[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۶۵۵
  • دوره جدید

شهردار صدرا: صدرا وام‌دار مشکلات پیشینیان است، روزنامه شیراز نوین

فرماندار شهرستان شیراز ضمن بازدید از برخی مشکلات زیرساختی شهر صدرا، در نشست شورا و معتمدین شهر نیز حضور یافت.
به گزارش اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی شهرداری و شورای اسلامی صدرا، لطف الله شیبانی فرماندار شهرستان شیراز به همراه بهزاد پرنیان شهردار صدرا، هاشم عزیزی رئیس شورای اسلامی شهر صدرا و اعضای شورای اسلامی از برخی زیرساخت‌های نیمه تمام و مشکلات روبنایی شهر صدرا بازدید کردند و با حضور در ساختمان شورای اسلامی شهر صدرا، نشست مشترکی با معتمدین محلات صدرا و برخی شهروندان با هدف بررسی موضوعات مرتبط با عمران و توسعه شهر صدرا و شناسایی موانع پیش رو و برنامه ریزی برای برطرف کردن مشکلات برگزار شد. 
هاشم عزیزی رئیس شورای اسلامی شهر صدرا در ابتدای این نشست گفت: متأسفانه در حال حاضر مشخص نیست جمعیت شهر صدرا چه میزان است تا بر اساس آن بتوان برنامه ریزی دقیقی انجام داد. آخرین سرشماری مربوط به سال 95 است که جمعیت صدرا حدود 90هزار نفر اعلام گرید. طبق اعلام سازمان آمار، جمعیت صدرا در حال حاضر حدود 153هزار نفر می‌باشد که بر اساس برآورد غیررسمی جمعیت صدرا بالای 200هزار نفر است؛ از این رو می‌بایست جمعیت کنونی شهر صدرا به صورت دقیق مشخص گردد تا بتوان به نسبت آن امکانات و زیرساخت‌ها را برنامه ریزی و ایجاد نمود و درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده که بر اساس جمعیت محاسبه می‌گردد، به شهر صدرا اختصاص یابد. 
در ادامه جلسه پرنیان شهردار صدرا اظهار داشت: شهر صدرا وام‌دار مشکلات گذشته می‌باشد؛ به طور مثال تنها یک درمانگاه دولتی در فاز دو شهر صدرا وجود دارد که جواب‌گوی نیاز شهروندان نیست و شهر صدرا با ۲۰۰هزار نفر جمعیت زیرساخت‌های اصلی را ندارد. اگر شخصی در نیمه شب دچار مشکل پزشکی شود، باید به شیراز مراجعه نماید که امیدواریم تنها درمانگاه دولتی صدرا به همت شهروندان مطالبه‌گر و حمایت مدیران مربوطه همزمان با هفته دولت به بهره‌برداری برسد. تاکنون با پیگیری‌های شهروندان و معتمدان مطالبه‌گر، برخی مشکلات به نتیجه رسیده است، اما مشکلات صدرا بسیار کلان می‌باشد. شهر صدرا در ابتدای تأسیس به عنوان شهری برای کنترل جمعیت شیراز در نظر گرفته شده بود، ولی اکنون سرریز جمعیت شیراز، استان فارس و حتی استان‌های هم‌جوار در این شهر ساکن هستند؛ بدون اینکه به زیرساخت‌های مورد نیاز آنها 
توجهی شود. 
پرنیان گفت: سیاست دولت‌های مختلف از جمله دولت نهم و دهم با اجرای طرح مسکن مهر، دولت یازدهم و دوازدهم با اجرای طرح اقدام ملی و دولت فعلی با اجرای طرح جهش تولید مسکن حاکی از اهمیت تهیه مسکن برای اقشار مختلف مردم می‌باشد. در اجرای طرح‌های مختلف مسکن شهر صدرا به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی مطرح شده است. به طور مثال از ۱۸هزار سهمیه‌ای که در طرح جهش تولید مسکن برای استان فارس در نظر گرفته شده است، حدود ۱۳هزار مسکن در شهر صدرا ساخته خواهد شد که تقریباً ۷۰ درصد سهمیه استان باید در شهر صدرا تأمین زمین و آماده بهره برداری گردد.
پرنیان خاطرنشان کرد: نرخ رشد جمعیت در صدرا با بقیه شهرهای کشور قابل مقایسه نیست. شهر صدرا در سال ۸۹ به عنوان شهری با ۱۰هزار نفر جمعیت تأسیس شده است و طبق آمار غیررسمی سال 1400، جمعیتی بالغ بر 200هزار نفر در شهر صدرا ساکن هستند. 
در همه شهرها در یک بازه زمانی ۱۰ الی ۲۰ساله با نرخ افزایش رشد ۱۰درصدی جمعیت روبه‌رو هستیم، ولی در شهر صدرا نرخ رشد جمعیت 20 برابر می‌باشد. با این وجود اعتبارات دولتی که صدرا دریافت می‌کند، پاسخ‌گوی این رشد نمی‌باشد. 
در ادامه جلسه شیبانی فرماندار شیراز، پس از شنیدن صحبت‌های رئیس شورای اسلامی شهر صدرا، شهردار صدرا، معتمدان، مطالبه‌گران و شهروندان از جمله آقایان غلامی، نیکوکار، قطاربند، بشیری، دهقان و خانم کنعانی که موارد بسیاری از مشکلات شهر را اعلام نمودند، گفت: مباحثی همچون اختصاص بودجه به رفع مشکلات مسیل‌های آب‌گرفتگی در بارش‌های اخیر، زمین‌های واگذارشده به تعاونی‌های مسکن، مسیرهای دسترسی به شهر صدرا و مسکن مهر که مرتبط با شرکت عمران صدرا می‌باشد، در جلسه ویژه ای با حضور مدیرعامل این شرکت بررسی خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی