[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۸۴۱
  • دوره جدید

محیط‌زیست نگهبان ندارد ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس با اشاره به اینکه نیروی انسانی محیط‌زیست کفاف حفاظت از حوزه‌های گسترده آن را نمی‌دهد، بر لزوم آموزش نیروهای جدید محیط‌بان تأکید کرد و گفت: در کنار این آموزش‌ها، باید با برنامه‌ریزی برای افزایش تعداد سازمان‌های مردم‌نهاد در این حوزه اقدام کرد. عطا پورشیرزاد مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان فارس، عصر سه‌شنبه در حاشیه مراسم پایان دوره آموزشی هنرجویان سال دهم هنرستان محیط‌بانی شهید مطهری شیراز، با اشاره به اینکه نیروی انسانی سازمان محیط‌زیست کفاف حفاظت از حوزه‌های گسترده آن را نمی‌دهد، بر لزوم آموزش نیروهای جدید محیط‌بان تأکید کرد.
وی، شرایط محیط‌بان‌ها در مناطق محیط‌زیست را نیازمند پشتیبانی و تقویت دانست و افزود: متاسفانه در پاره‌ای مواقع، متخلفان از محیط‌بان‌ها مجهزترند. وسعت عرصه تحت‌حفاظت بسیار بالاست و تعداد محیط‌بان‌ها کم است. برخی مناطق صعب‌العبور است و کنترل آنها نیاز به تجهیزات پهپادی دارد.
پورشیرزاد با اشاره به ورود ۳۰۰ محیط‌بان جدید در سال ۱۴۰۰ به جمع محیط‌بانان در سازمان، افزود: این افراد سال گذشته با اضافه‌شدن به نیروهای حفاظت از محیط‌زیست به مناطق چهارگانه رفتند. این سومین سالی است که محیط‌بان‌ها از طریق آزمون سازمان حفاظت محیط‌زیست استخدام می‌شوند تا کمبود محیط‌بان در یک برنامه ۱۰ساله جبران شود.
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست فارس ادامه داد: با این برنامه ۱۰ساله هم کمبود محیط‌بان‌ در کشور رفع نمی‌شود. بر اساس استانداردها، کشور ایران نیاز به ۷هزار محیط‌بان دارد و باید سالی ۵۰۰ تا ۶۰۰ محیط‌بان استخدام شود تا طی ۱۰ سال به این عدد برسد. محیط‌زیست در حال حاضر اجازه استخدام سالی ۳۰۰ محیط‌بان دارد. با توجه به بازنشستگی هزار محیط‌بان در طول یک دهه، باز هم با کمبود محیط‌بان روبه‌رو می‌شویم. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی