدام کنند؛ در حالی که اصلاح این قانون به نفع تولید و اشتغال کشور تمام می‌شود. وی گفت: حاصل درخواست برای اصلاح تنش در مجلس و بیرون مجلس است. ما معتقدیم اگر این قانون اصلاح شود به سود سه طرف داستان تمام خواهد شد که شامل، تولید، کارگر و کارفرماست. این طرح درصورت اصلاح یک تنفس به تولید کننده خواهد داد تا بتواند بهتر و بیشتر در فضای جهانی حاضر شود.
وی در بخش دیگری از این گفتگو به بیمه‌های بیکاری اشاره کرد و گفت: کارگران بیکارشده گاهی چند ماهی حقوق اندکی بیمه بیکاری دریافت می‌کنند و در ادامه نیازمند هستند و با این اوصاف نمی توانند ادامه زندگی دهند، پس باید راهی نو را در پیش گرفت.
نماینده مردم فسا با پرداختن به بحث فقر اقتصادی درجامعه گفت: پیش بینی شده 10درصد مردم تحت پوشش خدمات امداد هستند اینطور بنظر می‌رسد که اگر 10درصد دیگر مردم هم مواجب بگیر کمیته امداد شوند طوری نیست اما دلیل این امر توسعه بیکاری و فقر است که اصولا زیبنده کشور اسلامی ما نیست  ونباید از فقر استقبال شود. ما جزو 4 استان بی آب کشور هستیم و جمعیت روستایی هر روز کمتر و جمعیت شهر نشین ما هر روز بیشتر می‌‌شود و نتیجه این امر توسعه فزاینده حاشیه نشینی است که به دنبال آن شاهد آسیب‌های اجتماعی و تنزل امنیت خواهیم بود. به نظر می‌رسد زیر ساخت‌های حضور در شهر وجود ندارد و این امر با شتاب خاصی درحال ادامه است و این رویه مصرف‌گرایانه نیازمند عوامل خاصی است از جمله کسب درآمد.
به اعتقاد وی فارس راه آهنی ندارد که آنطور باید و شاید در صحنه اقتصادی مطرح شود؛ چراکه راه اهن فارس گسترش نیافت، صنعت هم آنطور که باید و شاید در فارس مستقر نشده است و اکثرا در حالت انتظاری است، آب فارس از دست رفته و جبران آن تا سال‌های سال ناممکن است.  دراین شرایط مزیت‌های کشاورزی و دامداری از بین رفته تلقی می‌شود. اما فارس با عنایت به قطبیت پزشکی و گردشگری خصوصا توریسم درمانی قابلیت‌های مناسبی دارد که باید دیده شود نه اینکه بلا استفاده بماند و باید دراین بخش‌ها سرمایه گذاری لازم و مرتبط انجام شود.
وی متذکر شد: نمی توان با برنامه‌های قدیمی و نخ نما جلو رفت، همچنانکه در بحث دعوت از سرمایه گذاران به حداقل‌ها قانع بودیم. مثلا سرمایه گذار بزرگی را به فارس آوردیم اما فقط از او مسجد و حسینیه خواستیم یا یک باب مدرسه و هیچگاه به این فکر نبودیم که سرمایه گذاران را به سوی بهترین جهات هدایت کنیم تا منافع آن را در درازمدت ببینیم. به نظرم این اشتباه بزرگی بود که نباید تکرار شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی