[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

بهبود مهارت‌های ارتباطی تجاری، روزنامه شیراز نوین

روشی که یک فرد در تجارت برای ارتباط برقرارکردن استفاده می‌کند، می‌تواند باعث از دست رفتن یک معامله یا به امضا رساندن آن باشد، در نتیجه با تأثیر روی دیگران می‌توانید عملکرد کاری خود را افزایش دهید و اطمینان حاصل کنید که پیام شما به طور مؤثر ارائه می‌شود و مخاطبان مورد نظر شما قصد شما را درک می‌کنند.
مهارت‌های ارتباطی تجاری، کلید موفقیت بوده و حوزه مهمی ‌هستند که باید توسعه یابند. از صحبت کردن در جمع و زبان بدن گرفته تا گوش دادن فعال و مذاکره، جنبه‌های زیادی برای برقراری ارتباط مؤثر در حوزه کسب و کار وجود دارد. اشتباهات در زبان بدن، لحن، یا عدم نشان دادن اینکه شما آماده مذاکره یا سازش هستید، می‌تواند تمایل مخاطب برای شنیدن پیام شما را از بین ببرد. با بهبود مهارت‌های ارتباطی تجاری خود، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که در شغل، ارائه یا موقعیت خود مؤثر هستید.
تماس چشمی ‌یکی از قدرتمندترین اشکال ارتباط موجود در دنیای تجارت است. برقراری ارتباط چشمی ‌نشان می‌دهد که فردی در موقعیتی قدرتمند است، صداقت دارد و چیزی را پنهان نمی‌کند. از تماس چشمی ‌می‌توان برای ایجاد ارعاب و همچنین ایجاد ارتباط استفاده کرد. افرادی که در موقعیت‌های اقتدار قرار دارند، می‌توانند به سادگی با برقراری تماس چشمی ‌حداقل سه ثانیه قدرت خود را نشان دهند. 
اگر نیاز دارید که حقیقت را از کسی دریافت کنید، مثلاً در رابطه کارفرما/کارمند، خیلی سریع به سؤال‌ها پاسخ ندهید. اهمیت سکوت و تماس چشمی ‌را برای حداقل سه ثانیه دست کم نگیرید. هنگامی‌که در جمع صحبت می‌کنید یا یک به یک از شخصی سؤال می‌کنید، اهمیت تماس چشمی ‌را نمی‌توان نادیده گرفت. مستقیم و با اعتماد به نفس صحبت کنید و تماس چشمی ‌مناسب برقرار کنید، زیرا این موضع اقتدار شما را تأیید می‌کند.
بسیاری از افرادی که در دنیای تجارت کار می‌کنند، می‌خواهند به عنوان افراد قدرتمند، با اعتماد به نفس و حرفه‌ای دیده شوند. کسانی که در این زمینه تلاش می‌کنند ممکن است از اینکه بدانند زبان بدنشان از شأن آنچه می‌گویند، کم می‌کند شگفت‌زده شوند. آن‌ها ممکن است پیام، ارائه فروش یا پیشنهادی قدرتمند داشته باشند، اما به دلیل اشتباهات زبان بدن، مخاطبان خود را از دست بدهند. 
یکی از قسمت‌هایی که به سرعت باعث می‌شود فرد ضعیف به نظر برسد، حرکات سر کج است. زبان بدن ممکن است به صورت منفعل، قاطعانه یا تهاجمی ‌تعریف شود. به عنوان مثال، زمانی که زنی احساسی معمولی دارد، ممکن است موهایش را روی شانه خود پرت نموده یا سرش را به حالتی بازیگوش به عقب پرت کند. اگرچه این رفتار ممکن است در یک محیط معمولی مناسب باشد، اما به شدت در عرصه کسب وکار مضر است. 
بسیاری از افراد ممکن است هنگام گوش دادن سر خود را به یک طرف خم کنند، زیرا این یک حرکت منفعلانه است که نشان می‌دهد کسی به طرف مقابل توجه می‌کند. سر که در حین صحبت به سمت جلو خم می‌شود، مانند تکان دادن سر در حین صحبت، ممکن است به عنوان نشانه پرخاشگری درنظرگرفته شود. هنگام ارائه سخنرانی در جمع، مراقب حرکات سر باشید. هنگام مذاکره با افراد یا تلاش برای ایجاد قاطعیت خود، کج شدن سر را از بین ببرید. سر خود را ثابت و راست نگه دارید و با بدن خود بچرخانید تا مطمئن شوید که خود را با اعتماد به نفس و قوی نشان می‌دهید، نه منفعل یا تهاجمی
استراتژی مهم و مؤثر دیگری که می‌تواند به ارتباط کمک کند، پیش‌بینی پاسخ گیرندگان است. استفاده از یک خط یا عبارت اصلی می‌تواند گیرندگان را راحت کرده و از واکنش دفاعی جلوگیری کند. هنگام پرداختن به مسائل دشوار با مردم، باید مطمئن شوید که آن‌ها را آرام نگه دارید. با برداشتن یک عبارت منفی و تبدیل آن به مثبت، می‌توانید از هرگونه واکنش منفی که ممکن است ایجاد شود جلوگیری کنید. اضافه کردن کج شدن سر به پهلو هنگام صحبت به شما کمک می‌کند تا خود را منفعلانه و بدون پرخاشگری نشان دهید. 
به دنبال عبارات قدرتمندی باشید که در ایجاد یک محیط خنثی و باز مؤثر بوده و در زمان‌های مناسب از آن‌ها استفاده کنید. در حالی که لحن، عطف و تماس چشمی‌ نقش مهمی ‌در ارتباط دارند، انتخاب کلمات اشتباه می‌تواند برای انتقال مؤثر پیام شما مضر باشد. کلماتی را انتخاب کنید که دیگران را توانمند کند و آن‌ها پاسخ مثبت خواهند داد. از کلماتی استفاده کنید که احساس قدرت را از افراد سلب می‌کند و آن‌ها حالت تدافعی پیدا نمی‌کنند. قاطعیت به معنای تهدید یا ارعاب دیگران نیست که باعث شود قربانیان خشمگین شوند. رهبران واقعی از قاطعیت خود استفاده می‌کنند تا به دیگران نشان دهند که این رابطه برای هر دو طرف مفید است و محیطی را ایجاد می‌کنند که در آن همه، صرف نظر از موقعیت خود، احساس امنیت و قدرت کنند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی