[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۲
  • دوره جدید

فارس دومین استان تأمین کننده خون است، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل پایگاه انتقال خون استان فارس با اشاره به اینکه فارس ۸.۳ درصد از کل خون کشور را تأمین می‌کند، خاطرنشان کرد که فارس دومین استان تولید کننده خون در کشور است. به گزارش شیراز نوین به نقل از  ایسنا، دکتر مجید اکبرزاده گفت: طبق آخرین آمار فقط ۵.۳ دهم درصد اهداکنندگان خون در فارس زنان هستند و طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است این میزان امسال به ۱۰.۳ درصد برسد. او عنوان کرد: برخلاف تصور عموم، هیچ منع پزشکی برای اهدای خون توسط بانوان وجود ندارد و فقط ۱۰ درصد زنان دچار فقر آهن هستند و در عین حال به محض پذیرش مراجعه کننده بررسی پزشکی، معاینات و آزمایشات لازم انجام می‌شود و در صورت وجود هر مشکلی از جمله کم خونی، خون‌گیری انجام نمی‌شود.
مدیرکل انتقال خون فارس گفت: انتقال خون خدمتی که ضامن ادامه حیات بسیاری از بیماران است را انجام می‌دهد و هدف ما نیز رفع مشکلات بیماران در این زمینه است.
اکبرزاده با بیان تاریخچه‌ای از انتقال خون کشور افزود: فارس در حال حاضر ۱۵ پایگاه خون گیری فعال دارد و سیاست این نیست که هر شهرستان یک‌ پایگاه داشته باشد، تا نظارت و دقت بر کیفیت خون نیز بیشتر باشد و در عین حال پایگاه‌ها در شهرستان‌هایی که بیماران تالاسمی ‌و یا جراحی‌های بیشتری دارند، فعال می‌شود.
او خاطرنشان کرد: تیم‌های سیار برای خون‌گیری به روستاها و دیگر مناطق استان می‌روند. اما در حال حاضر تنها یک اتوبوس سیار داریم و از خیّرین می‌خواهیم به منظور افزایش این اتوبوس‌ها ما را حمایت کنند.
مدیرکل انتقال خون فارس گفت: با توجه به اینکه حداقل از ۶ استان برای درمان‌های مختلف به فارس مراجعه می‌کنند و این میزان خون مورد نیاز را بالا برده، خواستار افزایش مراجعات و حمایت‌ها هستیم.
اکبرزاده اضافه کرد: با توجه به سیاست افزایش تخت‌های بیمارستانی و جراحی‌های پیوند و قلب باز در شیراز، اگر نتوانیم خدمات انتقال خون استان را متناسب با تخت‌ها افزایش و توسعه دهیم در آینده با مشکل تأمین خون مواجه می‌شویم. 
او گفت: فارس با تولید ۸.۳ درصد از خون کشور دومین استان تولید کننده خون در کشور است.
اکبرزاده همچنین با اشاره به طراحی شبکه ملی خون‌رسانی، تأمین خون برای برخی استان‌ها در موارد دچار کمبود را مطلوب دانست و افزود: در قالب این شبکه خون از سایر استان‌ها در صورت لزوم به فارس هم ارائه می‌شود.
او گفت: در همین راستا قرار است ۲۳ درصد میزان خون‌گیری را امسال افزایش دهیم و البته در وهله اول تأمین خون برای استان مد نظر است. 
مدیرکل انتقال خون فارس خواستار افزایش بودجه‌ و حمایت‌های بیشتر از انتقال خون به عنوان یک ارگان حیاتی در پدافند غیر عامل شد.
اکبرزاده با بیان اینکه بودجه‌های دولتی پاسخگوی نیازهای ما به‌خصوص در زمینه تجهیزات تخصصی نیست و بی‌توجهی به انتقال خون زنگ‌خطر جدی در این حوزه محسوب می‌شود، از خیّرین خواست به خصوص در زمینه تأمین تجهیزات تخصصی ما را حمایت کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی