[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۴
  • دوره جدید

انعطاف و فصل نو برجام ، روزنامه شیراز نوین

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه امشب جمع‌بندی نهایی خود را به هماهنگ کننده اروپایی می‌دهیم، گفت: اگر واکنش آمریکا با واقع‌بینی و انعطاف باشد، توافق رخ می‌دهد و اگر آمریکا انعطاف نشان ندهد، باید بیشتر گفت‌وگو کنیم.
به گزارش ایرنا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان با تأکید بر اینکه به هیچ وجه سیاست خارجی خود را به هیچ بلوکی گره نخواهیم زد، گفت: سیاست خارجی ایران را به غرب، شرق، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس گره نمی‌زنیم؛ بلکه سیاست خارجی را به منافع ملی گره می‌زنیم. منفعت ملی را در هر جای جهان باشد دنبال می‌کنیم، ولی به نگاه‌های متعارضی که در داخل کشور در خصوص نوع تعامل و رویکرد کشور در حوزه دیپلماسی وجود دارد، احترام می‌گذاریم.
امیرعبداللهیان با بیان اینکه به صراحت تعامل را در چهارچوب سیاست خارجی متوازن می‌دانیم، ادامه داد: همه اروپا را سه کشور عضو برجام ندیدیم. در حوزه‌های دیگر توانستیم همکاری با اروپا را تا حدی پیش ببریم که برخی شرکت‌های اروپایی در ایران اقدام به فعالیت کردند.
امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: دیپلماسی اقتصادی را تیم همکاران من به صورت جدی دنبال کردند. شورای عالی را هر ۱۵ روز یک بار در وزارت خارجه برگزار می‌کنیم.
برجام هم اجرا شود، تحریم‌های اولیه پابرجاست
وی با اعلام این خبر که از ۳۷ درصد تا ۵۷۰ درصد حجم تبادل تجاری ایران افزایش یافته است، گفت: دولت کشور را به برجام گره نخواهد زد؛  حتی اگر فردا برجام به نتیجه رسید و حتی اگر به درستی اجرا شود، تحریم‌های ثانویه برداشته شده و تحریم‌های اولیه پابرجاست. بی اثر کردن تحریم‌های اولیه را باید دنبال کنیم.
برجام در حوزه لغو تحریم‌ها مبهم بود
وی در تشریح ایرادات برجام گفت: ایراد اساسی که در سند برجام می‌بینیم، این است که در حوزه راستی آزمایی آنچه مربوط به تعهد هسته‌ای ما می‌شود، به خوبی راستی آزمایی می‌شود و مشخص است چند دستگاه سانتریفیوژ ما کار کند و چه درصد غنی سازی و میزان و آژانس هم باید نظارت کند و صفر تا صد آن بررسی می‌شود. آنچه مربوط به لغو تحریم‌هاست، ابهامات زیادی دارد ولی بخشی از آن به ماهیت مذاکره برمی‌گردد.
امیرعبداللهیان درمورد مذاکرات گفت: ما که الان مذاکره می‌کنیم ممکن است با مشکلاتی مواجه باشیم. ما خودمان متنی داریم با روایت و مطالبات خود و منافع صددرصد ملی ایرانی؛ ولی طرف‌های مقابل هم شش کشور هستند و ملاحظات خود را دارند. توافقی که حاصل می‌شود نتیجه تضارب آرای ۶+۱ است. هفت طرف آرای خود را در این ظرف ریختند و آمده بیرون.
تیم مذاکره‌کننده برای دستیابی به توافق به وین اعزام شد
وزیر خارجه با بیان اینکه در نقطه‌ شروع پایان توافق هستیم، اظهار داشت: ولی اینکه شروع پایان توافق چقدر می‌تواند زمان ببرد، دقیقاً بستگی به طرف آمریکایی دارد. آنچه بین ما و سه کشور اروپایی و چین و روسیه باید انجام می‌شده، انجام شده است. آنچه بین ما و آمریکا باید انجام شود، موضوع اساسی لغو تحریم‌هاست. تمام منافع ما روی این است، ولی در مدیریت بحث هسته‌ای باید یک سری چیزها را از دست بدهیم که بتوانیم این طرف چیزهایی را در حوزه تحریم به دست بیاوریم.
شرط ایران برای اعلام نهایی توافق به آمریکا اعلام شد
وزیر خارجه با بیان اینکه الان به صورت مشخص درباره سه موضوع با آمریکا در حال تبادل پیام هستیم و طی روزهای آینده آخرین نظرات خود را اعلام می‌کنیم، اظهار داشت: کشورهای دیگر که به پایتخت‌ها رفتند، نظرات را با هماهنگی بورل و مورا و به صورت مشخص با آمریکایی‌ها مورد بررسی قرار می‌دهند. به آمریکا به صراحت گفتیم اگر نظرات ما روی این سه موضوع که نظرات منطقی است، تأمین شود، آمادگی داریم وارد مرحله اعلام توافق بشویم و نشست جمع بندی را با حضور وزرای خارجه در وین برگزار کنیم و مراحل بعدی را بر اساس جدول زمان‌بندی و توافقی که داریم، پیش ببریم.
آمریکا در مذاکرات وین انعطاف شفاهی خود را در دو موضوع اعلام کرد
امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: طرف آمریکایی در مذاکرات اخیر وین در حد نسبی در دو موضوع انعطاف شفاهی خود را بیان کرده و باید تبدیل به متن شود و در موضوع سوم برای ما مهم است که به مسئله تضمین‌ها برمی‌گردد که گارانتی لازم و انعطاف لازم و واقع بینی آمریکا را باید داشته باشیم.
وی با بیان اینکه روزهای آینده روزهای مهمی برای توافق هسته‌ای است، تأکید کرد: اگر آمریکا انعطاف نشان دهد، در روزهای آینده به نقطه توافق می‌رسیم. اگر نشان ندهد، دنیا آخر نخواهد شد. آنها از پلان B صحبت می‌کنند، ما هم پلان B خود را داریم. معتقدیم این موضوع باید با واقع بینی همه طرف‌ها از طریق مذاکرات به نتیجه برسد.
وزیر خارجه تأکید کرد: جمع بندی نهایی خود را به طرف مقابل ندادیم و تا ۱۲ امشب آخرین جمع بندی خود را راجع به مسائل باقی‌مانده بین ما، به صورت مکتوب به هماهنگ کننده اتحادیه اروپا ارائه می‌دهیم و باید ببینیم چه بازخوردی می‌بینیم و واکنش آمریکا چه خواهد بود.
امیرعبداللهیان با صراحت گفت: اگر واکنش آمریکا با واقع بینی و انعطاف همراه باشد، در نقطه توافق خواهیم بود و اگر آمریکا به تکرار مصیبت‌های داخلی خود بپردازد و بخواهد امتیاز بگیرد و انعطاف نشان ندهد، باید بیشتر گفت‌وگو کنیم و طرف‌هایی که تلاش می‌کنند که دیدگاه‌ها را به هم نزدیک کنند، آمریکایی‌ها را به دیدگاه‌های منطقی ما نزدیک‌تر کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی