[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

تحریم‌شکنی با تهاتر، روزنامه شیراز نوین

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، دکتر محمدهادی ایمانیه در دیدار سفیر مجارستان در ایران، اظهار کرد: پیشینه شهر شیراز به ۲۶۰۰ سال قبل برمی‌گردد و این شهر جزو قدیمی‌ترین شهرهای دنیا محسوب می‌شود و شاید بتوان گفت یکی از شهرهایی است که تمدن جهان از آن آغاز شده است.
استاندار فارس ادامه داد: پس از اسلام هم آثار و نمادهایی از تمدن ایرانی و اسلامی در این شهر شکل گرفت که این نمادها نیز قابل توجه و بعضاً بی نظیر است و نشان دهنده جایگاه شیراز و استان فارس در عرصه علم و فرهنگ جهان اسلام است.
ایمانیه با بیان اینکه دانشگاه‌های شیراز جایگاه برجسته‌ای دارند، گفت: سطح علمی دانشگاه‌های شیراز بالاست و حال آمادگی تبادل دانشجو را در رشته‌های مختلف علوم‌ پزشکی و مهندسی با کشور مجارستان داریم. دکتر ایمانیه گفت: در بحث پزشکی نیز جایگاه مطلوبی داریم. به عنوان مثال در چند سال گذشته بالاترین تعداد پیوند کبد در بیمارستان ابوعلی سینا انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه بیماران بسیاری از کشورهای خلیج فارس برای پیگیری روند درمان خود به شهر شیراز مراجعه می‌کنند، گفت: آمادگی تبادل بیمار و دانشجو را با کشور مجارستان داریم.
استاندار فارس تأکید کرد: در بحث صادرات و واردات هم در حوزه محصولات صنعتی، صادرات داروهای گیاهی و محصولات کشاورزی و باغی آماده همکاری دوطرفه و پایاپای با کشور مجارستان هستیم.
ایمانیه ادامه داد: به دلیل مشکلاتی که در تبادلات ارزی وجود دارد، بنده این پیشنهاد را دادم که بتوانیم بدون محدودیت‌های سیستم بانکی این تبادلات را از طریق تهاتر انجام دهیم.
استاندار فارس اظهار کرد: در بحث توریسم هم آژانس‌های ما آمادگی دارند که پذیرای تعدادی از توریست‌های مجار باشند و در مقابل توریست‌های ایرانی را هم در مجارستان داشته باشیم.
زولتان وارگا هاسونیچ سفیر مجارستان در ایران نیز با اشاره به پیشینه‌ای از مراودات فرهنگی بین ایران و مجارستان، اظهار کرد: معتقد هستیم که این مراودات باید ادامه‌دار باشد.
وی با اشاره به خواهرخواندگی شیراز و پچ، در خصوص مراودات علمی دو کشور گفت: در حال حاضر در ایران تعداد محدودی دانشجوی مجار داریم که عمده این دانشجویان هم در رشته زبان و ادبیات فارسی مشغول به تحصیل هستند، اما در دانشگاه‌های مجارستان تعداد قابل توجهی از دانشجویان ایرانی حضور دارند که اکثر آن‌ها در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی تحصیل می‌کنند. 
سفیر مجارستان در ایران بر ضرورت انجام تبادلات فرهنگی میان دو کشور در حوزه گردشگری تأکید کرد و گفت: در بحث توریسم سلامت و صادرات داروهای گیاهی می‌توانیم مراودات خوبی داشته باشیم و کشور مجارستان می‌تواند به عنوان درگاه توزیع محصولات تولیدشده ایران برای صادرات به اروپا باشد.
وی در رابطه با صادرات و واردات و تبادلات تجاری گفت: دو کشور می‌توانند همکاری خوبی در بحث برگزاری نمایشگاه‌ها و انعقاد تفاهم‌نامه‌ها در عرصه تجاری داشته باشند. 
مجارستان کشوری در اروپای مرکزی است که پایتخت آن شهر بوداپست است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی