[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

اختصاص ۲ درصد اعتبارات به حوزه فرهنگ، روزنامه شیراز نوین

معاون امور مجلس رئیس جمهور با اشاره به اعتبارات موردنیاز برای پیشبرد نقشه مهندسی فرهنگی، تأکید کرد که نهادها، دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی امکان این را دارند که ۲ درصد از اعتبارات هزینه‌ای خود را به حوزه فرهنگ اختصاص دهند.
سید محمد حسینی، شامگاه پنجشنبه ۷ مرداد در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان فارس اظهار کرد: عده‌ای در شبکه‌های بیگانه فارسی زبان و حتی برخی در داخل کشور، در تلاش هستند کاستی‌ها را برجسته کنند و این تفکر را جا بیندازند که کاری در دولت‌ها انجام نشده است. 
به نقل از اداره کل ارشاد فارس، معاون پارلمانی رئیس جمهور اضافه کرد: هرچند در کشور مشکلاتی از جمله افزایش قیمت کالاها وجود دارد، اما کارهای بزرگی هم در جای جای کشور انجام شده است.
حسینی، دولت سیزدهم را دولت تحول‌گرا خواند و گفت: دولت سیزدهم آستین را بالا زده تا تحول ایجاد کند. یکی از ویژگی‌های رئیس جمهور این است که جدی پای کار است و تأکید بر حل مشکلات دارند.
وی گفت: دولت‌های قبلی هم بحث آزادسازی سواحل را مطرح می‌کردند، اما زمانی که با مقاومت رو به رو می‌شدند، عقب نشینی می‌کردند؛ اما در دولت سیزدهم این کار به انجام رسید. پس می‌توان در سایر حوزه‌ها نیز کارهای بزرگی انجام داد.
حسینی بیان داشت: ما قصد اغراق نداریم، اما اعتباراتی که به تدریج به استان‌ها تخصیص داده می‌شود و اقدامات در حال انجام در بحث آب و توجه به سایر حوزه‌ها، از جمله تحولاتی است که در این دولت صورت گرفته است؛ هرچند برخی درصدد هستند این اخبار بایکوت شود و گفته نشود. 
وی عنوان کرد: می‌توان این اقدامات را در قالب هنری ارائه دهیم تا مردم مأیوس نشوند؛ چراکه رهبر معظم انقلاب فرمودند که نباید بگذاریم احساس شود کشور به بن بست رسیده است.
حسینی با اشاره به اینکه کشور اسلامی هیچ‌گاه به بن بست نمی‌رسد، عنوان داشت: ما باید کاری کنیم که امیدواری مردم بیشتر شود؛ چراکه اگر مردم ناامید باشند، کار دشوار می‌شود. زمانی که دولت تصمیمی می‌گیرد، باید وفاق عمومی در بین خواص و عامه مردم ایجاد شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر دشمنان سرمایه‌گذاری سنگینی دارند، گفت که مانند اوایل انقلاب نمی‌توانند روش‌های ساده و ابتدایی را به کار بگیرند؛ بلکه از روش‌های پیچیده استفاده می‌کنند و هر روز ما مسئله داریم. دشمنان نقاط قوت کشور را ۱۸۰ درجه تغییر می‌دهند و آنگونه که خود می‌خواهند بیان می‌کنند.
حسینی یادآور شد: جلسات شورای فرهنگ عمومی به صورت مستمر تشکیل شود و در شورای هماهنگی تبلیغات هم که هیئت اندیشه ورز تشکیل شده است و کارهای مستمر انجام می‌شود، باید زمینه سازی کرد و شور و هیجانی ایجاد کرد تا بتوانیم مردم را جذب کنیم.
وی با بیان اینکه باید از ابزارهای مختلف از جمله هنر برای جذب مردم بهره ببریم، گفت: با گسترش کارهای فرهنگی و مذهبی، می‌توانیم مردم را جذب کنیم. متمرکز کردن بحث حجاب و عفاف در مدارس می‌تواند ما را به نتایج خوبی برساند و آموزش و پرورش هم آمادگی دارد در این زمینه همکاری کند.
حسینی تأکید کرد: باید نقش دانش آموزان و دانشجویان در مراسم ۱۳ آبان پررنگ تر شود و مراسم نماز جمعه هم باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه دولت در بحث سومین حرم اهل بیت (ع) حمایت‌های لازم را انجام خواهد داد، گفت: در بحث حجاب و عفاف هم وظایف همه دستگاه‌های اجرایی مشخص شده است و اگر مدیر جدی باشد قطعا همه کارمندان رعایت خواهند کرد.
وی در خصوص اعتبارات لازم برای نقشه مهندسی فرهنگی گفت: باید توجه شود تا اعتباراتی که به دستگاه‌های فرهنگی تعلق می‌گیرد، در سال‌های آتی بیشتر شود. تخصیص اعتبارات به کار فرهنگی 
ضروری است.
حسینی بیان کرد: دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی می‌توانند دو درصد از اعتبارات هزینه‌ای را در حوزه فرهنگی مصرف کنند. بسیاری از مراکز مانند صنایع، معادن و بانک‌ها بودجه فرهنگی دارند و می‌توانند کمک‌کنند تا برخی طرح‌های فرهنگی استان انجام شود. در این اقدامات سازمان‌ها باید یک پیوست فرهنگی داشته باشد.
وی گفت: راه‌اندازی قرارگاه فرهنگی و دیگر اقدامات در این حوزه در استان فارس می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد و کارها را پیش ببرد و انتظار داریم این نوع اقدامات در سایر استان‌ها نیز دنبال شود.
استاندار: فارس کانونی برای خلاقیت‌ها و نوآوری‌های فرهنگی است
استاندار فارس با اعتقاد به اینکه استان فارس کانونی برای خلاقیت‌ها و نوآوری‌های فرهنگی شده است، گفت: درصدد هستیم پیشتاز حرکت‌های فرهنگی در کشور باشیم.
محمدهادی ایمانیه، اظهار کرد: نماینده ولی فقیه استان فارس به عنوان یک چهره دانشگاهی و حوزوی توانسته جمعی از حوزویان و دانشگاهیان را برای تدوین برش سند توسعه فرهنگی که نمادی از هماهنگی و همکاری سازمان‌های مختلف است، گرد هم جمع کند که امیدواریم در عمل بتوانیم این برش را اجرا کنیم.
ایمانیه ادامه داد: مشخص شدن زمان‌بندی اجرای سند، رصد شدن سند و تذکر دادن و راهنمایی سازمان‌های مربوطه، از جمله اقداماتی است که در حال انجام است. وی با بیان اینکه استان فارس محل و منشأ برای بسیاری از خلاقیت‌ها و ابتکارات امور فرهنگی و اجتماعی است، گفت: استان فارس می‌تواند در حوزه فرهنگی و اجتماعی پیشتاز حرکت‌های مثبت و جهادی باشد. استاندار فارس گفت: سپاه فجر استان فارس فعالیت‌های قابل توجهی از جمله طرح چهارشنبه‌های طلایی را انجام داده است. همچنین طرحی هم برای پاک‌سازی روستا از اعتیاد دارد که این طرح می‌تواند یک الگوی جهانی باشد.
وی گفت: قرارگاهی تحت عنوان محرومیت‌زدایی به نام مبارک احمد بن موسی(ع) ایجاد شده است تا فعالیت‌های عمرانی و فرهنگی در مناطق آسیب‌پذیر دنبال شود.
ایمانیه افزود: اقدامات بسیار خوب و مؤثری نیز توسط سازمان فرهنگی شهرداری شیراز انجام شده است؛ به عنوان مثال امسال طرح محلات مسجدمحور در ۵۰ مسجد آغاز شد.
استاندار فارس گفت: قرارگاهی را در راستای تأکیدات رهبر معظم انقلاب برای صیانت از جمعیت راه‌اندازی کردیم و سازمان‌ها برای افزایش جمعیت و رفع مشکلات کاهش جمعیت پای کار آمدند.
امام جمعه شیراز: اعتبارات لازم برای اجرای نقشه مهندسی فرهنگی در بودجه ۱۴۰۲ دیده شود
نماینده ولی‌فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با اعتقاد به اینکه دولت سیزدهم باید سازوکارهای اجرای نقشه مهندسی را فراهم کند، گفت: اعتبارات لازم برای اجرای نقشه مهندسی فرهنگی باید در بودجه ۱۴۰۲ دیده شود تا برای تحقق اهداف سند در سال ۱۴۰۲ نگرانی بابت تأمین اعتبارات نداشته باشیم.
آیت‌الله لطف‌الله دژکام شامگاه پنجشنبه در شورای فرهنگ عمومی استان فارس اظهار کرد: با دغدغه‌مندی جدی ریاست جمهور نسبت به همه مسائل کشور، طبیعی است که تمام کشور حرکت رو به رشدی را شروع کند که ما هم از این جهت بسیار امیدوار هستیم.
امام جمعه شیراز ادامه داد: مسئولان در سطح ملی این موضوع را تصدیق می‌کنند که استان فارس در مسائل فرهنگی و اجتماعی الهام‌بخش است‌ که جا دارد از تلاش‌های استاندار فارس که یک چهره کاملاً علمی و انقلابی است، تشکر ویژه‌ای داشته باشم.
آیت الله دژکام بیان کرد: افراد محدودی هستند که بتوانند کاری که دانش‌بنیان باشد اما کاملاً در چهارچوب ارزشی و دینی شکل بگیرد را انجام دهند؛ اما خوشبختانه در مدیریت استان فارس در حال حاضر چنین نگاهی وجود دارد. البته این وظیفه همه ما را سنگین می‌کند که در خدمت نظام اسلامی از این رویکرد که مورد حمایت جدی رهبر معظم انقلاب است، حمایت کنیم.‌ امیدواریم حمایتی شود تا ما بتوانیم این الگو را تثبیت کنیم و توسعه دهیم.
وی بیان کرد: طبیعتاً یک سری از نهادهای مردمی در راستای کار فرهنگی تأثیرگذاری عمیق‌تری دارند و می‌توان گفت در استان فارس حرکات ارزشمند و اقدامات ابتکاری بسیار خوبی توسط نهادهای مختلف صورت گرفته است.
آیت‌الله دژکام به اقدامات سازمان فرهنگی شهرداری شیراز اشاره کرد و عنوان داشت: امور مساجد و ائمه جماعات فارس حرکت خوبی تحت عنوان مسجد جامعه‌پرداز را در پیش گرفتند و در دانشگاه‌ها نیز اقدامی تحت عنوان بهار نکو در بحث خانواده انجام شده که حرکت تأثیرگذاری بوده است. وی با اعتقاد به اینکه از کار هیجانی باید پرهیز کرد، گفت: در امور فرهنگی باید کار عالمانه و مستمر انجام شود، چراکه این پیوستگی حرکت است که مسئله را جا می‌اندازد و تبدیل به فرهنگ می‌کند. خوشبختانه این حرکت شکل گرفته‌ است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی