[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۲
  • دوره جدید

بیکاری مزمن در فارس ، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس گفت: رتبه ۱۶ استان در تعهد اشتغال مناسب نیست، ولی با اقداماتی که در دست اقدام است، می‌توان به سرعت این رتبه را ارتقا داد. به گزارش شیرازنوین به نقل از تسنیم، محمدهادی ایمانیه بعدازظهر دیروز در سومین کارگروه اقتصاد، اشتغال و سرمایه‌گذاری استان فارس، با اشاره به تسهیلات تبصره 16 و نحوه تقسیم‌بندی بین دستگاه‌های استان اظهار داشت: تقسیمات مربوط با تبصره 16 پذیرفته شود، هر دو ماه یک بار گزارش ارائه تا نحوه تخصیص بررسی شود و در کمیته کارشناسی قابلیت اصلاح پیدا کند‌ و دستگاه موفق 
تشویقی می‌گیرد.
وی با اشاره به نحوه تقسیم این تبصره گفت: 25 درصد برای تعاونی‌ها، 20 درصد برای کشاورزی، 15 درصد صنعت و خدمات، 10 درصد گردشگری، 10 درصد عشایر، 10 درصد برای شرکت‌های دانش بنیان و 10 درصد نیز برای تصمیم‌گیری آزاد برای در اختیار قرار دادن تبصره 16 در نظر گرفته شود.
استاندار فارس افزود: پیشنهاد می‌شود تسهیلات اشتغال‌زایی بر اساس جمعیت و تعداد بیکار در شهرستان‌ها توزیع شود. همچنین خشک‌سالی و مناطقی که دچار این پدیده هستند، در اشتغال‌زایی مورد توجه بیشتر قرار گیرند.
ایمانیه تصریح کرد: زندانیان آزادشده و معتادان ترک‌کرده نیز پیشنهاد می‌شود که در ارائه تسهیلات اشتغال‌زایی در اولویت قرار گیرند. همچنین باید جلسات هفتگی و دبیری آن به عهده سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی باشد.
وی تصریح کرد: تبصره 16 چون در قالب تسهیلات خرد است، می‌تواند جهش خوبی را در اشتغال استان ایجاد کند، اما رتبه 16 استان در تعهد اشتغال مناسب نیست؛ ولی با اقداماتی که در دست اقدام است، می‌توان به سرعت این رتبه را ارتقا داد.
احمدعلی افکاری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه تبصره 16 بند ب تسهیلات اشتغال‌زایی است که به استان‌ها داده می‌شود، گفت: این تبصره بر اساس جمعیت نرخ بیکاری برای استان فارس مناسب نیست؛ بلکه باید تعداد بیکاران لحاظ شود که برای سال آینده این روند اصلاح می‌شود.
وی افزود: سهم فارس از جزء 2 بند ب این تبصره 2هزار و 850میلیارد تومان است و استان پنجم هستیم که بین دستگاه‌هایی چون بنیاد برکت، بسیج سازندگی، بنیاد شهید، ارتش، جهاد کشاورزی، صمت و میراث فرهنگی توزیع می‌شود، اما با توجه به عملکرد دستگاه‌ها در جذب اعتبارات امکان جابه‌جایی اعتبار بین دستگاه‌ها وجود دارد.
افکاری عنوان کرد: پیشنهاد می‌شود که کمیته سیاست‌گذاری و تصویب طرح‌ها تشکیل شود تا درباره اختصاص این تبصره به دستگاه‌ها تصمیم‌گیری شود. همچنین باید سرعت یابد و به دستگاه‌های اجرایی اختیار دهیم تا از تسهیلات این تبصره استفاده شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس درباره مسئولیت تصمیم درباره تسهیلات این تبصره گفت: با توجه به نوع این کار و ضرورت هماهنگی دستگاه‌های متولی، اصرار دارم که این کارگروه با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی باشد.
وی همچنین از طراحی اطلس هوشمند سرمایه‌گذاری استان خبر داد و افزود: این طرح تا پایان سال به اتمام می‌رسد.
محسن ربانی‌زاده، معاون امور اقتصادی استاندار فارس نیز در این جلسه گفت: مسئول ایجاد اشتغال در هر استان استاندار است و توزیع تبصره 16 خوب بوده، ولی برای تبصره 16 دبیرخانه مشخص نشده است. 
وی افزود: درخواست داریم که این امر مشخص شود و مسئولیت آن با اداره کار باشد. همچنین کارگروه در اختیار دفتر سرمایه‌گذار و اشتغال گذاشته شود تا تسهیلات تبصره 16 در قالب مشخص هزینه شود.
مجید انصاری نماینده مردم ممسنی در مجلس و عضو کمیسیون اجتماعی نیز در این جلسه گفت: در تقسیم‌بندی‌ها باید تناسب رعایت شود و سهم تعاون باید بیشتر باشد؛ چون تعاونی‌ها می‌توانند موتور محرکه اقتصاد استان باشند.
وی با بیان اینکه تعاونی‌ها می‌توانند تحول اساسی در اقتصاد ایجاد کنند، افزود: میزان توزیع نشده تبصره 16 به تعاونی‌ها اختصاص یابد و همچنین سهم میراث و جهاد کشاورزی کم است که باید بیشتر شود؛ چون این دو دستگاه ظرفیت زیادی در استان دارند.
وحید خداپرست، مدیرکل اداره کار و رفاه اجتماعی استان فارس نیز در این جلسه افزود: تعهد سال 1401 استان فارس برای اشتغال‌زایی به 59هزار و 870 نفر رسید و سهم فارس در سال 1400 محقق شده بود.
وی با بیان اینکه برش اشتغال استان در دستگاه‌های اجرایی و شهرستان‌ها مشخص و به فرمانداران ابلاغ شده است، گفت: هر ماه یک جلسه گروه کار برگزار و پیگیری برای تحقق اشتغال استان 
انجام می‌شود.
خداپرست افزود: در سامانه رصد وضعیت عملکردی دستگاه‌ها مشخص می‌شود که بر این اساس دامپزشکی، آموزش و پرورش، بنیاد مسکن و منابع طبیعی در تعهد اشتغال پیشرو بوده‌اند، توزیع نیروی برق استان فارس استاندارد و فرودگاه‌ها به صورت عالی بودند و مابقی دستگاه‌ها خوب یا ضعیف بوده‌اند.
وی با بیان اینکه در میان شهرستان‌ها نیز آباده با 51 درصد بیشترین میزان تعهد را داشته است، عنوان کرد: رستم و کازرون نیز به تعهد خوب عمل کردند و فرمانداران باید اهتمام بیشتری برای اشتغال داشته باشند و سهم شیراز در اجرای این تعهد 22.9 درصد بوده است. 
مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان فارس تصریح کرد: از انجام و تحقق تعهد استانی دو ماه عقب هستیم و رتبه 16 را در کل 
کشور داریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی