[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۹
  • دوره جدید

بورس سقط جنین در عطاری‌ها ، روزنامه شیراز نوین

رئیس بسیج جامعه پزشکی استان فارس ‌با اشاره به اینکه برخی عطاری‌ها و داروخانه‌ها ‌واسط سقط جنین هستند، گفت: برخورد با آنها در دستور کار است. به گزارش‌ شیرازنوین به نقل از تسنیم، سرهنگ پاسدار حسین صمصام، رئیس بسیج پزشکی استان فارس دیروز در جمع خبرنگاران به توضیحاتی پیرامون مرکز مردمی نفس پرداخت.
وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز مردمی نفس که مخفف نجات فرزندان سقط است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری درباره جمعیت بارها تأکید داشتند؛ چون بر اساس آمار کشور ما به ‌سمت پرتگاه پیری 
جمعیت می‌رود.
وی با بیان اینکه نرخ رشد سالانه 6.8 در اوایل دهه 60 بوده که اکنون به 1.7 رسیده است، گفت: ایدئال نرخ جایگزینی باید 2.4 باشد اما اکنون 1.7 و در حال کاهش است که بیرون آمدن از این وضعیت با روند کنونی 300 سال طول می‌کشد.
رئیس بسیج پزشکی استان فارس عنوان کرد: پیش‌بینی می‌شود که در سال 1480 با همین نرخ رشد آمار به 32میلیون برسد و تعداد سالمندان رو به افزایش برود و امکان ابراز قدرت کشور وجود نخواهد داشت؛ در همین راستا طرح ایران جوان بمان توسط بسیج مستضعفان اجرایی می‌شود. صمصام با بیان اینکه بسیج پزشکی متولی کارگروه سلامت این طرح است که از یک سال قبل برای حل چالش جمعیتی طرحی ارائه کرده و مرکز مردمی نفس راه‌اندازی می‌شود، تصریح کرد: 67 مسئله که موجب تصمیم به سقط از سوی خانواده می‌شود، احصا و پژوهش شده که شرایط اقتصادی و باورهای غلط از جمله آنهاست.
وی با بیان اینکه آمار سقط سالانه در کشور 350هزار تا 500هزار است که به‌دلیل پنهانی بودن این فرایند آمار قطعی نمی‌توان داد، گفت: از این آمار 2 درصد به‌صورت طبیعی و 3 درصد درمانی است که 95 درصد مابقی غیرقانونی حساب می‌شود و این آمار در استان فارس حدود 60 مورد در روز است که البته دقیق نیست، بلکه بر اساس تحقیقات میدانی است‌. رئیس بسیج پزشکی استان فارس با اشاره به مرکز نفس به اولویت‌های آن اشاره و عنوان کرد: فرهنگ‌سازی و آموزش برای بانوان 15 تا 45 سال از جمله اقدامات است که از همه ظرفیت‌ها و به‌صورت مردمی استفاده می‌شود.
صمصام با اشاره به اینکه افراد یا مراکزی مانند عطاری‌ها و داروخانه‌ها که به‌نوعی واسط سقط هستند، شناسایی شدند، افزود: برخورد نیز در دستور کار است، اما بدون هیاهو؛ چون منجر به ایجاد شبکه زیرزمینی می‌شود. سومین کار این مرکز نیز حمایت است.
وی با بیان اینکه مشاوره‌هایی برای افراد و خانواده‌هایی که تصمیم به سقط دارند، اجرا می‌شود، اضافه کرد: حمایت‌های عمومی، اقتصادی و خدمات بهداشتی و درمانی رایگان به این خانواده‌ها ارائه می‌شود.
امید است با چنین تدابیری و فرهنگ‌سازی در این زمینه یکی از فاکتورهای صیانت از جمعیت انجام و منجر به نتیجه شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی