[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

سد‌ها سیراب شدند ، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای فارس گفت: در سامانه بارشی اخیر، سدهای در حال بهره‌برداری استان فارس نزدیک به پنج‌میلیون مترمکعب آبگیری کردند. سیاوش بدری روز شنبه در این باره افزود: در حال حاضر میزان میزان حجم آب موجود سدهای استان نسبت به حجم کل سدها ۴۷ درصد می‌باشد و از این منظر توانایی کنترل سیلاب به میزان بیش از ۱۵۰۰ میلیون متر مکعب را دارا می‌باشند.
در سامانه بارشی اخیر سد رودبال با یک‌میلیون و ۲۳۰ مترمکعب بیشترین و سد شهدای ایزدخواست با ۶۳هزار مترمکعب کمترین آبگیری را داشته‌اند.
مهدی حاتمی مدیر رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه‌ای فارس هم گفت: با توجه به اعلام وضعیت سطح قرمز توسط سازمان هواشناسی برای روزهای در پیش در ماه جاری، مردم نکات ایمنی را به طور جدی رعایت کنند.
حاتمی افزود: هرچند کلیه نقاط حادثه خیز لای‌روبی شده است و همکاران آمادگی کامل دارند، ولیکن شروع نزولات جوی، احتمال سیلابی شدن رودخانه‌ها، مسیل‌ها و آبراهه‌های شهری و روستایی را به همراه داشته و آب‌گرفتگی معابر عمومی در سطح استان را به دنبال خواهد داشت. مدیر رودخانه‌ها و سواحل شرکت آب منطقه ای فارس افزود: به منظور کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از رخداد سیلاب، ضروری است شهروندان، کشاورزان و دامداران از استقرار، سکونت و هرگونه فعالیت و تردد غیرضرور در روزهای بارانی در بستر و حریم رودخانه‌ها، مسیل‌ها، آبراهه‌ها، تأسیسات آبی و همچنین مناطق سیل‌گیر اجتناب کنند.
وی ادامه داد: هم استانی‌ها نسبت به حذف موانع و اعیانی‌های مزاحم در مسیر عبور سیلاب همکاری لازم را به عمل آورند.
حاتمی گفت: همان‌گونه که پیش‌تر تأکید شده است، از هرگونه ساخت و ساز و احداث اعیانی در مجاری بستر و حریم آبراهه‌ها و رودخانه‌ها که باعث کاهش پهنه آبگذری سیلاب و تشدید مخاطرات سیلاب می‌گردد، جداً خودداری شود.
بر اساس اطلاعیه هواشناسی فارس، از روز سه‌شنبه ۴ مرداد تا دوشنبه ۱۰ مرداد، امکان جاری شدن رواناب و آب‌گرفتگی معابر، سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی، صاعقه و خسارت در اثر باد شدید در مناطق مختلف استان فارس وجود دارد.
همچنین این سازمان در پی اعلام هشدار قرمز و نارنجی، توصیه‌هایی را نیز اعلام کرده است که شامل اجتناب از تردد و اسکان در حاشیه و بستر رودخانه‌های فصلی، عدم جابه‌جایی عشایر کوچ‌رو، عدم صعود به ارتفاعات، عدم اتراق در بستر رودخانه‌ها،‌ عدم قرار گرفتن در مسیل‌ها و عدم پارک خودروها در کنار درختان فرسوده می‌شود. به تمام دستگاه‌های اجرایی برای مقابله با بحران نیز آماده باش داده شده است. همچنین جمعیت هلال احمر فارس اعلام کرده که در جریان سامانه بارشی اخیر ۲۴ شهرستان استان فارس درگیر سیلاب شدند. در پی بارش‌های اخیر شهرستان‌های زرین دشت، گراش، داراب، نی ریز، فراشبند، ممسنی، کازرون، خرم‌بید، سپیدان، بختگان، خرامه، کوه‌چنار، فیروزآباد، آباده، مرودشت، شیراز، فسا، ارسنجان، اقلید، استهبان، جهرم، قیر و کارزین، خنج و رستم در استان فارس با سیلاب درگیر شدند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی