[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

عادات رایجی که خطرشان بیشتر از فایده آنها است، روزنامه شیراز نوین

عادت‌ها تأثیرات چشمگیری بر زندگی افراد می‌گذارند، پس بهتر است عادات منفی که به زندگی‌تان صدمه می‌زنند را رها کنید تا به مشکلی جدی‌تر تبدیل نشوند.
به گزارش نمناک، باورها بر ‌این است که 21 روز طول می‌کشد تا انجام مداوم کاری تبدیل به عادت شود، اما کارشناسان می‌گویند هیچ جدول زمانی ثابتی برای ‌این اتفاق وجود ندارد؛ بسته به آسان و دشوار بودن عادت جدید، ممکن است بین 18 تا 254 روز طول بکشد. در ‌این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک عاداتی را به شما معرفی می‌کنیم که انجام دادنشان کار اشتباه و غلطی است و بهتر است که آن‌ها را ترک کنید.
استفاده از آلارم گوشی
آلارم گوشی صدای خوشایندی نیست و باعث می‌شود که به یکباره از خواب بپرید که ‌این اتفاق برای قلب آسیب زننده است و همچنین باعث افزایش فشار خون و سطح استرس و هورمون آدرنالین می‌شود و از طرفی حس منفی بعد از بیداری را‌ ایجاد خواهد کرد. کارشناسان توصیه می‌‌کنند بدون آلارم، یک روال خواب ثابت در یک ساعت مشخص از روز را ‌ایجاد کنید؛ همچنین می‌توانید بیدار شدن تدریجی با نور طبیعی را تمرین کنید. باز کردن پرده‌ها و یا قرار دادن تخت خود در محلی که نور خورشید مستقیماً به آن برخورد می‌کند هم کمک زیادی خواهد کرد.
تمیز کردن بیش از حد خانه
تمیزی و بهداشت در محیط خانه لازم و ضروری است؛ اما استریل یا ضد عفونی کردن بیش از حد خانه، خود می‌تواند عامل ‌ایجاد بیماری باشد. همان طور که تجربه هم نشان داده افرادی که در روستا در بین خاک و باکتری و میکروب هستند، بدن سالم‌تر و قوی‌تری نسبت به افرادی دارند که مدام در حال تمیز کردن محیط خانه می‌باشند.
برای رفع ‌این مشکل؛ یک تمیز کاری ساده کافی است و نیازی به ضدعفونی بیش از حد همه چیز نخواهد بود.
کوتاه کردن کوتیکول ناخن
در اکثر جلسات پدبکور و مانیکور روی کوتیکول‌های ناخن کار می‌کنند که یک لایه پوست اطراف ناخن است. شاید کوتاه کردن آن‌ها باعث جذابیت بیشتر ناخن‌تان شود؛ اما در واقع‌ این یک محافظ طبیعی در بدن شماست که هرگز نباید کوتاه شود.
مصرف بیش از حد ویتامین و مکمل‌ها
اکثر افراد از مولتی ویتامین‌ها کمک می‌گیرند تا کمبود مواد مغذی در بدن را جبران کنند؛ اما‌ این مکمل‌ها هیچ فایده‌ای از لحاظ کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی، ذهنی و سرطان ندارد.
اگر کمبود ویتامین دارید که حتماً باید با دارو برطرف شود، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و به جای وابستگی به مکمل‌ها، ‌این مواد مغذی را از یک رژیم غذایی متعادل دریافت کنید.
لایه برداری و کندن پوست آفتاب سوخته
شاید دلتان بخواهد که پوست‌تان را لایه برداری کنید و پوسته پوسته‌های آن را بکنید تا از مشکلاتی مانند آفتاب سوختگی راحت شوید؛ اما بهتر است که دست نگه دارید و اجازه دهید که سلول‌های پوستی به طور طبیعی خود را ترمیم کنند.
تند غذا خوردن
خیلی از ما هنگام مصرف وعده غذایی عجله داریم؛ اما ‌این یک عادت غلط و مخرب است که باعث اضافه وزن می‌شود؛ زیرا وقتی خیلی تند و سریع غذا می‌خورید، بدن دیرتر فرمان سیری می‌دهد و همین باعث چاقی و افزایش چربی دور کمر خواهد شد. از طرفی؛ آهسته غذا خوردن می‌تواند به شما کمک کند تا از وعده غذایی خود احساس رضایت بیشتری داشته باشید و ‌این امکان را می‌دهد که غذای خود را با دقت بیشتری بجوید. کنترل سرعت غذا خوردن می‌تواند راهی برای تنظیم وزن و جلوگیری از چاقی باشد.
پوشیدن کفش پاشنه بلند (هر روز)
پوشیدن کفش پاشنه بلند پاهایتان را زیبا می‌کند؛ اما استفاده از آن‌ها در طولانی مدت برای بدن آسیب زننده است و باعث کاهش سطح سلامت پا می‌شود؛ پس بهتر است که استفاده از آن را محدود کنید.
مصرف غذاهای خیلی کم چرب
همه مواد غذایی کم چرب یا فاقد گلوتن لزوماً برای بدن مفید نیستند. گاهی اوقات ‌این مواد غذایی قند بیشتری نسبت به انواع دیگر غذاها دارند و خوردن ‌این غذا‌های سرشار از قند می‌تواند باعث گرسنگی بیشتر، افزایش وزن و حتی برخی از بیماری‌ها شود که نه تنها سالم‌تر نیستند، بلکه آسیب زننده هم می‌باشند.
کندن موی داخل بینی
مو‌های ریز داخل بینی بخشی از سیستم دفاعی بدن هستند که حشرات و آلرژن‌ها را دور کرده و مانع ورودشان به ریه می‌شوند و در نتیجه کندن آن که به عنوان یک خط دفاعی است، نه تنها هیچ فایده‌ای ندارد؛ بلکه می‌تواند باعث تحریک و عفونت شود و همچنین ممکن است موهای جدیدی رشد کند که با درد و خارش مشخص خواهد شد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی