[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۲۱
  • دوره جدید

فارس آماده مبادله تجاری با مجارستان است ، روزنامه شیراز نوین

رئیس اتاق بازرگانی فارس از آمادگی تجار استان برای گسترش مبادلات تجاری با کشور مجارستان خبر داد.
به گزارش شیرازنوین، جمال رازقی پنج‌شنبه ۶ مرداد در دیدار با سفیر کشور مجارستان در ایران بیان کرد: سابقه همکاری و ارتباط دو کشور ایران و مجارستان بیش از ۱۶۰ سال است که این رابطه همیشه رابطه خوبی بوده و به جز مسئله تحریم، مبادله تجاری ما با کشور مجارستان مطلوب دو کشور نیست.
او با بیان اینکه هم اکنون عمده ارتباط ما از استان فارس با کشور مجارستان به اعزام دانشجو محدود شده، افزود: تحریم‌های ظالمانه مانع از توسعه اقتصادی ما شده، اما با توجه به پتانسیل‌های استان فارس و شهر شیراز، زمینه‌های همکاری بسیاری بین ما و کشور مجارستان وجود دارد. رازقی با اشاره به قابلیت‌های فارس، اظهار کرد: فارس با تولید سالانه حدود ۱۴میلیون تن محصولات کشاورزی، اولین تولیدکننده محصولات کشاورزی در کشور است.
او اضافه کرد: همچنین فارس در سال‌های اخیر حرکت‌های چشمگیری در راستای توسعه صنعتی داشته است؛ به طوری که امروز در این استان بیش از ۶هزار واحد صنعتی کوچک و بزرگ فعال است و در حوزه معادن، خاک نسوز و فرآوری‌های آن، کاشی و سرامیک نیز استان فارس پتانسیل‌های بزرگی دارد. رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: وجود دانشگاه‌های بزرگ و قدیمی این استان را به مرکز علمی کشور و به ویژه در حوزه پزشکی تبدیل کرده که هم اکنون بزرگ‌ترین مرکز پیوند دنیا در شیراز وجود دارد. رازقی با تأکید بر آمادگی تجار ما برای گسترش مبادلات تجاری با کشور مجارستان، عنوان کرد: در حوزه گردشگری و گیاهان دارویی به ویژه تولید عصاره شیرین بیان نیز فارس جایگاه منحصر به فردی در جهان و کشور دارد که زمینه مستعدی برای توسعه مبادلات فارس با دیگر کشورهاست. در ادامه این دیدار، زولتان وارگا هاسونیچ، سفیر مجارستان در ایران هم گفت: پیشینه ارتباط کشور ایران و مجارستان بسیار زیاد است و این ارتباط کاملاً غیرسیاسی است و امروز هنوز وجود دارند خانواده‌های مجاری که در کشور ایران زندگی می‌کنند. او با اشاره به اعزام دانشجو از ایران به کشور مجارستان افزود: تبادل دانش و تقویت ارتباطات فرهنگی بین دو کشور برای ما بسیار حائز اهمیت است؛ به طوری که به دنبال تأسیس انجمن ایرانی‌های مقیم مجارستان برای قوی تر و ریشه دار کردن تبادلات فرهنگ دو کشور هستیم. وارگا هاسونیچ اضافه کرد: همه کشورها مشکلاتی در داخل و ارتباطات خارجی دارند، اما ما به دنبال پایه گذاری و اجرای برنامه‌های مشارکتی در حوزه فرهنگ هستیم.
او اظهار کرد: در خصوص تحریم‌ها، شرایط کشور ایران را برای سرمایه‌گذاری، مبادلات تجاری و انقال پول درک می‌کنیم، اما ما در سفارت مجارستان می‌توانیم به عنوان واسطه برای به حداقل رسیدن مشکلات کشور ایران کمک کنیم و اقدامات مشارکتی انجام دهیم.
وارگا هاسونیچ ادامه داد: تجارت کشور مجارستان آزاد است و شاید در زمینه صادرات و واردات خیلی قوی نباشد، اما می‌توانیم به عنوان رابط در حوزه تجارت در کنار تجار و بخش اقتصاد ایران باشیم و شریک امن تجارت شما با سایر کشورهای دنیا باشیم.
او عنوان کرد: از پیشنهاد شما برای تقویت بخش‌های برقراری ارتباط مابین آژانس‌های گردشگری دو طرف، گیاهان دارویی، برقراری خط هوایی مستقیم و گردشگری خوراک استقبال و با هدف افزایش ارتباطات موارد را با دقت بررسی می‌کنیم.
وارگا هاسونیچ اضافه کرد: هم اکنون سرمایه گذاران آسیای شرقی در بسیاری از حوزه‌ها بر اساس پژوهش در کشور مجارستان حضور دارند که شرکت‌های ایرانی نیز می‌توانند چنین فعالیت‌هایی در کشور ما داشته باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی