[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۳
  • دوره جدید

آب دچار هرزروی شده است، روزنامه شیراز نوین

نماینده مردم فسا در مجلس گفت: وزارت نیرو برنامه‌ای برای «اصلاح زیرساخت‌های فرسوده شبکه آب» ندارد و این امر علاوه بر اینکه در آینده بحران جدی ایجاد خواهد کرد، هم اکنون نیز موجب هرزروی آب شده است.
به گزارش شیرازنوین به نقل از خانه ملت، حجت اله فیروزی در تشریح سؤال خود از وزیر نیرو، گفت: ایران در زمره کشورهایی است که در بسیاری مناطق، کم بارش و خشک است و بیشتر مناطق ایران دارای تنش شدید آبی است و لذا لازم است که دولت و به صورت خاص وزارت نیرو با برنامه‌ریزی منسجم و منظم برای این مشکل مهم و اساسی کشور راهکار و راهبرد مناسب داشته باشد. 
نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه وزارت نیرو برخلاف توقع و انتظاری که از این وزارتخانه می‌رود، نتوانسته برای این نیاز اساسی و حیاتی مردم برنامه و ساز و کاری مناسب ارائه دهد و اجرا کند و متأسفانه در شرایط کنونی بسیاری از شهرها و روستاها و مناطق کشور درگیر تنش شدید آبی هستند و این نگرانی که در سال‌های بعد این تنش‌ها افزایش یابد، دور از انتظار نیست.
وی با بیان اینکه وزیر نیرو باید پاسخ دهد که علت بی‌برنامگی در مدیریت آب در شهرها و مناطق دارای تنش آبی چیست، اضافه کرد: چرا با وجود منابع بسیار خوبی که مجلس برای مدیریت تنش مناطق کم آب و پرتنش در سال ۱۴۰۰ تعیین کرده، وزارت نیرو در اجرای پروژه‌های مربوطه تعلل کرده و اکنون بسیاری از مردم با مشکلات کم‌آبی مواجه هستند؟
این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: با عنایت به اینکه بانک توسعه اسلامی برای اجرای برخی از پروژه‌های فاضلاب کشور، منابع مصوب کرده، علت ناتوانی در جذب منابع مصوب این بانک برای اجرای پروژه‌های فاضلاب شهری چیست؟
فیروزی با بیان اینکه هرساله بارش‌های سیل‌آسا و وقوع سیلاب خسارات سنگین مالی و جانی به هموطنان وارد می‌کند، باید مشخص شود چرا وزارت نیرو برنامه‌ای برای مهار سیلاب‌ها و مدیریت آب‌ها ندارد، تصریح کرد: وزارت نیرو برنامه ای برای «اصلاح زیرساخت‌های فرسوده شبکه آب» ندارد و این امر علاوه بر اینکه در آینده بحران جدی برای کشور ایجاد خواهد کرد، هم اکنون نیز موجب هرزروی آب شده است. عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: روند اجرای پروژه‌های آب‌رسانی به شهرها و روستاها به شدت کند است. با عنایت به اینکه تأمین آب یکی از ضروری ترین نیازهای مردم است، علت کندی در روند اجرای این پروژه‌ها و به ویژه پروژه آب‌رسانی به شهرستان فسا چیست و چرا مشکل برق ایستگاه مربوطه در این خط حل نمی‌شود و سهم آب مشخص شده تأمین و در اختیار گذاشته نمی‌شود؟
وی اضافه کرد: حل مشکل «اشتغال» و «تولید» و «جهش در تولید» مستلزم «سرمایه گذاری بخش خصوصی» و حمایت واقعی از سرمایه‌گذاران است. ناتوانی در «تأمین آب مجموعه‌های صنعتی و تولید» در شرف راه اندازی، سبب فرار سرمایه گذاران و بی انگیزگی سرمایه‌گذاران برای انجام سرمایه گذاری است که وزیر نیرو باید علت این بی‌برنامگی را توضیح دهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی