[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۷
  • دوره جدید

امکانات وزنه برداری مربوط به ۲۰ سال پیش است!، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - گروه ورزش
وزنه برداری فارس چند صباحی است رو به افول رفته اما حالا ظهور برخی قهرمانان باعث شده به آینده امیدوار شویم و خون دوباره‌ای در رگ وزنه برداری ‌این منطقه جاری شده است.
در اوایل ماه جاری شاهد درخشش یک وزنه‌بردار جوان فارسی در رقابت‌های قهرمانی جوانان آسیا بودیم. در ‌این رقابت‌ها که در ازبکستان برگزار شد، علی کشتکار وزنه بردار مرودشتی در دسته 89 کیلوگرم صاحب دو مدال برنز شد.
این قهرمان مرودشتی در خصوص ‌این رقابت‌ها گفت: مسابقات در سطح بسیار بالایی برگزار شد و من از عملکرد خودم هم راضی هستم. البته در حرکت یک ضرب کمی ‌ضعیف ظاهر شدم. ابتدا وزنه 141 کلیوگرم را انداختم و در حرکت دوم توانستم ‌این وزنه را ثبت کنم. اما متأسفانه در حرکت سوم وزنه 145 کیلوگرمی ‌را نتوانستم بالای سر ببرم و در‌این بخش به مقام پنجم رضایت دادم.  
من در تمریناتم وزنه 150 کیلوگرمی ‌را هم بالای سر برده بودم اما فکر می‌کنم به دو علت نتوانستم ‌اینجا موفق باشم. یکی ‌اینکه قبل از مسابقات خیلی وزن کم کردم و دیگر ‌اینکه اولین حضورم در مسابقات بین‌المللی بود و استرس زیادی داشتم. در‌این بخش آقای معینی دیگر وزنه‌بردار کشورمان با 166 کیلوگرم اول شد و نفر دوم 146 کیلوگرم را بالای سر برد، وزنه‌ای که قطعاً می‌توانستم من هم آن را بزنم.
کشتکار افزود: در بخش دوضرب و در حرکت دوم وزنه 182 کیلوگرم را بالای سر بردم و در حرکت سوم نیز وزنه 186 کیلو را زدم. البته در تمرینات 190 را هم زده بودم که فکر می‌کنم باز هم همان دو علتی که گفتم از لحاظ بدنی و روحی باعث شد در شرایط ‌ایدئال خودم نباشم. در نهایت توانستم مدال برنز دوضرب را با 186 کیلو و مدال برنز مجموع را با 327 کیلو به دست بیاورم.
وی درباره هدف بزرگش در‌ این رشته گفت: صد در صد برای حضور در المپیک برنامه دارم. البته نه برای المپیک 2024 بلکه باید برای المپیک 2028 برنامه‌ریزی می‌کنم. حالا هم دانشجوی رشته تربیت بدنی دانشگاه آزاد مرودشت هستم و هم به صورت مداوم تمرین می‌کنم تا بتوانم به هدف بزرگم برسم.
کشتکار در شهرستان فتح آباد تمرین می‌کند که به پرورش وزنه‌بردار در استان معروف است. وی درباره امکانات وزنه‌برداری ‌این شهرستان گفت: میله‌ها و هالترها همگی همان‌هایی هستند که 20 سال پیش بوده‌اند. خیلی قدیمی ‌و کهنه هستند اما مجبوریم با همین‌ها تمرین کنیم.
وی درباره ‌اینکه با توجه به هدف‌گذاری‌اش حضور در مسابقات المپیک است و آیا ‌این امکانات ضعیف، مانعی برایش ‌ایجاد می‌کنند یا خیر، اظهار داشت: قطعاً مشکل است و از مسئولان انتظار داریم کمک کنند. حتی شیراز و مرودشت هم امکانات خاصی ندارد که بخواهم وقت بگذارم و ‌این مسافت را برای استفاده از امکانات بهتر طی کنم. امیدوارم در فدراسیون جدید، آقای سجاد انوشیروانی حمایت بیشتری کنند و زیرساخت‌های بهتری داشته باشیم. البته اداره کل ورزش فارس نیز باید در ‌این راستا کمک کند.
کشتکار در ادامه به تغییر وزنش در آینده اشاره کرد و گفت: من باید در مسابقات جهانی آینده به دسته 96 کیلوگرم بروم که فعلاً جزو اوزان المپیکی نیست. امیدواریم تا 6 سال آینده اوزان المپیکی تغییر کند و بتوانم در دسته زیر 100 کیلو وزنه برنم. امسال به رده سنی بزرگ‌سالان هم رسیده‌ام و از سال آینده در مسابقات آسیایی و جهانی بزرگ‌سالان باید شرکت کنم.
این وزنه‌بردار مرودشتی در پایان صحبت‌های خود گفت: آقای زارع از بچگی مربی من بوده‌اند. ‌ایشان هم فتح آبادی هستند و خیلی برای پیشرفت من زحمت کشیده‌اند که باید از ‌ایشان تشکر کنم. همچنین از پدر و مادرم که همیشه یار و حامی ‌من بوده‌اند تشکر می‌کنم و دستشان را می‌بوسم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی