[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

این گیاه ملکه گیاهان دارویی است، روزنامه شیراز نوین

ریحان مقدس حاوی ترکیبات پیچیده فیتوشیمیایی است که با همدیگر عمل کرده و باعث خواص آنتی‌اکسیدانی، ضد میکروبی، ضد ویروسی، آداپتوژنی و تقویت سیستم ایمنی می‌گردد.
۱. کاهش استرس: 
این گیاه با افزایش میزان آدرنالین و نورآدرنالین و کاهش ترشح سروتونین منجر به بهبود استرس می‌گردد. خواص ضد سرطانی: عصاره اتانولی برگ ریحان مقدس منجر به تعدیل آنزیم‌های دخیل در ایجاد سرطان می‌گردد. برخی از این آنزیم‌ها شامل: سیتوکروم P-450، سیتوکروم b5 و آریل هیدروکسیلاز هستند.
۲. خواص ضد دیابتی: 
در یک مطالعه بالینی که در بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم (غیر وابسته به انسولین) انجام شد، مشاهده گردید که تجویز ریحان مقدس به‌صورت خوراکی در این افراد در طی یک ماه منجر به کاهش معناداری در گلوکز خون، هموگلوبین گلیکوزیله، اوریک اسید، تری گلیسیریدها و LDL می‌گردد.
این گیاه که به ملکه گیاهان دارویی مشهور می‌باشد بومی ‌نواحی معتدل و نیمه معتدل آسیا می‌باشد.
این  گیاه  در هند برای بیش از 5 هزار سال  به خاطر خواص شفابخشی آن برای بدن و روح و روان مورد احترام می‌باشد.  درواقع دارای خواص شگفت انگیزی می‌باشد که در تحقیقات علمی ‌جدید هم بسیاری از آن تأیید شده است. 
امروزه این گیاه به‌عنوان آنتی‌اکسیدان، محافظت نرونی عصبی، کاهش استرس و محافظت در برابر پرتو شناخته شده است.  
ریحان مقدس حاوی ترکیبات پیچیده فیتوشیمیایی است که با همدیگر عمل کرده و باعث خواص آنتی‌اکسیدانی، ضد میکروبی، ضد ویروسی، آداپتوژنی و تقویت سیستم ایمنی می‌گردد.
برگ تازه یا خشک آن قابل استفاده در  دمنوش گیاهی می‌باشد. علاوه بر این، چون پابلند می‌باشد و در شرایط خاک غنی و خوب  تا 60 سانتی‌متر رشد می‌کند می‌توان در باغچه به‌عنوان گیاه تزیینی کاشت، در این صورت به هنگام گل دهی باید گل‌های آن را بچینید تا رشد رویشی آن بیشتر شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی