[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۱۵
  • دوره جدید

عکاسی مستند بر پایه عینیت گرایی تعریف می‌شود، روزنامه شیراز نوین

سومین نشست هفتگی «پاتوق عکس» انجمن سینمای جوان دفتر شیراز، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در تالار عکس خانه جهانگردی شیراز برگزار  شد. به گزارش روابط عمومی ‌انجمن سینمای جوانان استان فارس، دومین «پاتوق عکس شیراز» با محوریت مروری بر ویژگی‌های آثار عکاسی فرحناز مقیمی‌سارانی، عکاس اجتماعی بار رویکرد سیمای عشایر فارس، با حضور عکاسان، هنرجویان و علاقه‌مندان به این هنر در تالار عکس خانه جهانگردی شیراز واقع در بولوار چمران شیراز و نقد و بررسی عکس‌های خانم مقیمی ‌برگزار شد.
امین ملک زاده از مدرسان عکاسی کارشناسی این جلسه را به عهده  داشت. ملک زاده، کارشناس این پاتوق با بیان اینکه عکاسی مستند بر پایه عینیت گرایی تعریف می‌شود، گفت: اصولاً عکاسی مردم نگارانه و به‌خصوص عکاسی در فضاهای عشایری و روستایی نیازمند این است که  از قبل  در مورد وضعیت زندگی و پیشینه فرهنگی آن مردم مطالعه کافی کرده باشیم. محیط را باید خوب بشناسیم، اطلاعات بعدی را در خود محیط به دست می‌آوریم.
وی با اعلام اینکه هیچ کادری نمی‌تواند تمامی ‌واقعیت را نشان دهد، افزود: در این نوع عکاسی هر چیزی که در محیط وجود دارد می‌تواند موضوع  باشد، چشم اندازهای اطراف، خوراک مردم، پوشاک آن‌ها، خانه‌ها، کوچه‌ها و هرچه که در آنجا وجود دارد.
این استاد عکاسی اضافه کرد: لباس‌ها می‌تواند معرف ایل یا طایفه و قومی ‌باشد که سوژه به آن تعلق دارد. خصوصیات فیزیکی و ظاهری افراد ممکن است تیره و طایفه آن‌ها را معرفی کند. فرم و رنگ و شکل عناصر و اشیاء موجود در محیط از طرح و بافت و فرم پارچه‌ها و دست بافت‌ها گرفته تا معماری، آداب و رسوم و رفتارهای فردی و جمعی و بسیاری چیزهای دیگر می‌تواند معرف تبار و قوم افراد باشد.
ملک زاده با بیان اینکه هیچ چیز حتی چیزهایی که ممکن است بسیار ساده و پیش پا افتاده به‌نظر آید بی‌اهمیت نیست، افزود: خلاقیت موجب بیان تازه‌تر و زیباتر در اثر هنری می‌شود، امتیازی برای بیان بهتر و دیده شدن بهتر اثر است و هیچ منافاتی با عکاسی واقع گرا ندارد.
در ادامه ابراهیم شیشه گر، مدیر انجمن سینمای جوان استان فارس گفت: قرار است سلسله نشست‌های «پاتوق عکس انجمن سینمای جوانان شیراز» سه‌شنبه‌ها به صورت ثابت هفتگی و با مشارکت مؤسسه ایرسا در تالار عکس خانه جهانگردی شیراز با هدف نقد، بررسی و مرور آثار عکاسان استان فارس برگزار ‌شود.
این «پاتوق عکس» با هدف ارتقاء سطح کیفی عکاسی برگزار ‌شد و هنرجویان و علاقه‌مندان به عکاسی ضمن مرور و بررسی آثار فرحناز مقیمی‌سارانی، با تجهیزات لازم برای عکاسی نیز آشنا شدند.
شایان ذکر است آموزش‌های تخصصی و نحوه شرکت در جشنواره‌ها، بررسی مسائل و مشکلات پیرامون عکاسی در استان، دعوت از اساتید و کارشناسان عکاسی و ارائه راهکارها و پیشنهادات مناسب در راستای تقویت عکاسی در استان از جمله برنامه‌های پاتوق عکس شیراز می‌باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی