[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۲
  • دوره جدید

بدرقه باشکوه شهید عاشورایی، روزنامه شیراز نوین

شهر شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) در عاشورای حسینی حال و هوای متفاوتی داشت؛ این بار سوگواران سالروز شهادت امام حسین(ع) سرور و سالار شهیدان، شهیدی بی‌سر از این عصر و زمان را تشییع کرده و به خاک سپردند. به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، آیین تشییع پیکر پاک سردار شهید اسکندری حوالی ساعت ۹ صبح دوشنبه هفدهم مردادماه همزمان با عاشورای حسینی از میدان شهدا (فلکه شهرداری) و در مجاورت ارگ تاریخی کریمخان زند آغاز شد.
در این لحظات طنین نوای دلنشین زیارت عاشورا و آخرین وداع‌های مردم شیراز، با سوز و گداز خاصی در فراق سردار شهید بی سر این شهر و دیار همراه بود. مردم شیراز این بار به بدرقه شهیدی آمده بودند که در جبهه مدافعان حرم، سر خویش را تقدیم خالق هستی کرد و سرش بر نیزه یزیدیان زمان، گروه تکفیری داعش، برافراشته شد. او سرافراز و سربلند در منزلگاه ابدی خود آرام گرفت.
سردار شهید عبدالله اسکندری در سال ۱۳۹۳ در میدان مبارزه با گروه تکفیری و در دفاع از حرم‌های مطهر اهل بیت(ع) در سوریه به شهادت رسید، اما روز دوشنبه پس از هشت سال از شهادت وی و در بازگشت پیکرش، شیرازی‌ها سنگ تمام گذاشتند و او را همچون پروانه‌هایی در آغوش گرفتند. صدای سنج و دمام به سبک عزاداری‌های جنوب در مسیر خیابان پیروزی تا خیابان دستغیب و پس از آن بلوار ۹ دی و حرم مطهر شاهچراغ(ع) طنین افکنده بود و بر ماتم عاشورای امسال افزوده بود. پیکر شهید سرافراز ساعتی بعد وارد صحن مطهر شد؛ آنجا که همه جمعیت یکصدا فریاد می‌زدند: این گل پرپر از کجا آمده است،‌ از سفر کربلا آمده است.
و ندای ‌«لبیک یا حسین(ع)» بود که در صحن مطهر شنیده می‌شد.
در آستان مقدس شاهچراغ(ع) برادر امام رضا(ع)، پیکر سردار شهید با خیل عظیم جمعیت سیاه‌پوش استقبال شد و در نهایت، آیت الله لطف الله دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس نماز را بر پیکر این شهید والامقام اقامه کرد.
در این آیین که با حضور محمدهادی ایمانیه استاندار فارس و برخی مسئولان کشوری و استانی برگزار شد، پیام آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور به این آیین توسط قاضی زاده هاشمی معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران خوانده شد. همچنین پیام محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز توسط یکی از نمایندگان مجلس در این آیین قرائت شد.
در ادامه این آیین، دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، پیکر این سردار سرافراز مدافع حرم اهل بیت(ع) در سوریه و رزمنده و سردار دوران دفاع مقدس را تا دارالرحمه شیراز تشییع کردند و در نهایت،‌ پیکر سردار اسکندری در سوگ و ماتم بسیار حاضران در این آیین در جوار همرزمانش به خاک سپرده شد؛ آنجا که شهید عباس دوران و ستارگانی دیگر از فرزندان استان فارس در دفاع مقدس و نیز مقاطع مختلف همچون دفاع از حرم‌های مطهر ائمه(ع) آرمیده اند.
پیکر مطهر شهید عبدالله اسکندری در محلی که از پیش تعیین شده بود و در گلزار شهدای دارالرحمه شیراز به خاک سپرده شد؛ این مکان همان جایی است که در سال ۱۳۹۶، سردار شهید سرلشکر قاسم سلیمانی از یادمان شهید اسکندری از آن رونمایی کرده بود.
پیش از این مباحثی در زمینه خاک‌سپاری شهید اسکندری در حرم مطهر شاهچراغ(ع) مطرح شده بود که در نهایت، خانواده معظم شهید اسکندری حق شرعی خود در زمینه انتخاب محل تدفین را به ستاد تشییع شهید در استان محول کردند. ستاد تشییع و تدفین پیکر سردار اسکندری نیز در نهایت عصر یکشنبه شانزدهم مردادماه، جلسه ای تشکیل داد و مقرر کرد که پیکر پاک شهید در گلزار شهدای دارالرحمه شیراز به خاک سپرده شود.
سردار شهید عبدالله اسکندری متولد سال ۱۳۳۷ در محله قصردشت شیراز به «سردار بی‌سر» شناخته می‌شود. وی خردادماه سال ۱۳۹۳ در جریان دفاع از حرم‌های مطهر در محور حلب سوریه به شهادت رسید و پیکر پاک وی پس از هشت سال از شهادت به همراه جمعی از شهدای حرم به تازگی در منطقه خان طومان تفحص و پس از بازگشت به میهن در شهرهای مشهد مقدس و تهران و بسیاری از شهرهای استان فارس 
تشییع شد.
بدین ترتیب، صبر و انتظار بیش از هشت‌ساله برای بازگشت پیکر سردار اسکندری چه شکوهمند بود و دیروز با حضور پیروان مکتب حسینی در شیراز، رخدادی ماندگار در تاریخ سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران اسلامی نقش بست و آنان با پاسداری از خون سرخ شهید امضا کردند که راه حسین(ع) ادامه دارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی