[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

مریم شهریاری مربی و داور کاراته مرودشتی: بهتر است والدین هم در رشته ورزشی فرزندانشان فعالیت کنند، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
مریم شهریاری مربی و داور کاراته اهل شهرستان مرودشت است که در تربیت و تشکیل یک خانواده ورزشکار و حرفه‌ای، نقش مؤثری داشته. 
شهریاری همسر حبیب‌الله همت است که در کنار یکدیگر بار زیادی از ورزش مرودشت را به دوش کشیده‌اند و تقریباً تمامی ‌رزمی‌کاران مرودشتی زمانی از شاگردان ‌این دو مربی بوده‌اند.
بچه‌های شما جزو قهرمانان کاراته هستند و خودتان هم خیلی تأثیر داشته‌اید در تشکیل یک خانواده ورزشکار، اول خودتان بگویید کاراته را از کی شروع کردید و در چه مسابقاتی شرکت داشتید؟
- من کاراته را از سال ۸۰ زیرنظر همسرم آقای همت شروع کردم. در عرصه قهرمانی نه، ولی در عرصه مربیگری فعالیت زیادی داشتم و توانستم قهرمان‌ها و مربیان زیادی را در ورزش کاراته، ‌ایروبیک و آمادگی جسمانی به ورزش مرودشت معرفی کنم. در مسابقات قهرمانی شرکت نکردم و نتوانستم به عنوان قهرمانی دست پیدا کنم اما در سال ۹۸ نفر اول رنکینگ برترین مربی کمیته لیگ کاراته خلیج فارس را از آن خود کردم و بین تمام مربیان فارس مقام نخست را به دست آوردم.
هنرجویان شما چه افتخاراتی کسب کرده‌اند؟
- من اوایل در کاراته سبک آزاد کار می‌کردم و اولین مسابقه‌ای که در شیراز داشتیم، سال اول با ۱۵ نفر هنرجو ۱۰ مدال طلا کسب کردیم و وقتی دیدم ‌این بچه‌ها طلاگرفتند، انگار خودم طلا گرفته بودم و توانسته‌ام کارم را تمام و کمال درست انجام دهم و مطمئن بودم اگر خودم هم اندازه آن‌ها تلاش کرده بودم می‌توانستم طلا بگیرم
از ورزشکارانی که داشتید، کدامشان وارد تیم ملی شدند؟
از میان شاگردانم، اولین کسی که در اردوهای تیم ملی شرکت کرد دختر خودم زهرا همت بود که در سه رده سنی نوجوانان، جوانان و بزرگ‌سالان شرکت کرد و توانست در هر سه رده روی سکوی تیم ملی برود. در نوجوانان سوم، جوانان دوم و بزرگ‌سالان هم دوم شد.‌ ایشان در اردوی تیم ملی در کنار خانم حمیده عباسعلی که از بزرگ‌ترین قهرمانان کشور هستند حضور داشت.
در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟
- در حال حاضر کاراته را به صورت حرفه‌ای تدریس می‌کنم. باز هم هنرجوهای من در مسابقات رنک کاراته وان مقام آوردند. خانم ریحانی کریمی ‌یکی از هنرجوها است که نفر اول رنکینگ کشور را دارد و مستقیم به اردوهای تیم ملی می‌رود و یک دوره دیگر مسابقه دارد که آنجا با انتخابی‌های مسابقات بعدی مسابقه می‌دهد و یک نفر را انتخاب می‌کنند برای تیم ملی جهت حضور در مسابقات آسیایی و جهانی. هنرجوی بعدی خانم رضوی رنک ۵ کاراته وان را دارد که‌ ایشان هم یک دوره دوم شده ولی در دوره‌های بعدی تا پای فینال رفت ولی متأسفانه روی سکو نتوانست برود اما چون تعداد بردهایش زیاد بود، نفر 5 کاراته وان شد و شانس انتخابی برای تیم ملی را دارد. همچنین خانم فاطمه حکمت و خانم آرزو عوض آقایی، دیگر بچه‌هایی هستند که همواره تیم‌شان روی سکو بوده و خودشان دوم و سوم شدند.
اینکه در یک خانواده ورزشکار زندگی می‌کنید، چه تأثیری روی زندگی شما دارد؟
- من همیشه به هنرجوهایم گفته‌ام و می‌گویم که ورزشی که می‌خواهید ادامه دهید را سعی کنید خانوادگی دنبال کنید. یعنی دوست دارم پدر و مادرها هم در ‌این رشته‌ها ثبت نام کنند که بچه‌ها از آن‌ها الگو بگیرند. یعنی وقتی بچه پدر و مادرش را ببیند ورزش می‌کند، خودش هم انگیزه بیشتری پیدا می‌کند و بهتر ادامه می‌دهد. 
بچه‌ها را تشویق کنند، ثبت نام کنند، استعدادیابی کنند و کمک کنند که در سال‌های آینده، ما یک نسل سالم ورزشی داشته باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی