[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

معاون شهردار شیراز: عملیات پایش سیلاب تداوم دارد، روزنامه شیراز نوین

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز گفت: با استناد به اطلاعات اعلامی اداره کل هواشناسی فارس، شرایط هشدار قرمز برای شیراز همچنان و تا ساعات اولیه سه شنبه تداوم دارد.
غلامرضا غلامی شامگاه در جمع خبرنگاران گفت: بر اساس یافته‌های علمی، این پدیده جوی به یقین سیلاب را با شدت و ضعف به دنبال دارد. او با بیان اینکه اقدامات لازم در زمینه لای‌روبی و پایش نقاط مختلف شیراز مدنظر قرار داشته و تداوم دارد، گفت: درخواست شهرداری از مردم شیراز این بود که با پویش در خانه بمانید، همراهی داشته باشند و از منزل خارج نشوند. غلامی با اشاره به بررسی اطلاعات مربوط به وقوع سیلاب ناشی از این سامانه در سایر نقاط کشور، گفت: ارزیابی نشان می‌دهد که این سیلاب یک شیرابه تغلیظ شده با گل و لای بوده و به دلیل چگالی بالا، توان جابه‌جایی و غوطه‌ورکردن هر جسمی را دارد. او با بیان اینکه وقوع سیلاب معمولاً از فواصل 40 یا 50 کیلومتری مناطق مسکونی حادث شده است، گفت: به همین دلیل همه مسیرهای پرخطر احتمالی تحت پایش و نظارت بوده تا خدای ناکرده، حادثه مشابهی نداشته باشیم. غلامی با طرح درخواست جدی از مردم که همچنان در منزل مانده و از تردد و حضور غیرضروری در شهر پرهیز داشته باشند، گفت: تجربه نشان داده در این مواقع، خودرو یک پناهگاه امن محسوب نمی‌شود؛ لذا از شهروندان اکیداً درخواست می‌کنیم که تحت هیچ شرایطی در سطح شهر، خصوصاً مناطق و مسیرهای پرخطر، تردد نداشته باشند. او با بیان اینکه اطلاعیه هواشناسی، نشان از قرمز بودن وضعیت جوی شیراز دارد، گفت: علی‌رغم اینکه شیراز با استفاده از دوربین‌های موجود و نیروهای مستقر، به شکل دائم و مستمر در حال پایش است، خطر همچنان وجود دارد. غلامی با اشاره به اینکه احتمال وقوع بارش تا بامداد سه شنبه ادامه دارد، گفت: این پدیده با یک پدیده زمستانی کاملاً متفاوت بوده و اینگونه نیست که بارش به دنبال تراکم تدریجی ابرها و به شکل آرام اتفاق بیفتد. در این پدیده، حجم عظیمی از ابرها، یکباره در یک نقطه تخلیه و موجب جاری شدن سیلاب می‌شوند. او ضمن یادآوری این نکته که چنین پدیده‌ای برای اولین بار تجربه می‌شود، گفت: خوشبختانه و علی‌رغم بارش‌های نسبتاً شدید ساعات گذشته در شیراز، مشکل چندانی را شاهد نبودیم و آب‌گرفتگی و مسدودی‌های یکی دو نقطه شهر نیز مرتفع شده است.غلامی با اشاره به اینکه در زیرگذر یادگار امام ورود حجم عظیمی از آب منجر به آب‌گرفتگی شد که با استفاده از ۸ پمپ قوی طی چندین ساعت آب تخلیه شده است، گفت: در محله کشن هم به شکل نقطه ای مشکلاتی بود که رفع شد.
معاون شهردار شیراز با قدردانی از همکاری شهروندان در اجرای پویش در خانه بمانیم، گفت: البته در برخی نقاط مخاطره آمیز نظیر رودخانه چنارراهدار، پل‌های روی رودخانه و... شاهد حضور شهروندان برای تماشای سیل و سلفی گرفتن هستیم؛ حال آنکه این اقدام بسیار مخاطره‌آمیز است. غلامی از تداوم مسدود بودن کنارگذرها و مسیرهای پرخطر شیراز طی ساعات آینده خبر داد و با بیان اینکه برابر هشدار هواشناسی، طی روزهای آتی نیز در برخی ساعات بارندگی وجود دارد، گفت: از شهروندان درخواست می‌کنیم که تا خروج از شرایط قرمز و هشدارهای هواشناسی، همکاری کرده و در خانه بمانند. این مقام مسئول با قدردانی از رسانه‌ها، درخواست کرد که نسبت به اطلاع رسانی شرایط هشدار، همراهی کنند و گفت: تردد و توقف در مسیرهای پردرخت، حاشیه رودخانه، ارتفاعات و... مخاطراتی را به همراه دارد؛ لذا از چنین اقداماتی اکیداً خودداری کنید. غلامی از شهروندان درخواست کرد که خودروهای خود را در نقاطی که احتمال بروز مخاطره به دلیل وزش بادهای شدید وجود دارد، متوقف نکنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی